Spoření má smysl
Fotografie od Yohann Lc z Unsplash

Spoření má smysl

Bydlení , Rady a tipy , Úvahy

Lidé mají stále potřebu něco nakupovat a objednávat. Dnešní doba, kdy jsme jen doma nebo v práci nás doslova nutí scrollovat e-shopy a vesele objednávat. Všechno to jde tak snadno, ale následné placení a úbytky na účtu jsou stále větší. Odpočítáváme dny do výplaty, protože už zase nic nemáme. Rovnováha je velmi podstatná část, jestliže chcete ušetřit, ale zároveň si udělat i radosti.

Každý musíme začít u sebe a říct si, proč vlastně chceme šetřit. Jestli je to na nějakou věc, kterou si přejete, nebo se díváte do budoucna a váš cíl je bydlení, potomci…nebo snad mít klid v důchodu? Šetření je zrádné v tom, že dnes máme tendenci peníze přeposílat z jednoho účtu na druhý a ve finále posíláme tak dlouho, až náš spořící účet je opět prázdný. Tímto koloběhem se dostanete jedině do pasti, ze které se velmi těžce dostává ven.

Mojí největší motivací bylo vždycky to, že budu vědět na čem jsem, co si můžu dovolit a mít určitou volnost. Důležitým krokem pro mě byla finanční gramotnost. Peníze z vás nemohou udělat otroky, stejně jako vy se nemůžete chovat s penězi nerozumně. Vše je o symbióze, kde vy sami musíte najít zlatý střed a určit si jasné cíle, na co spořit chcete bez toho, aniž byste si museli půjčovat poté na danou věc peníze.

V době, ve které se nacházím, je složité naspořit tak, aby z toho vznikaly částky, za které se dá něco pořídit. Ceny jsou absurdně vysoké a jestliže budete bydlet, tak vlastně máte docela i štěstí. Moje cílové cesty jsou v této chvíli dost jasné, a to jsou tyto:

BYDLENÍ
Pro někoho se to může tvářit jako povrchní a normální záležitost, ale já to beru jako hodně zodpovědný krok, kde musí všechno důkladně promyslet a až následně konat. Někdo se stěhuje každý měsíc z jednoho pronájmu do druhého a je v pohodě, já taková být neumím. Své určité jistoty mít potřebuji, jinak jsem nervózní. Nedokážu si představit, že si vymazlím své místo klidu a pohodu rodinného krbu, ze kterého mě buď někdo vystěhuje nebo to všechno dělám jen na pár týdnů. Každý jsme jiný, já to mám takto a nedokážu si to přenastavit jinak. Moje jistota bude tam, kde i já budu vědět, že jsem ve svém a mám to, co potřebuji a přeji si. Není to zhýčkanost, spíš o osobní pocit, který máme každý nastavený jinde a jinak.
K tomuto kroku samozřejmě počítám si spoření si na veškeré vybavení domu či bytu. Mým snem je mít domov, kde bude každý detail dotažený do konce a ve chvíli, kdy otevřu dveře budu vědět, že jsem přesně tam, kde mám být a je mi dobře. Svůj domov nemáme brát jako přespávací jednotku, ale spíše jako útočiště, klid, odpočinek a prostory, které milujeme.

DĚTI
Miluji děti. Nikdy bych si ani nedokázala představit, že bych je neměla. Jejich veselost, upřímnost, energie a nespočet jejich radostí vás zkrátka dostane do kolen. Dala jsem si úkol, že jestli se povede vše, jak má a jednou děti mít budu, moje spoření se rozroste na jejich budoucnost. Role rodiče je náročná a hodně vyčerpávající „práce“, kterou si uvědomuji čím dál tím víc a vlastně tím děkuji svým rodičům.
Důležitou položkou, dle mého, je spoření svým dětem. Doba je a bude čím dál tím těžší a vy můžete odkládání své 1.000,- za měsíc pomoci tolik, že vám za to jednou děti poděkují. Je složité pak nemít do začátku nic, od čeho byste se mohli odpíchnout. Můžete tvrdit, že samotné dítě už stojí dost a na spoření není čas. Vše je to pouze o uspořádání si to v hlavě. Proto je mým cílem si za tím jít a dopřát dětem to, čím si můžou zaplatit studium, pokračovat ve spoření na bydlení, cokoliv. Ale budou mít do začátku alespoň základ.

DOVOLENÁ – ČAS ODPOČINKU A KLIDU
Když začnete pracovat, máte mnohem méně času a vidina prázdnin trošku zmizela. Nechci se odvolávat na školní léta, protože moje škola nebyla jednoduchá a nejen večery, ale i víkendy jsem trávila nad učením. Právě proto, že vidinu prázdnin nemám, není špatné si naplánovat volno v podobě dovolené. Každý si potřebujeme alespoň jednou za čas odpočinout a spoření na hezkou dovolenou se vyplatí. Naspořte si tolik, abyste měli jistotu klidu a neřešit vůbec nic, protože jedině tak si opravdu odpočinete a naberete síly na další období práce a vydělávání.

UDĚLAT SI RADOST JEN TAK
I tohle my lidé potřebujeme. Mít možnost si koupit opravdu co chceme. Volím raději ale styl, že si našetřím, když to jde, a následně kupuji. Já osobně z toho mám dvojitou radost. Nejen, že jsem si koupila, co jsem chtěla, ale ještě jsem zvládla si na to našetřit sama. A to je teprve pocit, že? Co by to bylo za život, kdybychom si stále škudlili a neměli z toho nic…


K penězům se vždycky musí přistupovat s rozumem, ale zároveň se nenechat ovládat. Když budete říkat, že nemáte a že jste chudí, tak vám tento styl vůbec v ničem nepomůže, naopak uškodí. Mějte na paměti, že každý máme možnosti a šance stejné, dál vás dostane osobní chtíč a motivace. Jakmile v sobě člověk najde tyto základní vlastnosti a následně je probudí, může se posouvat tam, kde chce být. Jde jen o to chtít, to v jakémkoliv případě či situaci.


Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.