Work-Life balance aneb rovnováha mezi pracovním a osobním životem
Fotografie od Colton Sturgeon z Unsplash

Work-Life balance aneb rovnováha mezi pracovním a osobním životem

Rady a tipy , Úvahy

Work-life balance je termín, který tu s námi už nějakou dobu existuje, ale nikdy se něj nebralo tolik pozornosti jako v posledních letech. Čím to je?

Rozhodně významnou roli v tom hrají chytré technologie, které jsou sice skvělými pomocníky, ale zároveň nám bortí onu hranici mezi pracovním a soukromým životem. Během pracovní doby si můžete nyní objednat nákup na vámi zvolený čas, až dorazíte domů. Doma zase odpovíte na pár pracovních e-mailů a při obědě stihnete poslat pár plateb pomocí mobilního bankovnictví. A co teprve, když jste na home office. I když se to zdá jako určitý benefit, který bezprostředně je, musíte se na to dívat i z jiné stránky a to té, že jste pro ostatní téměř kdykoliv k dispozici, ať už z jedné nebo z druhé strany, což je na škodu tak nějak stejně. Určit si hranice pro sebe, ale i pro okolí, kdy je práce a pak soukromý život je opravdu těžký krok, který ale je nutno udělat, abyste našli svůj balanc.


Co znamená rovnováha?

Stoprocentně oddělit práci od vašeho soukromého života. Najít u obou položek správný a zdravý poměr pro vás osobně. Ta hranice je pro každého jiná a může se měnit v různých životních obdobích. Jiné to bude, pokud zrovna rozjíždíte podnikání nebo se vám právě narodilo dítě. Někdy zkrátka pojedete na plný plyn, jindy vaše produktivita klesne a více času strávíte s rodinou.

 

Co to pro můžete udělat? 

1. Stanovte si pracovní priority a držte se jich
Pro každý den či týden si určete priority a seznam úkolů, které potřebujete splnit. Rozhodněte se, kolik chcete v práci trávit času a jakým činnostem se budete věnovat. Nechcete-li každý den hasit to, co nejvíc hoří, držte se své strategie a naučte se efektivně pracovat s to-do listy. Buďte proaktivní, tvořte si plány, které dokážete opravdu dodržet.

2. Přestaňte s multitaskingem
Jistě jste se někdy přistihli u toho, že děláte x věcí najednou. Ve finále ale zjistíte, že jste mnohem méně produktivní a na naši psychiku to má špatný vliv. Dnes tím trpíme skoro všichni a do hluboké práce se dokážeme ponořit na čím dál tím kratší intervaly, což v nám součtu pak zabere více času. Zkuste si vše zavřít a na mobilu vypnout notifikace, když to jde. Určete si pravidlo, že nové e-maily si zkontrolujete maximálně jednou za hodinu.

3.Plánujte si volný čas stejně jako práci
K dosažení rovnováhy musíte svůj osobní život prioritizovat podobně jako práci. Zaznačte si i volnočasové aktivity a plánu se držte. Tento krok je mnohem důležitější, než se na první pohled zdá. Může vám pomoci se vyhnout syndromu vyhoření a rodinným i osobním krizím.

4. Mějte v časovém harmonogramu rezervy
Nikdy nejezděte na doraz. Berte ohled na svou mentální energii. Většinou není možné se minutu po ukončení jednoho úkolu pustit ihned do druhého. Plánujte si drobné pauzy, kdy se můžete jen tak zastavit.
Pomůže to vašemu zdraví, psychice a nebudete mít tak pocit, že neustále dobíháte. Během dlouhých hodin v kanceláři se zkuste na chvíli postavit, protáhnout a prodýchat. Budete pak produktivnější a soustředěnější.

5. Vyrazte na prodloužený víkend či dovolenou
Alespoň jednou ročně byste se měli vydat na opravdovou dovolenou, psychologové tím většinou myslí alespoň 2—3 týdny v kuse. Pro celkové zotavení je takový úsek mnohem efektivnější než více krátkých dovolených. Kromě toho, že si odpočinete, vyjedete ze zajetých každodenních kolejí, a to je extrémně důležité.


Buďte opatrní, aby se ze snahy o dosažení naprosté rovnováhy mezi prací a osobním životem nestala posedlost a další stresující faktor. Cílem není dokonalost. Nemusíte být vždy odpočatí, pozitivní a motivovaní. Cílem je být zdraví a spokojení se svým osobním i pracovním životem v dlouhodobém horizontu. Mít většinu času a energii na to, co chcete a potřebujete dělat a žít naplňující a zdravý život v pracovní i rodinné sféře.

 

Pamatujte si jedno: Balanc není o tom, že ho najdete, ale že si ho vytvoříte.  


Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.