Vánoční zvyky
Fotografie od David Beale z Unsplash

Vánoční zvyky

Rady a tipy

Nikdy jsem nebyla fanatik, který by si vyhledával vánoční zvyky a každý z nich splnil. Jsou ale věci, které jsme dělávaly jako malé děti, s rodiči, ve škole nebo s babičkami. Nejde o řízení se určitých a jasně daných tradic či zvyků, ale jistě mi dáte za pravdu, že když zapátráte v paměti, určitě se vám některé vybaví. Zároveň bychom si měli uvědomit, že Vánoce nejsou o gestech, které uděláte jen kvůli odškrtnutí si políčka, ale o to dělat věci s radostí a následně to z vašich činů bude i vidět. Vánoce jsou o darování nejen hmotných, ale primárně těch nehmotných věcí, kterými jsou čas, klid, pohoda, štědrost a radost.

Jako malá si pamatuji na čas, kdy jsme se na základní škole poslední dny před Vánocemi učili a opakovali již známé zvyky. Bylo jich hodně a samozřejmě jako nadšenci Vánoc jsme s radostí vše zkoušeli ve třídách či na chodbách. A pak si uvědomíte, že jako malé dítě máte opravdu hlavu jako houbu, která stále nasává, a ne nadarmo se říká, že to, co se naučíš v dětství už nezapomeneš. Po několika letech to mám před očima jako kdybych tím prošla včera. Házení botou, krájení jablíček a následná očekávaná hvězda, lodičky se svíčkou na vodě a mnoho dalšího. Doufám, že i dnes si učitelé dávají záležet na zvycích a dopřávají dnešním dětem to, co jsme všechno dělávali a prožívali my.

Najdou se mezi námi i ti, kteří vánoční zvyky vůbec neřeší a ani řešit nebudou. Já respektuji každý životní postoj a snažím se pochopit, alespoň z části, každého. Ovšem co se týče národních zvyků nebo tradic jsem asi trošku staromódnější a ráda bych předala své poznatky svým dětem, protože mi to tak nějak přijde asi správné. Každý máme možnost volby, ale nejdříve bychom měli alespoň ukázat obě cesty, ať si každý vybere tu svou.

Sepsala jsem zvyky, které mám osobně já ráda a líbí se mi smysl a poslání. Tak schválně, jestli se v nějakém najdete i vy a vybaví se vám období nebo lidé, se kterými jste zvyky tvořily.

ADVENTNÍ VĚNEC
Vše začíná adventním věncem. Jakmile na něm zapálíte první svíčku, mělo by to pro vás znamenat začínající čas klidu a dostávání se do pohody. Vždycky jsem měla ráda si svůj vlastní vytvořit. Bavilo mě trávit čas nad vymýšlením a následné dekoraci. Svíčky, ať máte jakýkoliv věnec, se zapalují proti směru. To znamená, jestliže máte svíčky do čtverce u sebe, budete začínat vpravo a dál od vás. Věděli jste, že každá svíčka nese své jméno? První je svíce proroků, druhá betlémská, třetí pastýřská a čtvrtá je andělská.

JABLKO
Klasické krájení jablíčka. To jsme dělávali snad všichni. Pamatuji si, jak jsme krájeli ve škole, kde jsme každého netrpělivě pozorovali, jestli bude mít také hvězdičku. Krájet ji musíte příčně v půli, nikoliv skrz bubáka. Jestliže budete mít hvězdičku, přinese vám zdraví.

LITÍ OLOVA NEBO VOSKU
Vždycky jsem měla trochu respekt z tohoto zvyku. Bála jsem se, že se u toho může člověk poranit, ale finále v podobě zapojení fantazie bylo geniální. Ve škole jsme měli 5 obrázků, ve kterých každý viděl naprosto odlišné věci a zábava u toho rozhodně nechyběla. Jestliže nemáte olovo, postačí vám vosk.

LODIČKY
Skořápky z vlašských ořechů se svíčkou plující po vodě v lavoru či umyvadle. Tak tenhle zvyk jsem dělala snad všude a se všemi. Jestliže je pouštíte v rodině, mají mít počet členů rodiny. Říká se, že když budou plout u sebe, poté bude rodina držet pohromadě.

HÁZENÍ BOTOU
Jak já si pamatuji, kolikrát jsme tohle zkoušely se spolužačkami na základce. Stále a stále jsme házely bačkorou na chodbě ke dveřím a přály si, ať to vyjde. :-D Tak dámy, zkuste to. Stoupněte si zády ke dveřím, vezměte do ruky botu a hoďte. Jakmile uvidíte špičku u dveří, vypadá to slibně a buď vám příští rok přinese partnera anebo odejdete z domova. Jestliže budete mít špičku opačně, asi nějaký ten čas budete doma…jako ve finále v tuto chvíli my všichni.

JMELÍ
Darovaným jmelím darujete štěstí a zdraví do domu, kam jste ho darovali. Neměli byste si jmelí kupovat sami, to přináší údajně smůlu. Zároveň polibkem pod jmelím si potvrzujete lásku a dodá vám do vztahu štěstí na další léta.

Fotografie od Matt Seymour z Unsplash

KAPŘÍ ŠUPINY POD TALÍŘEM
Mají přinést bohatství a štěstí tomu, kdo ji bude mít pod talířem na štědrovečerní večeři, ovšem poté ji vloží do peněženky a uchová ji tam. Tento zvyk máme už od mého dětství a vždy ji najdeme pod talířem.

PEČENÍ CUKROVÍ A VÁNOČKY
Pečení a vaření je dosti často spojené s většími svátky. I na Velikonoce si vzpomeňte, kolik chodů a pokrmů máme. Pečení vánoček je pro mě dost zásadní. Je to tradice na 23.12., kdy se se ségrou sebereme a jdeme péct k babičce. Nebyl rok, kdy bychom to porušily. Proto mám tohle pečení spojené pouze s ní. Naučila mě těsto, naučila mě, jak se správně pletou a fígl, aby se nesvezla do stran. U těchto aktivit je nutno říct, že neuvěřitelně spojují a proplétají se nejen vánočky, ale i vztahy. Zároveň se něco naučíte a vytvoříte vzpomínky, které nikdy nezapomenete.

PŮLNOČNÍ MŠE A NÁVŠTĚVA HŘBITOVŮ
Nemusíte být věřící, abyste tyto tradice plnili a předávali dále. Co se týče mše, doporučuji tam alespoň jednou zajít. Má to své kouzlo a sílu, kterou vám nikdo nevysvětlí, musíte to zažít. Hřbitovy jsou většinou spojovány s dušičkami, ale v jakékoliv situaci bychom měli na naše zesnulé myslet. Zvlášť o Vánocích, které jsou především o darování. A je jedno, jestli se jedná o dárky nebo o čas, který věnujete.

 

Jak jsem již psala, i když vy nejste zcela zastáncem tradic či zvyků, dejte vašim potomkům alespoň možnost volby. Ukažte jim, že tu tato cesta je a následné rozhodnutí je na nich. Dle mého názoru je hezké, když se základní tradice a zvyky dodržují. Člověk má pocit, že poté jsou různé svátky výjimečné něčím jiným a specifické než ostatní všední dny.

 

Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.