Tipy, jak na kvalitní rodinný rozpočet
Fotografie od NORTHFOLK z Unsplash

Tipy, jak na kvalitní rodinný rozpočet

Bydlení , Rady a tipy

Vyrovnaný rodinný rozpočet je alfou a omegou osobních financí. Jestliže nevíte, kolik měsíčně vyděláte a utratíte, je také dost možné, že ať vyděláte 20.000,- Kč nebo 200.000,- Kč, může se stát, že vám na konci měsíce stejně nic nezbude.

Jestliže hospodaříte v zelených číslech, můžete se spolehnout na to, že se vám bude večer dobře usínat. Vybudujte si finanční rezervu dřív, než bude pozdě.

Co je vlastně rodinný rozpočet?
Rodinný rozpočet je podrobný přehled příjmů a výdajů rodiny a následný plán, jak s nimi naložit. Nemusíte se ale děsit. Není třeba za tím hned vidět něco složitého nebo noci strávené nad domácím účetnictvím. Znát a vést si přehled o rozpočtu není nutné zlo. Naopak. Je to chytrý nástroj, jak si udržet zdravé finance v rodině. Berte to jako rekapitulaci příjmů a výdajů domácnosti, ale také jako pomůcku k tomu, že si můžete plánovat budoucnost. Dobře sestavený plán a rozpočet pomáhá s nenadálými výdaji, investicemi do bydlení, auta, dětí apod.

Jak si rozpočet sestavit?
Zprvu bude zcela stačit, když si uvědomíte, jaké částky rodina vynakládá na pravidelné výdaje a ty si srovnat s příjmovou stránkou živitelů rodiny. Snadno tak totiž zjistíte, kde vám peníze utíkají a můžete je schovat na „horší časy“.

Co je v Čechách největší položka rodinného rozpočtu?
Český statistický úřad pravidelně zkoumá, za co lidé v Čechách nejvíce utrácejí. Mezi největší položky průměrné české domácnosti patří bydlení, potraviny a nealkoholické nápoje. Dále pak výdaje za energie, vytápění atd. Na dalších místech se objevují výdaje za dopravu, dovolené, ale také vzdělání.


Tipy, jak na kvalitní rodinný rozpočet
I když se zdá, že je to práce navíc, nevěřte tomu. Stačí dodržovat pár základních kroků, být k sobě upřímní a vaše cesta ke zvládnutí vlastních financí je na dosah.

  • Sestavte si přehled výdajů rodinybuďte upřímní a před ničím nezavírejte oči
  • Sepište si všechny pravidelné příjmy
  • Porovnejte příjmy a výdajezákladní bilance, která ukáže, jak na tom rodinná kasa je
  • Stanovte si, co chcete do budoucna změnitpř. mít záložních 50.000,-, našetřit na dovolenou, mít ke konci měsíce vždy rezervu
  • Vše si zapisujtedůležitá je dlouhodobá a poctivá evidence
  • Čas na vyhodnocenístanovte si datum, kdy vaši snahu a stav vyhodnotíte

 

Vyberte si metodu rozpočtu

Když už víte, jaká je vaše bilance, nastal čas na volbu metody sestavení rodinného rozpočtu. Můžete si vybrat, jaká metoda vám bude vyhovovat nejvíce:

  • Nulový rozpočetkaždá koruna bude mít předem stanovený úkol, můžete si dané kategorie upravovat podle aktuálním potřebám (př. na jídlo jste si vyčlenili 8.000,-, ale zjistili jste, že vám nestačí, proto jste ubrali z jiné kategorie a přidali finance k potravinám)
  • Obálková metodavytvoříte si několik obálek, kam si každý měsíc ukládáte peníze. Nejčastější způsob je 50-30-20 (50 % na nezbytnosti – jídlo, domácnost, doprava, 30 % zábava, cestování, koníčky atd., 20 % splácení dluhů, finanční rezerva, investice)
  • Výsledovkacelkový výsledek toho, jak si vedete se svými penězi. Jinými slovy jde o výkazy zisku a ztrát

Rozhodnutí je na vás, která metoda je pro vás nejlepší a jakým stylem byste chtěli svůj rozpočet měřit a realizovat. Všechny 3 jsou si celkem podobné, ale je pravděpodobné, že vám jedna bude vyhovovat více než ty ostatní.


Rady na závěr

Ještě, než se pustíte do tvorby vlastních rodinných rozpočtů, je důležité si přečíst pár rad na závěr.

Vytvořte si systém, která je dlouhodobě udržitelný
Každý je nějaký a to, co funguje u mě, tak nemusí fungovat u vás. Je proto důležité se zamyslet nad tím, co bude to pravé pro vás a vaši situaci. Doporučuji vyzkoušet toho více, a až poté se držet té, která vám dává největší smysl.

Nepočítejte každou korunu
Jestliže jste na sebe až moc přísní, rozpočet vám moc dlouho nevydrží. Nesnažte se za každou cenu dostát do poslední koruny, jinak svou motivaci hodně rychle ztratíte. Bohatě vám bude zprvu stačit, když se jednou za čtvrt roku ujistíte, že se držíte spíše v zelených číslech a blížíte se k cílům, které jste si dali.

Užijte si to
I když se to zdá jako nemožné, i s rozpočtem se dá užít a žít tak, abyste byli šťastní.
Můj tip: Vytvořte si sekci „zábava“, které budete čerpat vždy, když se chcete odměnit nebo si jednoduše udělat radost a užít si to. Díky tomu už vám nebude líto, že utrácíte peníze za dovolenou nebo večeři s kamarády.

Buďte realisté
Začněte s rozpočtem zlehka a nedávejte si nesmyslné cíle. Když si řeknete, že každý měsíc 50-60 % všech příjmů ušetříte, dlouhodobě vám to rozhodně nevydrží.

 

Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.