Zvyšování cen, kterým není konec. A co teď s tím?
Fotografie od Imelda z Unsplash

Zvyšování cen, kterým není konec. A co teď s tím?

Rady a tipy , Úvahy

Stejně jako změnu počasí, jistě i všichni z nás jsme zachytili postupné, ale velmi rapidní změny ve svých příjmech a výdajích. Zvyšuje se doslova všechno, na co ukážeme. Z několika rozhovorů jsem vypozorovala, že rodina, která má na týdenní nákup rozdělené peníze například 1.000,-Kč za něj nakoupí polovinu toho, na co byla dříve zvyklá. Časem zvyšovali rodinný rozpočet na 1.500,-Kč a v dnešních dnech už jsou na 2.000,-Kč a opět pociťují problém. Žádné předražené potraviny nepoužívají, naopak nakupují ve slevách, protože se jinak ani nakupovat nedá. Je tedy těmto neustálým zvedáním se cen konec? Nebo si budeme muset snad zvyknout?


„PO COVIDU JE POTŘEBA NABRAT FINANČNÍ ZTRÁTY“, TVRDÍ VĚTŠINA
Všichni jistě víme, že rok 2020 a 2021 nebyl zcela na rozvoj ekonomiky nejlepší, naopak jistou propast nadělal a nyní se všichni snaží nahradit ztráty pomocí zdražování, protože se přeci peníze nějak vrátit musí. Už se ale moc nepřemýšlí nad tím, že jestliže se bude stále zdražovat, začne být problém stále větší z důvodů nedostatku financí u lidí. Z čeho mají lidé brát, když ceny rostou, ale platy zůstávají na stejném bodě? Pořád se chce brát, ale není už moc odkud.

ZDRAŽOVÁNÍ ENERGIÍ A POTRAVIN
Inflace je jako dítě, které se chová jako utržené ze řetězu. V oblasti zdražování energií a potravin, se kterými všichni straší a my se s tím snažíme srovnat, je bohužel nejhorší to, že s tím nemůžete vůbec nic dělat. Jídlo potřebujete a v zimě vás svíčka nezahřeje. Inflace začíná působit tam, kde se ví, že lidé nemají na vybranou. Únikové hry například omezíte, i přes smutek restaurace, ale jídlo budete kupovat stále.
Stále slýcháme, že se zdraží pivo, sladkosti, zelenina, ovoce atd. Ovšem stále mi nejde do hlavy, jak v sezóně může stát například květák téměř 50,-Kč. Ve finále se vám vyplatí pěstovat všechno, co jde, svépomocí a docílíte lepších a kvalitnějších výsledků. Jediný problém je, že můžete většinu pěstovat jen v letních měsících a přes zimu vám stejně nic nezbyde.

JAK VYSVĚTLIT DĚTEM, ŽE I JEJICH OBLÍBENÉ CEREÁLIE JSOU PŘEDRAŽENÉ?
Nejsmutnějším faktem je, že naši nejmenší spoluobčané jsou v životní situaci, kdy vlastně ani neví, co se děje. Nejdříve roušky, kam se podíváme, poté zavřené školy, učení na dálku, neustálé testování nebo očkování, které zakončí fakt, že jim jejich oblíbené sladkosti a ranní rituály v oblasti cereálií omezí kvůli inflaci. A jak tohle všechno vysvětlíte dítěti, které by si spíše mělo hrát a mít ten dokonalý a bezstarostný život?
Potravinářská společnost Nestlé reagovala na růst cen stejně jako všichni ostatní a upozornila kupující, že od podzimu se čeká zdražení všech produktů, které spadají pod tuto značku. Co si pod tím vším představit a co k Nestlé všechno spadá? Například značka Orion, Nescafé, Kit Kat atd.

STOJÍ ZA TO STÁLE ZMIŇOVAT REKORDNÍ ZVYŠOVÁNÍ CEN BYDLENÍ?
Už ani nevím, jestli toto téma není víc a víc smutné. Zvyšování cen na všech frontách přivádí lidi do situacích, že musí vyhodnocovat, co a kdy je lepší řešit a kupovat. Z bydlení se stával nedosažitelný sen už poslední roky, ale letos to nabralo na takových otáčkách, že už ani nevíte, jak to bude vypadat za den. Bydlení je stejný luxus jako kdybyste si pořídili Porsche nebo Lamborghini. Je ve finále smutné koukat na to, že základní potřeby k životu jako je střecha nad hlavou, jídlo a teplo se dostává do cenových relací, kdy normální smrtelník na to zkrátka sám nemá…


Jako každá doba a krize, i my jsme se dostali do času, kdy budeme muset přemýšlet nad tím, co opravdu kupujeme a jestli to ve finále vážně potřebujeme. Co se týče podstatných věcí, které potřebujeme k životu, budeme se muset vypořádat a připravit se na vlnu zdražování, která se k nám pomalu, ale jistě blíží.

Jaký je váš názor na celou situaci, ve které se všichni nyní nacházíme?


Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.