
Svatý Valentýn víckrát přes rok
Je mnoho historických vysvětlení, kde a jak se tento svátek vlastně vzal. Od urny lásky po jednoho vládce Říma, který zakazoval vojákům se ženit, aby nechtěli místo boje zůstávat doma u svých rodin. Teorií bude jistě víc, ale je potřeba se na tento svátek podívat normálníma očima.
Všichni jistě známe film Na sv. Valentýna. Klasická americká romantická komedie, která nám dává dokonalost a krásu toho, jak to na tento svátek asi má vypadat. Zápletky tam najdeme, ale ve finále všechno dopadne dobře a desítek spokojených a zamilovaných párů. Mám tento film ráda, ale jinak tento svátek až moc řešit nemusím. Slavit den, kdy máte narozeniny, výročí nebo svátek je pochopitelné a dost reálné, že? Ovšem si nejsem jistá, jestli se dá i něco takového aplikovat na lásku a vztahy.
Častokrát mi přijde, že v dnešních dnech jde spíše o ukázku na sociálních sítí, jak skvělé vztahy a lásku máte, ale nepřijde vám, že bychom si něco jako je láska, uznání a vzájemná zamilovanost měli dávat najevo stále, a nikoliv jen jednou či dvakrát za rok? Láska nepotřebuje den, kdy by se měla slavit. Je to dle mého názoru tak svobodná „věc“, které nemůžete nalepit datum. Zároveň někteří, kteří jsou ve vztahu, moc nemyslí na ty, kteří jsou sami. Samozřejmě, že když už v tom vztahu jste, tak chcete, aby to bylo i vidět. O tom by ale mohl vzniknout další článek…
Jde mi o to, že si myslím, a doufám, že nejsem sama, že Valentýn je více komerční záležitostí než osobní. Například výrobny na klasické zámky ví, že v době před Valentýnem se kupují hojně. Proč? Aby je mohly páry podepsat a připnout na mostě jako důkaz a neprolomení jejich lásky. Dokonce se začínají prodávat speciální zamilované zámky ve tvaru srdce atd. Květinářství nestíhají dodávat objednané květiny a billboardy na nás hází všude reklamy na různé spojitosti s tímto svátkem.
Já nejsem proti žádnému svátku či tradicím, naopak se snažím všechny nějak pochopit nebo v nich najít něco, abych si mohla říct „jo, tohle má opravdu smysl“, ovšem od doby, co jsem ve vztahu, tak zrovna tenhle nějak moc ne. A teď si říkáte, že by to mělo být naopak co? Podle mě bychom si měli lásku dávat najevo stále a květiny nebo dárek můžeme koupit kdykoliv a bude to mít mnohem větší váhu, protože si vzpomenete jen tak a nepotřebujete k tomu datum v kalendáři. Tímto jednoduchým gestem dáváte najevo víc než lásku, ale i uznání a vážení si člověka, kterého máte po svém boku.
Ovšem můžeme to každý vnímat trochu jinak. Partnerka to může chtít, partner naopak ne. Je na místě si to ujasnit na začátku vztahu, aby pak nevznikla zbytečná nedorozumění a smutnění. My jsme si o tom s přítelem popovídali a shodli jsme se stejně. Ale nezanedbávejte tuto část. Ono se to může zdát jako banalita, ale komunikace je nejdůležitější pilíř vztahu.
JAK SI VALENTÝN UDĚLAT I MIMO NĚJ
Vaření, pečení, masáže, výlety, květiny, dárky, sledování filmů, hraní her atd. Ať už jste ve vztahu nebo ne, dělejte, co máte rádi. Ne to, co vidíte ve filmech nebo na sociálních sítí. Důležité je, aby všechno, co děláte, vyhovovalo především vám samotným nebo v páru. Dobrá večeře neznamená jen 14.února, to mi dáte jistě za pravdu. Ano, jestliže ho slavíte, určitě budete mít speciální plán a rozvrh celý den, dobré jídlo a užívání si sebe samých. Jen je fajn si uvědomit, že takovéto věci a pozornosti bychom měli dělat i vícekrát za rok. Okořenění vztahu je vždycky super záležitost a fantaziím se meze nikdy nekladou. Za tu dobu, co jste s partnerem/partnerkou jistě znáte jejich radosti, proto se seberte a nějaký jiný den, kdy nebude mít narozeniny, svátek, nebude výročí ani Valentýn a překvapte ho. Je to nejen krásné gesto, ale prohloubí se tím i váš vztah.
„Na lásce je nejkrásnější to, že ji nikdo nedokáže vysvětlit, ale přece ji každý tak nádherně chápe.“ – Francis Bacon
„Zamilovaní zavírají při líbání oči, protože chtějí vidět a cítit srdce.“ – upraveno, originál Daphne Du Maurier
„Je třeba být si trochu podobní, abychom si rozuměli, ale trochu rozdílní, abychom se milovali.“ – Jean Jacques Rousseau
Mějte se krásně.
Vaše B.