Zvyky, které vám zbytečně ubírají energii
Fotografie od Zohre Nemati z Unsplash

Zvyky, které vám zbytečně ubírají energii

Rady a tipy

Novoroční a následující shon nás častokrát moc nenastartuje. Spíše se snažíme najet do starých kolejí, ze kterých jsme vybočili přes vánoční svátky. Zpátky se nám vrací špatně a o to více děláme různé aktivity, které nám energii ještě více ubírají. Zvyklosti, které děláme týden nebo dva se časem stanou každodenní náplní dne. Jestliže se rozmýšlíte, co byste mohli v dalším roce zapojit nebo naopak vyřadit, vybírejte důkladně.

Energii vám seberou nebo doplní opravdové maličkosti v každodenním životě

Je třeba si uvědomit, co za den musím, chci a nemusím dělat. Rozvrhnout si čas je vždycky delší a složitá věc, ale na druhou stranu je pro nás velmi podstatná. Můžete si vybrat, jestli ve svém volném čase budete sledovat seriály nebo se půjdete projít. Je fajn někdy vyrazit ven nebo sebou hodit na sedačku, obojí je třeba, ale všeho moc škodí. Najít balanc je váš prvotní úkol.


CO VÁM BERE NEJVÍCE ENERGIE?

MÁLO SPÁNKU
Nedostatek spánku je problém většiny populace. Bereme spánek mnohokrát na lehkou váhu, což se odrazí na naší výkonnosti následující den, ne-li týden. Přes víkend máme potřebu vše dohnat, tudíž vidíme z volných dnů minimum, protože velkou část prospíme. Dospělý člověk potřebuje spát minimálně 7 hodin. Nastavte si režim tak, ať naspíte doporučený základ.

MÁLO POHYBU
Sezení celý den v kanceláři je sice pohodlné, ale pro vaše tělo naprosto nepřirozené. Čas na krátkou procházku si najde každý, proto vystupte raději o zastávku dřív nebo se jděte po příchodu domu projít. Když nestíháte procházku, zvolte 20 minut jakéhokoliv pohybu. Opět se pohybujeme v základech a ruku na srdce, volných 20 minut máme za den všichni.

HODINY NA TELEFONU
Scrollování na telefonech je sice zábava, ale někdy až unavující, nezdá se vám? Neustálé sledování životů jiných lidí, novinek ve světě či klikání na ty samé aplikace. Zkusme se zabavit i jinak, co nás možná i více nejen zabaví, ale i obohatí. Pusťte si zajímavý dokument, přečtěte si pár stránek knížky nebo začněte s kreativní prací.

MULTITASKING
Tohle musím udělat, támhleto už čeká celé svátky, deadline je do pátku a já ještě ani nezačal. Všichni se jistě do této situace dostali. Následně přeskakujeme od jednoho k druhému a ve finále neuděláme nic pořádně. Lepší je mít plán, podle kterého se budu v povinnostech držet a nestane se mi, že by mi to bralo více energie, než je doopravdy potřeba.

VŠE SI BERETE MOC OSOBNĚ A NEUSTÁLE PŘEMÝŠLÍTE
Vztahovační lidé mají složitější život. Nad vším neustále přemýšlí, vztahují veškeré věci na sebe a tím se naprosto vyčerpávají. Zkuste se jednou za čas nad věcmi trošku povznést a říct si „vždyť je to jedno, ať si říká, kdo chce, co chce, já jsem spokojená a neberu si to osobně.“ Uvidíte po čase sami, jak se budete cítit lépe.

STÁLE SE HRABETE V MINULOSTI
Zastávám názor, že sebereflexe je v našich životech potřebná, abychom se jako společnost vyvíjela lepším směrem. Je ale třeba znát určité hranice. Ano, je dobré si říct, co a jak se stalo, co můžete změnit nebo zlepšit. Tím by to ale mělo končit. Neustálé prohrabávání se v minulosti, analyzování vztahů či konverzací vás nejen nikam neposune, ale navíc vás vyčerpá psychicky i fyzicky. Budete se cítit neustále unavení a ztrápení, tím pádem nebudete mít čas ani náladu na realizace vaší přítomnosti, potažmo budoucnosti.

MÁTE ŠPATNÉ STRAVOVACÍ NÁVYKY
Strava má vliv nejen na naše fyzické fungování, ale velký podíl má i na naší psychice. Jak se říká „Jste to, co jíte“ si můžeme vyložit každý jinak. Jak se stravujeme má následně velký vliv na naše chování. Jestliže své tělo dotujete z energy drinků, sladkostí, fast foodů atd., vaše tělo reaguje stejně tak. Chvíli je v pozoru a následně je úsporném režimu, protože nemá z čeho brát. Zkusme tělu dávat kvalitnější potraviny, které ho udrží v kondici celé dny a budete se cítit čistě a zdravě nejen zvenku, ale i uvnitř.


Koukat do blba umíme každý, únavou nám hlava padá také, ale proč si to z části dělat sám? Zkusme se oprostit od zvyků, které naší energii vyčerpávají ve velkém, a naopak se zaměřme na aktivity a změny, které nás příjemně nabijí a posunou zase o kus dál.


Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.