
Triky, jak vyjít s výplatou a mít se v budoucnu líp
Každý svůj cíl, který máme v životě chce čas, disciplínu a píli. Můžete to použít téměř na cokoliv a uvidíte, že vždycky jsou tyto vlastnosti potřeba. To samé platí i u financích. Jestliže se s nimi chcete naučit správně pracovat a neřešit je celý život, hodí se naučit pár triků, které vám pomohou vyjít celkově líp.
1. Mějte přehled o svých příjmech a výdajích
Všichni víme, kolik nám každý měsíc přijde na účet, ale za to všechno pak utrácíme, to ví minimum z nás. A pak to lítá – snídaně a kávičky s kamarádkou, kino, nové boty, které (ne)potřebujete, apod. Je fajn si udělat jednou za čas radost, co by to bylo taky za život. Ale mějte přehled, abyste věděli, za to pravidelně utrácíte.
2. Kupovat, co potřebuji + si občas udělat radost
Neříkám, že by si člověk neměl nic kupovat, ale je rozdíl utratit celou výplatu za radosti a nemyslet na svou budoucnost. Ideální řešení je si spořit a občas si něco dopřát.
3. Dodržujte zlaté pravidlo ideálního rozložení příjmů
Držte se pravidla 10-20-30-40. Díky dodržování těchto zásad se vám nikdy nestane, že byste byli v dluzích, exekuci nebo byste neměli po týdnu po výplatě nic, a zároveň si vždycky splníte svá přání a cíle.
Abyste si to uměli více představit, pojďme si udělat příkladnou částku např. 25 000 Kč, kterou si rozdělíme podle našeho pravidla.
10 % (2 500 Kč) – jedná se o krátkodobější rezervu. Slouží k výdajům, které jsou naplánované a mohou se v životě stát. Např. vada na autě, rozbitá pračka, nová lednice apod. Peníze máme na spořícím účtu, a když se něco přihodí, jsme v klidu.
20 % (5000 Kč) – jedná se spíše o dlouhodobější rezervu. Díky této rezervě budete v klidu spíše do budoucna. Mějte to buď připravené pro vaše potomky, vaše sny nebo třeba do důchodu.
30 + 40 % (17 500 Kč) – tuto část bych v dnešních dnech spojila více dohromady, jedná se totiž o bydlení a každodenní spotřebu. Zařazovat sem budete výdaje za bydlení, jídlo, koníčky, dovolené, domácí mazlíčky apod.
Je samozřejmě jasné, že každý to máme nastavené jinak a taky každý pracujeme s jinou částkou peněz. Proto berte tento příklad jen pro představu, jak lze správně s financemi nakládat.
Jak jsem psala na začátku, dodržování pravidel je hlavně otázkou vaší disciplíny. Je potřeba si sami se sebou dělat měsíčně inventuru a být pro sebe tím správným finančním poradcem, který se sám bude formovat do kvalitního, finančně gramotného, člověka, kterého peníze nebudou trápit, ale spíše s nimi bude v přátelském vztahu.
Mějte se krásně.
Vaše B.