Výchova dětí je základní kámen pro jejich budoucnost
Fotografie od Marisa Howenstine z Unsplash

Výchova dětí je základní kámen pro jejich budoucnost

Rady a tipy , Úvahy

Výchova dětí je dle mého názoru disciplína, která je jedna z nejtěžších a nejobávanějších, kterou na světě známe. Všichni chceme mít dokonalé dítě, které se bude vyjímat kamkoliv ho dáte. Přejete si, aby vaše dítě mělo ty nejlepší vlastnosti, bylo inteligentnější než Einstein…ale co takhle aby bylo šťastné, své a spokojené? Započítáváte to také? Je potřeba, aby dítě chápalo sociální a emoční inteligenci, nebo ne? Jak tedy vychovat to správné a „dokonalé“ dítě? Všechno je to o vašem přístupu.

CO JE DŮLEŽITÉ A PRIORITNÍ?

ČAS
Čas jde velmi často proti nám. Co se výchovy dítěte týče, je to jednoduše to nejcennější, co se vám může naskytnout. Vidět dítě, které roste, pouze z dálky není zrovna to, čím můžete svému dítěti přispět do budoucna. Využijte každé možné minuty a věnujte dětem čas. Nic vám neuteče, maximálně pak potomek, který vyroste.

MOŽNOSTI
Vždycky máme na výběr, jak se budete k dané věci či v situaci chovat. Dejte dítěti možnosti. Naučte ho, že je více možností téměř ve všem, a tím pádem je potřeba i rozhodovat. Hravou formou do něj dostanete informaci, která mu utkví v hlavě do budoucna, kde ji využije.

VĚDOMOSTI
Vzdělávejte svoje dítě. Dejte si práci s tím, že každý den nebudete dělat a kreslit to stejné co včera. Dbejte na to, ať má denně z jiného soudku. Rozšiřujete mu tak jeho obzory, které se mu budou jednou zaručeně hodit.

POZITIVNÍ VLASTNOSTI
Rozčilovat se na dítě je v raném věku snadné. Leze vám všechno krkem a jednoho dne vypustíte páru. Dítě ovšem nemusí ihned vědět, že máte špatný den. Negativní vlastnosti se samozřejmě schovávat nemají, ale učte děti, že se relativně všechno dá řešit v klidu. Hádky mezi partnery či na své rodiče nejsou dobrým vzorem, které by dítě mělo vidět.

KUS SEBE
Vždycky se mu snažte předat co nejvíc, co ve vás je. Naučte ho to, čeho vy jste litovali a neuměli jste v daném věku nebo co víte, že by mu mohlo do budoucna pomoci. Každé dítě je odrazem matky a otce, proto se snažte, ať ty vaše otisky jsou silné a nápomocné.


NA CO SI DÁVAT POZOR?

ROZVOJ
Rozvoj dítěte trvá dlouhou dobu, proto se nesnažte nic uspěchat, nebo naopak zakopat a nechat vše ladem. Rozvíjejte dítě podle potřeb daného věku a zbytečně netlačte na pilu. Všechno má svůj čas a stejně tak i každé dítě.

VZDĚLÁNÍ
Jistě že vidina právníka, lékaře nebo ředitele velké společnosti je hezká, ale nedělejte chybu v tom, že určujete dítěti už od mala to, co bude dělat a tím ho ochudíte o svůj vlastní rozvoj. Vzdělávání má být v raném věku formou hry, nikoliv neustálé odpírání či zakazování všeho, co se vám zrovna nehodí. Dítě je dost inteligentní bytost na to, aby si veškeré emoce a dojmy schovalo. Tak buďte opatrní. Můžete to myslet dobře, ale někdy se to může i vymstít.

HRAVOST
Hravé dítě je veselé dítě. Vše má své meze, to jistě, ale hravost k dětem zkrátka patří. Poskytněte jim možnosti takové, aby si mohly hrát a nejlépe také ve společnosti dalších dětí. Kolektiv pomáhá zase v jiných směrech a odvětvích, které doma samo nepochytá. Nenutit, ale podporovat.

SAMOSTATNOST
Od jistého věku bychom měli dítěti postupně ustupovat a navádět ho na cestu samostatnosti. Dítě musí pochopit, že školka ani škola není určena pro rodiče s dětmi, ale pro ně samotné. Čím dřív své dítě od sebe začnete trošku odpoutávat, tím to budou mít snazší nejen oni, ale ve finále i vy. Opičí láska nikdy ovoce nepřinesla.


I když se to nemusí zdát, výchova dítěte je nejen záležitost na celý život, ale hlavně tím končí vaše sobeckost a zahleděnost do sebe. Musíte se naučit rozdávat lásku do různých koutů a převzít na sebe onu zodpovědnost, že už na světě nikdy nebudete sami, ale že už vždycky za vámi bude ten ocásek lásky, který jste si z jedné velké lásky mezi vámi a partnerem přivedli na svět. Je to bytost, žádný kus hadru ani dítě na půjčku.

 

Mějte se krásně.


Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.