TOP benefity při trávení času v přírodě
Fotografie od Federico Respini z Unsplash

TOP benefity při trávení času v přírodě

Rady a tipy

Náročné dny plné stresu nás občas přivádí k vyčerpání a zoufalosti. Jsme pod neustálým tlakem, který nepřispívá našemu fyzickému ani psychickému zdraví. Ačkoliv se to zdá jako ohraná písnička, pobyt na čerstvém vzduchu, byť krátký, je pro nás nejlepším lékem a odpočinkem.

Jakou dobu byste měli v přírodě strávit?

Strávený čas v přírodě je pro každého individuální. Záleží také na věku, pohlaví, osobních preferencích, ale také na charakteristice krajiny ve vašem okolí. Doporučená doba v přírodě jsou 2 hodiny týdně, ale dle vlastních zkušeností doporučuji alespoň 3x týdně na hodinku do přírody vyjít. Nemusíte se tím omezovat nebo stresovat, spíš jde o vlastní psychickou pohodu a tzv. vypnutí se ode všeho.

Nejlepší benefity z pobytu v přírodě

Snížení stresu
Pobyt v přírodě napomáhá odpojení se od každodenních stresových podnětů, povinností a umožňuje strávit pár chvil o samotě. Je však důležité zmínit, že těchto benefitů těžko dosáhnete se sluchátky v uších, projížděním videí a zapnutými notifikacemi. Je nezbytné, abyste se napojili na přírodu a vnímali ji všemi smysly.

Zlepšení imunity
Zlepšení funkce imunitního systému bezpochyby souvisí zejména s přiměřenou fyzickou aktivitou.

Přirozená fyzická aktivita
Jarní dny a probouzející se příroda vybízejí k tomu, abyste se vydali do přírody. Z pohybu venku můžete těžit i pokud nejste zapáleným sportovcem. Bohatě vám stačí procházka, jízda na kole, ale i práce na zahradě.

Soustředění se
Stalo se vám někdy, že jste během intenzivního pracovního režimu nebo během zkouškového období nevytáhli paty z domu? Zkuste to příště jinak. Mnoho studií potvrzuje, že procházka venku má pozitivní vliv na soustředění, kreativitu a schopnost učení se.

Díky této pauze se přesměruje vaše pozornost na okolní prostředí, snížíte míru stresu, a naopak načerpáte mnohem více energie, než byste seděli celý den doma. Jestliže máte možnost, jděte na 10 minut ven a odpojte se od každodenního stresu.


3 tipy, jak si udělat víc času na pobyt venku

  • Začněte svůj den venku – ranní procházka nebo svižná chůze na autobus vás nastartuje a zaplní pozitivní energií
  • Choďte pěšky, co to jen jde – k chůzi využijte každou příležitost
  • O pauzách jděte ven – využijte přestávku při učení / práci nebo pauzu na oběd a jděte na pár minut na čerstvý vzduchMějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.