Věty, které mohou ve vztahu ublížit
Fotografie od NEOM z Unsplash

Věty, které mohou ve vztahu ublížit

Rady a tipy

Jsou situace, kdy se pár dostane do konfliktu a v afektu pak někdy řekne něco, co by nejradši vzal opět zpět. Někdy se ale ani o hádku jednat nemusí a občas někdo vypustí větu, která zabolí. A obzvlášť, jestli se do takových situací dostává často.

Jsou slova a věty, které bolí, zraňují a páchají na vztahu škody. A pak nemusí být snadné a třeba ani zcela možné je napravit. I přes to, že si můžete vše vyříkat a tzv. “pročistit vzduch“, někdy jsou vyřčená slova nevratná a už navždy v protějšku zůstanou.


Za všechno můžeš ty
Je to oblíbená věta ve chvílích, kdy věci nejdou podle vašich představ. Je to snadné přehodit všechno na druhého. Jenže na vztah jste dva, takže mnohé je dílem vás obou. A pokud je něco, co vám na partnerovi vadí, řekněte mu to.

Už mě nevzrušuješ
Jedna věta, která během chvilky zcela zničí váš sexuální, ale i pošramotí váš partnerský život. Když druhému řeknete, že vás nevzrušuje, nelíbí se vám nebo třeba, že býval hubenější a hezčí, jen tak se přes to nepřenese. Zdecimovali jste podstatně jeho sebevědomí, a navíc jste v něm vyvolali pocit, že byste brali někoho jiného. Jak se má pak vedle vás partner cítit v posteli dobře, bezpečně a uvolněně? Když v hloubi ví, že vás třeba bere, ale ve skutečnosti by bral něco jiného, lepšího.

Uklidni se a nebreč
Je to trochu podobné, jako kdybyste se řekli – jsi přecitlivělý blázen. Když tohle řeknete partnerovi, který je rozčílený nebo ho něco trápí, znehodnocujete tím jeho pocity. V těchto situacích potřebuje vaši podporu, ale dočká se jen pohrdání a zlehčování. Opravdu chcete, aby posléze brečel v koupelně nebo bokem, aby se nedočkal další várky vašeho pohrdání? Jste na nejlepší cestě ke konci vztahu.

Doufám, že nebudeš jako tvoje matka (otec)
Pokud partner své rodiče obdivuje, má je jako vzor, je samozřejmě v pořádku tohle říct, je to v podstatě kompliment. Jestliže jeho vztah k rodičům není nejlepší, je to tenký led. A obzvlášť, jestli se vám protějšek někdy svěřil s něčím, co mu vzápětí předhodíte, zneužili jste tak jeho důvěru ve vás. Jakékoliv pomlouvání rodičů z opačné strany je vždycky krok špatným směrem.

Proč nemůžeš být víc jako…
Srovnávání je zabiják, na to nikdy nezapomínejte. Navíc to nikdy k ničemu nevede. Vy si možná myslíte, že tak protějšek donutíte k osvojení vlastností, které mu chybějí, ale tak jednoduše se lidé předělat nedají. To samé, když řeknete, že ten / ta na fotce má skvělé svaly nebo super zadek. Jinými slovy naznačujete svému protějšku, že tohle chce, ale vy to nemáte.


I když se stane, že máte mezi sebou napjatou situaci, zkuste být trpělivý a pochopit protějšek. Někdy odpuštění nebo smíření se s ošklivými slovy trvá, tak je fajn netlačit a nespěchat.


Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.