Vlastnosti lidí za odměnu
Fotografie od Claudio Schwarz | @purzlbaum z Unsplash

Vlastnosti lidí za odměnu

Rady a tipy , Úvahy

Psychologie lidí a mezilidské vztahy byl vždycky směr, který mě neskutečně táhl a fascinoval. Líbí se mi fakt, že každý z nás je jiný, ale zároveň jsme si v něčem nesmírně podobní. Hledáme k sobě stejné skupiny a díky tomu nacházíme porozumění, podporu a stejnou notu, na kterou jsme naladěni. Přátelé a partnery si vybíráme, rodinu ovšem ale poté ne, zvláštní systém že? Je to proto, že díky odlišnostem v rodině se tím učíme do života víc, než kdybychom se narodili do rodiny a byli bychom stejní? Co myslíte? Jste rádi, že máte v rodině vždy některé vlastnosti odlišné a tím se učíte, nebo byste raději pro variantu stejných?


U mezilidských vztahů je vždy tolik co probírat, že knih na toto téma nebude nikdy dost. Ať chceme nebo ne, mezilidské vztahy a komunikaci nám nikdo nevezme a ve finále bude stejně potřeba ze všech nejvíc. Doufám, že si uvědomujeme, jak moc bychom měli na mezilidských vztazích pracovat a uvědomili si, že je to lidské umění, které nikdo jiný neumí. Buďme proto svědomití a nenechme si tuto jedinečnou a originální možnost vzít moderním pojetím světa.


Od dětství máme tendenci se dostávat do různých sociálních odvětvích například skrze naše koníčky. Máme rádi tanec, tak nás rodiče zapíší na hodiny tance, kde další děti spojuje ten samý zájem k věci. Z party neznámých lidí se stává postupně tým a kamarádství. Následně si hledáme vzdělávání vzhledem k zájmům a potencionálním potřebám se uživit, kde opět nalezneme další skupinu potencionálních přátel. Takto se dostáváme do skupin téměř celý život a hledáme si v těch všech skupinách přátelé a partnery do života. Zaměřujeme se na společná témata, nadšení a hledání stejného naladění, které k sobě potřebujeme a dělá nám radost fakt, že to mají i ostatní nastavené podobně. Podle čeho si vybíráte své přátelé a partnery vy?


Asi nikdy nebudu schopná dát dohromady všechny vlastnosti, které mám na lidech ráda a jsou mi tím blízcí. Navíc mám dojem, že bych je musela rozdělit do několika článků, aby každá měla svoje důstojné místo a prostor k rozepsání se. Kdo mě zná, tak ví, že první vlastnosti, které mě zaujmou na člověku, tak je laskavost a nápomocnost. Nikdy není dost lidí, kteří k vám přijdou a laskavě vás o něco požádají, nebo naopak náhodně přijdou a zeptají se, jestli nepotřebujete s čímkoliv pomoci. Je mi vlastně i líto, že tyto vlastnosti, které byly dřív klasickou výbavou člověka, záhadně mizí. Když jsem několikrát viděla ve vlaku lidi, kteří i přes to, že viděli starou paní s evidentně těžkou taškou na pospas se dostat z nástupiště po schodech bez sebemenšího zájmu pomoci, bylo mi to líto. Kampak se poděla klasická lidská vlastnost umění pomoci?

Být hodní a slušní bychom neměli být pouze na sebe, ale i na ostatní. Taky by se vám nelíbilo, kdybyste viděli vlastní děti, jak kopou do ostatních, a to nejen fyzicky, ale i psychicky se dá být dosti zlým. Berme v potaz, že být upřímně hodný neznamená jen pozdravit na ulici, ale i v malých gestech jako uklidit, nakoupit, pomoci posekat zahradu atd., bez toho, aniž by vám kdokoliv musel říkat nebo prosit. Máte to udělat proto, že chcete udělat druhým radost nebo jim ulevit, ne proto, že musíte.

 

Jsem vděčná za lidi, kteří jsou upřímní. Dokážou přijít a do očí vám sdělit co se jim nelíbí a chtěli by to změnit. Je to akce a možnost lepších dní. Zároveň v tom vidíte opravdu chtíč něco změnit, a hlavně si v takové situaci vážím odhodlanosti a statečnosti, kterou daný člověk má. Pomlouvat, závidět a být sobecký umí být každý.

Ne každý dokáže jen tak přijít a říct vám, jak moc pyšný na vás je. Už jen proto, že jste pro něj něco udělali nebo jste naopak udělali něco pro sebe a svoji budoucnost. Umění říci hezká slova na účet někoho druhého je sakra těžké co? Hrdost a závist dělá své. Pojďme se ale společně „vyhecovat“ k tomu dobrému skutku a upřímně někomu řekněte, jak moc si ho vážíte a jak šikovný ten člověk je. A ještě jedna věc, musíte to myslet opravdu upřímně! Dokažte to a naučte se chválit!

Jistě znáte lidi, kterým můžete říct naprosto cokoliv, a ještě od nich dostat radu, která je v dané chvíli nejvíce vhodná a taková, kterou jste přesně potřebovali. Mít přítele, na kterého se můžete spolehnout. Umění naslouchat je, řekla bych, opravdu dar, který ne každý má. Chce to mít klidnou a rozumnou hlavu, která vyhodnotí vše, jak potřebujete a poskytne vám to, oč žádáte.

Píle je vlastnost, kterou se může naučit každý. Znáte to, kdo opravdu chce, naučí se všechno. Já sama jsem velmi pilným a poctivým člověkem, proto tak nějak vnitřně doufám, že i ti ostatní jsou uvnitř takoví. Jak se říká, když něco chceš a jdeš si pečlivě na tím, život tě odmění.

Nemám ráda, když se lidí pomlouvají, tváří se jako kamarádi a jakmile mají příležitost, roznesou vás na kopytech. Zastávám jednu věc a to tu, že jakmile mi chceš něco říct, nebuď srab a řekni to mě, ne všem okolo. Pomluvy se dokáží šířit nepochopitelnou rychlostí, kterou ani nechápeme, ovšem pravda téměř vůbec, protože prý evidentně pravda nikoho nezajímá…Není to trošku z cesty myšlení normálního člověka? Vážně chceme žít v pomluvách a lžích? Nebylo by špatné se nad tímto zamyslet.

Usměvaví lidé mají v mém srdci a okolí vždycky dostatečně prostoru. Není nic hezčího, než se upřímně usmívat jeden na druhého a šířit do dobro, které poslední dobou tak moc chybí. Jestli se přikloníte na tu více optimistickou část vašeho já, úsměv a upřímná radost je zadarmo, tak proč toho nevyužívat častěji?

Umění příjemně překvapit je další, pro někoho náročnější, část, které dávám palec nahoru. Překvapení mám ráda, protože v lidech, kteří je vymýšlí, vidím kreativního a velice tvořivého člověka s fantazií, a tyto vlastnosti mi jsou dosti blízká. Já osobně jsem milovníkem dělání překvapení z jednoho prostého důvodu – vidět lidi usmívat se a být opravdu a upřímně šťastní je krásný pohled.

Každý si hledáme své skupiny a vlastnosti lidí, ke kterým nás to táhne více. Měli bychom ale respektovat další, protože každý z nás máme právo najít lidi, se kterými se cítíme dobře. Navíc nás následně automaticky obklopuje pocit štěstí a jsme hned sami šťastnější a spokojenější s tendencí rozšiřovat tuto vlnu dál.

A co vy, jaké vlastnosti máte na lidech rádi?

Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.