Zásadní rozdíly mezi kočkou a psem
Fotografie od Krista Mangulsone z Unsplash

Zásadní rozdíly mezi kočkou a psem

Rady a tipy , Úvahy

Kočka a pes. Téma, které je stále v kurzu a jakmile přijde ten správný čas na pořizování mazlíčka do rodiny, většinou připadají v úvahu tyto dvě varianty jako nejčastější možnost. Dále saháme po křečkovi, králíkovi, morčeti a ti více odvážní jdou i do exotičtějších mazlíčků.

Jednoznačně mi odsouhlasíte, že jakmile hledáte parťáka na cesty a do terénu či k dětem, volíte psa. Můžete ho brát s sebou všude bez problémů, a navíc ho můžete použít i jako hlídače na zahradu, ale jestli máte tak milé a hodné psy jako mám já, obávám se, že zloděje spíše olíznou a budou si chtít hrát. Takže v takovém případě volte raději více hodící se plemeno pro hlídání.

Jakmile se rozhodnete pro psa či kočku, je důležité si uvědomit, jestli máte dostatečně času na to, abyste se mohli zvířeti věnovat. Pes potřebuje mnohem více vaší pozornosti než kočka, ale i ta má své potřeby. Proto jestli přemýšlíte o pořizování nového člena rodiny v podobě zvířete, dobře si vše promyslete.

KOČKA

Kočka je typickým nezávislým zvířetem, které je ve finále jedno, jestli bude doma nebo se bude toulat po ulicích. Když bude chtít, tak se vrátí. Když ne, nic s tím v podstatě neuděláte. Oproti psům je kočka velmi svá a nemá potřebu se s vámi tolik mazlit, když vy chcete, naopak si musíte vážit příležitosti, když se k vám přitulí sama.

POZOR NA NÁLADY
Jakmile nemá náladu, nemá cenu se o nic pokoušet. Buď dostanete slušnou facku nebo odejdete s pořádným škrábancem. Musíte si uvědomit, že kočka je opakem psa. Nemá ráda povely, nařizování a neustálé povalování se po ni. S tím musíte počítat.

FINANČNĚ NÁROČNĚJŠÍ
Dalším faktorem je financování. Kočky jsou přeci jen vzhledem k podestýlce, granulím a konzerv finančně více náročné. Ano, dá se i ušetřit, ale jak znám vás a taky sebe, tak pro každého svého mazlíčka chcete to nejlepší. Proto je s tím dobré počítat.

PELÍŠKY JSOU ZBYTEČNOST
Jestli budete mít kočku jako mám já, tak mi věřte, že ušetříte za pelíšky. Kočky si najdou sto pelíšků ve vašem domě. Začnou u krabic od bot, přesunou se na různé skrýše typu skříně, pod radiátor, za skříň a x dalších schovávaček. Nejlepší je hledání, když spěcháte. Častokrát jim stačí deka a možnost se jít zachumlat do vaší postele.

VENKOVNÍ NEBO DOMÁCÍ?
Je otázkou, jestli budete svou kočku pouštět ven. Pokud máte dům a okolí klidné, tak není asi důvod ji držet doma. Já osobně i kdybych žila na nejvíc opuštěném místě, kde vím, že by se jí nic nestalo, přesto ji nepustím, protože bych se zkrátka bála, jestli se vrátí nebo ne. Jsem typ člověka, že jakmile mám domácího mazlíčka, tak představa, že se nevrátí a já nevím proč, je pro mě dost smutná. Kočka volnost a nezávislost potřebuje, to ano, ale myslím si, že to jde vyřešit i jinými způsoby, aby byly spokojené všechny strany.

POMSTYCHTIVOST
Kočky jsou dosti pomstychtivé. To mi dá za pravdu asi každý, kdo s kočkou žije. Něco se jim nelíbí, zničí to, chtějí se vám pomstít za pozdní příchod domu, udělají to a s jakou grácií. Zkrátka musíte počítat s tím, že jakmile se jim něco nelíbí, dají vám to najevo.

ROZTOMILOST
Co se mi na nich líbí, tak je svým způsobem jejich kouzlo, roztomilost a část šelmy, která jim dodává na přitažlivosti a sebevědomí. Jakmile uvidíte kotě, které se k vám jde tulit, odměkne i ten, kdo kočky opravdu rád nemá.

Jakmile vás mají kočky rádi, stejně jako když nemají, dají vám to v obou případech řádně najevo. Jejich tulení se, vyhledávání vás, mňoukání na vás, že chtějí pochovat, ducání do čela, lízání, šlapání po vás, vyhledávání vaší přítomnosti a mnoho dalšího. Kočky jsou své, ale lásku dokáží dát najevo moc hezky.

PES

Pes je naprostým protipólem kočky. Je to přítel pro život. Můžete se na něj spolehnout a on se stejně tak chce spolehnout na vás. Jakmile si pořídíte psa, je to jednoznačná příprava na dítě, protože se na vás stane závislým a veškerou pozornost chce od vás. Vděčný pes je takový pes, kterému se věnujete a máte na něj čas. Pohlazení nestačí.

VZHLÍŽÍ K VÁM
Říká se, že pes je dost naivní v tom, jak moc k člověku vzhlíží. No, trošku bych tady polemizovala, protože mám psy dva a ani jeden není zcela tak závislý, aby udělal vše, co chcete. Jeden je tvrdohlavý Beagle, který k vám bude vzhlížet v případě, když budete mít v ruce jídlo a pak je tu druhý extrém, který k vám bude sem tam vzhlížet, ale když to on uzná za vhodné, Sibiřský husky.

IDEÁLNÍ K DĚTEM
Od mého dětství jsme vždycky měli psy. Brali jsme je jako členy rodiny, kteří s námi jezdili téměř kamkoliv. Jako k dětem se chovali vždy skvěle, a proto jsem se s nimi vždycky ráda mazlila a lezla jim do pelíšků. Jestli přemýšlíte nad pořízením psa k dětem, je to jednoznačná volba k úspěchu.
Pes je jednoznačně lepší k dětem už jen z toho důvodu, že tak nějak víte, jak se zachová. U koček je jejich chování dosti nepředvídatelné. Neublíží vám, jestliže nebudete ubližovat vy jemu.

PES A DŮM X BYT
Jestliže máte psa u domu, není téměř co řešit. Jakmile si ale rozhodnete pořídit psa do bytu, je potřeba počítat s tím, že s ním budete muset chodit víckrát ven. Nevyřešíte to jako s kočkou, že dostane toaletu a naučíte ho tam chodit. Možná se vám to povede, ale pro psa je přeci jen procházka lepší a zábavnější.

NEBUDE DĚLAT NASCHVÁLY…NEBO ANO?
Pes je jednoznačně ten, který vám nebude dělat naschvály jako kočka. Možná jednou přijdete domu a budete mít rozkousané boty, sedačku nebo počůraný koberec. Nebylo by to ale z důvodu zloby a potřebu se pomstít, spíše je za tím nuda a svým způsobem zábava. Jeden našich psů měl zvyk, že jakmile se pověsilo prádlo, našel si tátovo tričko a odnesl si ho do boudy. A to téměř pravidelně. Jednalo se spíše o pachové potřeby psa, ale i tak, pak začal nadšeně sundavat i dál…

 

Pamatujte si na to, že jak se vy chováte k nim, budou se i oni chovat k vám. Nemají možnost vám říct, jestli jim něco vadí nebo bolí, dávají to najevo jinými signály, které byste se měli naučit, jakmile se chystáte pořizovat zvíře. Není to němá tvář, ke které si můžete dovolit všechno. Vůbec byste se k nim neměli chovat zle ani je nesmyslně napomínat nebo trénovat. Chcete mít parťáka, který vás bude respektovat, ale musíte si uvědomit, že tento respekt by měl být oboustranný. Pánem jste tady vy, ale neznamená to, že toho budete zneužívat. Ať si pořídíte toho či druhého mazlíčka, pamatujte na to, že jakákoliv bytost bude požadovat lásku.

Už několik let mám sama možnost vyzkoušet si obě možnosti těchto mazlíčků. Je to opravdu znát, jak je každý jiný. Oba mají své pro a proti, ale dost záleží i na povaze daného zvířete. I přes to všechno, nejde je nemilovat.

 

Mějte se krásně a šťastnou ruku při vybírání domácího mazlíčka.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.