Vztahy vs. Finance
Fotografie od Priscilla Du Preez z Unsplash

Vztahy vs. Finance

Úvahy

Když je člověk malé dítě, vůbec ho nenapadne, za co se hračky a jejich oblíbená přesnídávka kupují. Jen to vidí a chtějí to, následně získají, tím to pro ně končí. Časem se pomalu učíme od rodičů, kteří u pokladen obchodů vytahují zvláštní karty anebo papírové kusy.  Ve školních letech začínají dostávat věc, které se říká peněženka a do té rodiče vkládají ty stejné papíry, které už viděly dřív s důkladným vysvětlením, že se jedná o peníze a že to je kapesné. Vůbec nechápete, ale stále peněženku nosíte poctivě v aktovce a když po vás učitelka chce něco zaplatit, dáte ji pomalu celou peněženku.

Finanční gramotnost je důležitou věcí, která by se, dle mého názoru, měla učit na školách téměř povinně. Děti vpadnou do dospělého světa dřív, než jsme si kdo kdy mysleli. Dnes je tomu ještě rychleji, proto existuje mnoho úskalí, které se mohou stát, pokud krok s financemi nebude dostatečně připravený.
Pamatuji si na časy, kdy ve škole byl nejlepší ten, kdo měl nejvíce kapesného a nejnovější oblečení. Všichni s ním/ní chtěli kamarádit, protože tam evidentně viděli výhody, které oni neměli. Z dítěte, které zpočátku nechápalo, se začalo otrkávat a zjišťovat, o co vlastně jde a že ty papírové kusy mají co do sebe než jen kreslení na ně. Netvrdím, že tomu tak je pokaždé, ale z vlastní zkušenosti musím souhlasit, že to, co se naučíš jako malý ti zůstane během života. Ten, kdo využíval peníze a zajištěnost někoho dalšího, dělá to stále. Možná trošku jinak, ale stále. A ten, který ty peníze měl a věděl to, ví to dodnes. Myslí si, že jakmile má hodně peněž, má víc přátel a popularitu. Finance dokáží udělat mnoho, proto není snadné s nimi umět pracovat. Finanční gramotnost a inteligence jsou náročné disciplíny, které mnohdy nezvládají ani dospělí lidé, natož děti, kteří na tom jsou někdy i lépe vzhledem k době, ve které vyrůstaly.

Přemýšlela jsem, proč lidem jde tolik o to, aby měli financí hojně. Chtějí zabezpečit rodinu, mít pocit blahobytu, oblíbenost, volnost, žádný stres, a hlavně dovolit si to, co chtějí. Společnost je systémem velmi náročným a rozmanitým, proto najdete lidi, kteří si nemohou dovolit pomalu ani základní potřeby a následně opakem jsou zbohatlíci. Začínající nenávist mezi skupinami je větší, než si dovedeme představit. Dokáží s námi tak dobře manipulovat, že finance můžeme považovat za ty nejlepší manipulátory, které jsme kdy zažili. Myslím si, že základem je naučit se s penězi pracovat. Nenechat ze sebe udělat na nich závislé, ale vytvořit si je jako podporující jednotku. Pozitivní přístup je na světě a vy se třeba i posunete dál, kde chcete být. Na obranu těch, kteří třeba i víc peněz mají je fakt, že jsou za tím časté oběti jinde, kde by vás to třeba normálně nenapadlo  – čas, píle, obětování se.

Vztahy a finance jsou částí v životě, kde jsme slabí. Neumíme se tolik o penězích bavit, někteří partneři před sebou peníze i schovávají a nemluví narovinu. Proč? Čeho se stále tak bojíme? Bereme je jako slabinu nebo sílu? Teď si můžete říct, že rozdělení je snadné, podle čísel na účtu. Není tomu tak. Možnosti máme každý stejný a jestliže nás nestáhne lenost, dokážeme cokoliv.

Častokrát se nám finance objevují pouze na bankovním účtu. Dokáže nás to ale tak zamávat, že jsme z jednoho čísla vyřízeni na celý den, možná i měsíc a je jedno jak to berete, jestli pozitivně nebo negativně. Stále to má tu moc, kterou bychom jim ale dovolit neměli.

 

Narazila jsem na jeden příběh, kdy si před sebou schovával peníze pár, který se miloval, ale jakmile přišlo téma na finance, jako kdyby se neznali. Zlých slov padalo a negativní vlastnosti se projevily, o kterých dřív ani možná nevěděli. Zloba, lakomství, předhánění se,…ale především, dle mého názoru, ubližování si navzájem. Jak se vůbec může něco takového stát? Říkávalo se mi jako malé, i v pohádkách, že láska je silnější než všechny kletby a starosti. Tak proč se stále necháváme ovládat čísly a papíry, když máme kolem sebe něco tak krásného jako lásku?

Nemám potřebu lidem sahat do svědomí, ale každý by si měl položit otázku sám pro sebe, jestli je otrokem anebo parťákem peněz. Je jednoduché propadnout „kouzlu“ peněz, ale je těžší se z něj dostat. Nikdy jsem si nemyslela, že se lidstvo dostane do situace, kdy zapomene na vlastnosti člověka jen proto, že má dotyčný peníze. Lidé mohou být třeba sebe ošklivější k lidem, ale hodně peněz z něj asi dělají dobráka. Nezapomínejme na věci jako jsou láska, přátelství, vztahy a radosti. To jsou opravdové možnosti štěstí. Vzpomínky si můžete přehrávat celý život a nikdy neomrzí. O peníze můžeme kdykoliv přijít, nebo je naopak získat, ale vždy by se k nim mělo přistupovat s rozumem.

Nerada bych, aby nás peníze manipulovaly na tu černější stránku lidí. Jsou to pomocníci, ale neměli bychom se od nich nechat manipulovat a cpát tam, kam oni chtějí. Zdravý rozum je podstatná část, kterou bychom si měli zachovat a neničit si tím to, co máme a dělá nám opravdovou radost. Nedovolte penězům, aby vám nahrazovaly umělé sebevědomí, nebo vám ho naopak snižovaly jen proto, že jiný má víc a vy ho potřebujete dohnat nebo mu naopak ukázat, kolik toho máte sám. Nejde o kvantitu, ale o kvalitu. Pokud je „kvalitní“ člověk uvnitř, má všechno, co potřebuje, aby byl šťastný. Pamatujte také na to, že peněz můžete mít sumy, ale zdraví a hodné srdíčko máme všichni jedno, zkuste o ně pečovat a starat taky tak, jako o svoje účty a výplatní pásky.


Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.