Tajemství pevných partnerských vztahů
Fotografie od Kelly Sikkema z Unsplash

Tajemství pevných partnerských vztahů

Rady a tipy

O udržení spokojených vztahů se prozatím musíme pokoušet my sami. Žádný elixír lásky naštěstí neexistuje, proto je třeba, abychom na vztahu pracovali jen my. Jaké je tajemství spokojených párů?


Komunikace
Za každým vztahem, ať už je přátelský, partnerský nebo pracovní, hledejte komunikaci. Vzájemné svěřování se svému partnerovi je velmi důležité. Špatná či nedostatečná komunikace je bohužel tím nejčastějším důvodem rozchodů. Dbejte na to, abyste měli svého partnera nejen pro intimní záležitosti, ale musíte v něm vidět i svého nejlepšího kamaráda. Naučíte se tím všechno probírat, diskutovat a o vaše trápení se můžete podělit. Jestli ale budete sedět denně na gauči a mít každý v ruce telefon, nejspíš váš vztah nebude nikdy tak pevný, jaký by správně být měl. Nepodceňujte proto komunikaci v páru.

Tolerance
Tolerance se ve vztahu řadí mezi špičku. Každý máme nějakou tu mouchu a nedokonalost. Smějeme se moc nahlas, máme nějakou úchylku či koníček, které mohou vašeho partnera po čase zneklidňovat nebo dokonce vytáčet. Stejně ale jako vy máte své neduhy, i váš partner je má. Je na vás kvůli nim ale nepříjemný? Ne? Možná byste měli i vy sami popřemýšlet, jestli je vaše chování vhodné a na místě. Když máte člověka rádi, některé věci přehlédnete a budete svého partnera více tolerovat. Všechno chce samozřejmě s mírou, ale kvůli nadměrně hlučnému smíchu není třeba vyšilovat.

Humor
Smysl pro humor hraje v partnerství velmi důležitou roli. Pomáhá s nadhledem překonávat nejrůznější úskalí a kritické okamžiky společných chvil. Důležité je, aby měli smysl pro humor oba a také mu oba rozuměli.

Intimita
Doteky a vzájemné laskání jsou ve vztahu opravdu nesmírně důležité, i po třiceti, čtyřiceti letech. Jestliže láska mezi dvěma lidmi stále přetrvává, není důvod, proč to tomu druhému nedat najevo. Můžete se jen tak pohladit, obejmout, dát pusu nebo si navzájem svou náklonnost k druhému dát najevo tak, jak jste zvyklí. Sama si nedovedu představit, že když jsme s přítelem po celém týdnu spolu, že bychom usnuli bez toho, aniž bychom se chytli za ruce a dali si pusu na dobrou noc. Je to malý detail, který jsme si ale zavedli jako normální věc, která ale udělá opravdu hodně. Díky těmto maličkostem se cítíte více milováni, spokojenější a vyrovnanější. Ujistíte se v tom, že váš vztah je stále to pravé.
Jestliže si páry nezavedou nějaké své rituály, může se stát, že mezi nimi vyhasne vášeň. Ovšem díky dotekům a fyzickým projevům náklonnosti si v sobě budete neustále udržovat touhu. Sex a intimita ke zdravému vztahu patří, proto se nebojte a najděte si čas jeden na druhého.

Nadhled
Každý vztah prožívá problémy i krize. Jak je překonat? Mějte nadhled. Občas jsme se totiž naučili brát situace až příliš fatálně, až z toho vznikla hádka apod. A ve finále zcela zbytečně. Myslíte si, že je důvod k hádce či rozchodu jenom proto, že zapomněl na výročí nebo nekoupil váš oblíbený sýr? Ano, zamrzí to, ale možná se v životě někdy soustředíme až moc na malichernosti. Někdy naše nervy na uzdě neudržíme, ale zkusme se všichni v nějaké situaci místo vybouchnutí zeptat nebo zjistit, proč se tomu tak stalo.

Podpora
Jsem názoru, že podpora je jednou z nejdůležitějších stavebních pilířů opravdového vztahu. Přesně o tom zdravý vztah je. Nejvíce se to pozná v kritických životních situacích, ale i v běžném životě při dennodenních záležitostech nebo třeba při změně v životě. Vodítek může být hodně, třeba jak nám partner pomáhá, když dáváme najevo, že něco nezvládáme, nebo jak nám umí naslouchat, když máme problém.

Kompromis
V dlouholetém partnerství asi těžko budete mít vždy společný názor. Pak musí nastoupit dohoda. Kompromis je hledání toho, v čem budeme oba spokojení tehdy, jestliže máme na jednu důležitou věc rozdílný názor. Kompromis nesmí být nikdy bolestivý s pocitem, že bolestivě ustupujeme tomu druhému na vlastní úkor. Pak by to bylo naprosto kontraproduktivní. Kompromis by měl přinést příjemné pocity pro oba partnery. Někdy je ale kompromis vlastně zbytečný, protože častokrát trváme na něčem, co pro nás není ve finále až tak důležité, a trváme na tom jen z důvodu, že nechceme ustoupit. Je dobré si tohle včas uvědomit, mluvím sama z vlastních zkušeností jako tvrdohlavý beran. Někdy jsou situace vyhrocené a zbytečné. Někdy prostě mávněte nad věcmi rukou a jděte dál, když se jedná o doslova blbinu.


Dočetli jste do konce a nepřijde vám ani jedno z toho jako tajemství? Přiznejme si, že žádné magické recepty na věčnou a šťastnou lásku nejsou. Všechno je jen o vás a jak se budete snažit vy. Dbejte na to, abyste ve vztahu byli šťastni oba společně, ne jako jednotlivci.

 

Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.