Věci, za které se nemusíte omlouvat a před nikým obhajovat
Fotografie od Kelly Sikkema z Unsplash

Věci, za které se nemusíte omlouvat a před nikým obhajovat

Rady a tipy , Úvahy

Ne všichni, ale jistě pár z nás se najde, kteří přemýšlí nad svými činy a svou osobou více než druzí. Častokrát, ne-li denně se snažíme všem zavděčit, a proto zapomínáme na svá práva, která raději zakopeme hluboko do sebe. Není špatně říct ne, říkat pravdu nebo si stát za svým názorem. Jsou věci, které bychom měli o to víc prosazovat a jednoduše si nenechat sypat popel na hlavu jen proto, že se neshodujete s názorem jiných. Pamatujte, každý jsme jiný, proto se ne všem musíte zamlouvat a rozumět si ve všech směrech.

Jsou situace, kdy jsou kompromisy nezbytné a neměli bychom být ti tvrdohlaví jedinci, kteří nedokáží přijmout i jiný názor, který může být i lepší. Ovšem máme v životech i takové chvíle, kdy je potřeba lidem ukázat kam až mohou, a naopak kde už je to přes čarou. Neměli bychom mít strach z toho, na co máme právo.

 

ČAS PRO SEBE
Času pro ostatní máte mraky, ale pro sebe vám zbývá poslední půlhodinka za den? Hledání volného času je vždycky složitější, ale neměli bychom na něj zapomínat. Nemusíte se cítit ani špatně za to, když svému partnerovi nebo rodině řeknete, že potřebujete být sami a mít ten čas pro sebe, který vám doopravdy chybí. A cítit se špatně za svůj názor a právo nemusíte.

ŘÍKAT „NE“
Ano. Říkat někomu ne je asi jeden z nejsložitějších disciplín nás všech. Je fajn se ho naučit, protože pak si z vás ostatní nebudou dělat věšák na problémy a povinnosti, do kterým se jich třeba samotným nechce, a tak si najdou na tyto aktivity vás. Říkat ne je přirozené a jestliže je to k záchraně vašeho času a energie, někdy je to nezbytné.

SVÉ PRIORITY
Každý máme svou pomyslnou pyramidu, kterou si během svého života prohazujeme zrovna podle toho, v jaké etapě se nacházíme. Jednou je to pro nás sport, následně je na vrcholu škola, práce, rodina, koníčky, vše má své místo a svůj smysl. Nestyďte se za to mít na prvním místě rodinu nebo práci. Každý máme svůj pohled na život a nikdy neznáte důvody, proč to daný člověk má zrovna tak. Všímejte si věcí, ke kterým jste od jiných přizvaní, ale nepleťte se do něčeho, do čeho vám toho ve finále moc není.

TVÉ NÁZORY A PŘESVĚDČENÍ
Říct svůj názor není žádný trestný čin. To, že vám někdo svůj názor tlačí a podává tak, abyste přešli na jeho stranu naopak trestný čin pomalu je. Nenechte se zviklat jen proto, že jiní nemusí s vaším pohledem na věc souhlasit. Správné fungování mezilidských vztahů by mělo vypadat tak, že si názor druhých vyslechneme, následně buď souhlasíme nebo akceptujeme, ale neodsuzujeme lidi podle toho, jaký názor mají. Vždycky se vciťte i na druhý břeh, oni vás mohou odsoudit stejně, ale třeba to neudělají.

ŘÍKÁNÍ PRAVDY
Říká se, že raději si poslechnu tvrdou pravdu než se nechat chlácholit krásnou lží. I když může být pravda někdy nepříjemná nebo vaším uším nesnesitelná, pamatujte na to, že ten, kdo dokáže nahlas říct pravdu je člověk, kterého bychom si měli svým způsobem vážit. Další kapitolou je vhodnost kdy, co a jak říct, ale to je už na každém člověku, jak pravdu dokáže podávat.

MÍT VYSOKÉ CÍLE A OČEKÁVÁNÍ
To, že je člověk cílevědomí není vůbec špatně. Naopak si je vědom svých možností a uvědomuje si sám sebe. Ano, všechny extrémy jsou špatným vzorem, ale vědět co od života chci a jít si za tím není, dle mého názoru, nic hrozného, za co by se měl člověk následně stydět nebo dokonce omlouvat. Máme vždy všichni stejné možnosti k tomu se vykopat ze své komfortní zóny a něco pro sebe dělat. A je jedno v jaké životní etapě se nacházíme.


Mějte se krásně.


Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.