Unikátní shrnutí, co a jak často prát
Fotografie od Andy Fitzsimon z Unsplash

Unikátní shrnutí, co a jak často prát

Bydlení , Rady a tipy

Praní. Stále řešitelné téma, které trápí většinu žen. Nikdo nám nedal žádnou příručku, jak často máme prát povlečení nebo ručníky. Co jsme se naučily a odkoukaly od našich maminek, tak v tom pokračujeme a nějak zvlášť si s tím nelámeme hlavu. Následně jsme ale ovšem naštvané, když ručníky nevoní tak, jak bychom chtěli, a navíc jsou vysušené a pichlavé. Dala jsem práci a sepsala jsem pro vás informace, které vám pomohou ve vyznání se v praní různých věcí v domácnosti.


UTĚRKY A RUČNÍKY NA RUCE
Základem je potřeba říct, že je vždy musíte prát minimálně na 60 stupňů, jestliže chcete opravdu dobře vyprané utěrky. Vzhledem k tomu, že do nich utíráme ruce, na kterých nosíme nejvíce bakterií, doporučuji prát nebo alespoň měnit jednou za 2 dny.

RUČNÍKY/OSUŠKY
Další velmi častou otázkou k téma praní jsou osušky na tělo. Stejně jako utěrky byste je měli prát na 60 stupňů. V každém případě je nutno podotknout, abyste vybírali takové prací prášky, které ručníky změkčí, ne které hodně vysouší. Poté si budete připadat jako když se drhnete šmirglpapírem. Vzhledem k tomu, že se naše kožní buňky stále obměňují, ručníky či osušky bychom měli měnit nebo prát po 3-5 dnech používání.

POVLEČENÍ
Povlečení je moje vášeň. Proto se snažím jakékoliv informace zjistit a vyzkoušet. V případě, že mluvíme o praní povlečení, tak je opět nutno podotknout, abyste prali na vyšší teplotu. Sice se pravděpodobně každý večer sprchujete, ale i tak si nedovedete představit, jak moc se v povlečení a prostěradle množí bakterie a stará kůže. Doporučovaná doba, kdy je čas na výměnu nebo praní, je vždy po 14 dnech. Pro alergiky je toto dost podstatná informace, protože berte v potaz, kolik za den nasbíráte prachu a pylu do vlasů. Proto i v takových případech si napište do diáře vždy po 2 týdnech měnit povlečení!

PYŽAMO
Nedávno jsem četla o tom, jak často by si člověk měl prát pyžamo, ve kterém spí. Až mě překvapilo, co všechno člověk nevěděl. Jakmile se sprchujete každý den, doporučována obměna či vyprání vašeho pyžama je po 4-5 dnech. Když se každý den nesprchujete, je nutno prát pyžamo jednou za 2 dny. Vzhledem ke všemu, co za den posbíráte, vaše kůže stále pracuje a zároveň se i zpotíte, zrovna u pyžama je opravdu dbát na častější obměnu či praní.

DEKY A DEKORATIVNÍ POLŠTÁŘE
I tyto domácí dekorace mají své termíny praní. Vzhledem k tomu, že se jedná spíše o dekoraci, a ne zcela vámi každodenní používání na těle, v tomto případě stačí, když budete prát jednou za měsíc opět na vyšší teplotu. Možná si říkáte, že je zbytečné prát tyto věci jednou do měsíce, ale pamatujte, kolik prachu a roztočů se v těchto dekoracích množí. Pro vaše lepší dýchání a prostředí, ve kterém se nacházíte, je opravdu lepší, když si opět dáte upomínku, že je čas na praní.


Možná se vám to zdá jako přehnané, nebo naopak jste konečně rádi, že víte, co a jak máte prát. A navíc to máte na jednom místě.
Je samozřejmě velmi specifické kde se nacházíte a jak často a důkladně doma uklízíte. I přes všechno, co kdo děláte doma, je potřeba se zaměřit i na tyto, pro někoho (ne)podstatné, rutiny, které jsou ale pro vaše zdraví velmi podstatnou částí.

Doporučuji se zkusit řídit těmito pravidly a uvidíte sami, jak se vám bude mnohem lépe dýchat a spát, navíc vám poděkuje i vaše pokožka. Zároveň budete mít dobrý pocit, že i v době covidové jste zodpovědní a ručníky, do kterých si utíráte ruce z venku a jste tím chráněni i doma.


Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.