Společnost musí držet při sobě
Archiv Lukáše Vydry

Společnost musí držet při sobě

Rady a tipy , Úvahy

Lukáš Vydra, vůdce party s velkým srdcem. Mně osobně známý jako učitel na škole a muzikant, pro někoho jen muzikant a skvělý kamarád. Je to typ člověka, kterému empatie není cizí a umí naslouchat. A to bylo asi to, čím si své studenty dokázal získat. Viděli jsme v něm oporu, kterou doprovázel vzájemný respekt i přátelství.

Rozhovor s ním, i když na dálku, byl velmi zajímavý a přinášející klid a pohodu. Věděla jsem, že jinak to s ním dopadnout ani nemůže. Měla jsem ho osobně moc ráda nejen jako člověka, ale i jako učitele. Můžu s klidným vědomím říct, že jsem si z jeho hodin odnesla do tvůrčího života dost. Bylo to nenásilné, přátelské, a navíc nás nechával tvořit tak, abychom poté přišli s něčím skvělým a nám osobním. Bavil mě tím, že vždycky přinesl nápad na tvůrčí psaní, které všem tak nějak sedlo. Podporoval naši tvořivost, fantazii a vždy naslouchal, pamatoval si i detaily, kterých by si mnoha nevšimla. Přinášel do hodin klid a zároveň v nás probudil energii na to, abychom do našich děl dali vše. Krásné propojení bylo i s hudbou, která byla často tématem našeho zadání.
Pamatuji si na hodinu, kde jsme měli za úkol vybrat svou oblíbenou píseň a na základě našich pocitů z ní vytvořit příběh. A dodnes si vzpomínám, jaké skvělé texty a příběhy se v učebně vytvářely a četly.

Jeho záliba a úspěchy koření nejen za katedrou, ale i v hudební sféře. Se svou skupinou Dukla mají nyní nové album Honza, a další řadu úspěchů na svých hudebních bedrech. Společně se nám podařilo propojit školství, osobní život a hudbu tak, abyste si tuto jízdu na strunách a učebnicích řádně užili.

 

VAŠE ZÁJMY A PRÁCE JSOU VELMI ŠIROKÉHO SPEKTRA. KDE SE CÍTÍTE NEJKOMFORTNĚJI?

Asi jako obyčejný čtenář nebo posluchač. Přes vlastní tvorbu jsem především nadšený hudební fanoušek a obsedantní čtenář.

 

KDYŽ SI VZPOMENETE NA VAŠE DĚTSKÉ JÁ, CÍTÍTE, ŽE TAM URČITÉ KROKY K HUDBĚ ČI UČITELSTVÍ BYLY? 

Hudbu jsem silně vnímal zhruba od šesti let. Vše začalo deskou The Beatles, kterou měli rodiče doma. Ale k vlastní hudbě jsem se dostal až na vysoké škole. Nějaké učitelské tendence jsem v dětství neměl. Ale je fakt, že jsem vždy musel být vůdcem celé party a od ostatních dětí jsem vyžadoval poslušnost. Nevím, co to o mě vypovídá. :)

 

VRAŤME SE KE SLOVŮM KLASIKA ,,s pílí a poctivostí nejdál dojdeš", PLATÍ TO I U VAŠICH ÚSPĚCHŮ? 

Ano, věřím tomu. K píli a poctivosti bych ještě přidal nadšení. 

 

JAKÁ BYLA STUDENTSKÁ LÉTA? PRO JAKÉ OBORY JSTE SE ROZHODOVAL A KTERÉ ZVÍTĚZILY?

Studentská léta byla pro mě především hledačská. Já si nějaké rebelování, noční život a experimentování s kdečím odbyl už na střední škole a během vysoké jsem se ponořil do četby a sebe samého. Studoval jsem literární vědu (bakalář) a tvůrčí psaní (magistr). I když mě to lákalo i ke studiu historie nebo na anglistiku-amerikanistiku.

 

POPSAL BYSTE SE JAKO STUDIJNÍ TYP?

Zřejmě ano, učím se rád. A až na cizí jazyky mi to jde celkem dobře.

 

KDYBYSTE MĚL POUZE 5 SLOV NA POPSÁNÍ SÁM SEBE, KTERÁ BY TO BYLA? 

Pečlivý, samostatný, zodpovědný, klidný a přemýšlivý. Přál bych si být odvážný. 

Archiv Lukáše Vydry

LITERATURA JE VÁM VELMI BLÍZKÁ, MÁTE OBLÍBENÉ AUTORY, NEBO VYBÍRÁTE KNIHY PODLE ŽÁNRU ČI TÉMATU? 

Mezi mé nejoblíbenější patří Jan Zábrana, Vladimír Holan, Graham Greene, Ernest Hemingway. A poté moji oblíbenci z Ruska: Jesenin, Pasternak, Bunin, Nabokov, Čechov, Babel a další.

 

VOLNÝ ČAS A VY. KDYŽ SI POTŘEBUJETE VYČISTIT HLAVU, PODNIKÁTE NĚCO SPECIÁLNÍHO, NEBO SI UŽÍVÁTE KLIDU S RODINOU A PŘÁTELI? 

Rád někam jezdím. Při delší jízdě vlakem nebo autobusem si vyčistím hlavu nejspolehlivěji.

 

MÁTE V RODINĚ NĚKOHO, KDO JE PEDAGOGEM ČI HUDEBNÍKEM?

Jeden můj strýc má country kapelu a babička zpívá ve sboru, ale neřekl bych, že jsme zrovna hudební rodina.

 

HRAJETE NA KYTARU. SNAŽÍTE SE NAJÍT PROPOJENÍ I S DALŠÍMI HUDEBNÍMI NÁSTROJI? 

Hraju ještě trošku na klávesy a basovou kytaru. Ale ani jedno neovládám bůhvíjak dobře. Učím se stále. V poslední době hlavně práci s hudebními softwary.

 

Archiv Lukáše Vydry

 

BYLA PRO VÁS HUDBA DŘÍVE KONÍČKEM NEBO JSTE V TOM VIDĚL VĚTŠÍ POTENCIÁL?

Považuji to stále především za koníček. Profesionál rozhodně nejsem. 

 

PÍŠETE SPÍŠE TEXTY NEBO SKLÁDÁTE HUDBU?

Já doufám, že obojí. Ale jako autor písní jsem si jistější. Přeci jenom mám literární vzdělání, za to hudebně jsem samouk.

 

PSANÍ TEXTU JE VELMI KREATIVNÍ A NÁROČNÝ DRUH PRÁCE. NAPÍŠETE TEXT K PÍSNI A JSTE S NÍ SPOKOJEN NA TZV. PRVNÍ DOBROU? NEBO NÁSLEDNĚ PŘICHÁZEJÍ DLOUHÉ ÚPRAVY? 

Texty příliš neupravuji. Většinou jde o velmi rychlý a přirozený proces.

 

JAK DLOUHO TRVÁ CELKOVÝ PROCES VYTVOŘENÍ PÍSNĚ?

To se může velmi lišit od konkrétní písně, ale zkusím to nějak zprůměrovat. Vše začne melodií, která se mi urodí v hlavě, na ní vznikne text, který je většinou do hodiny hotový. Týden až dva pak zabere nahrávání, aranžování a produkce. Další týden pak mixování a mastering. 

 

VE VZDUCHU VISÍ 2 NÁZVY...MAYEN A DUKLA. POPSAL BYSTE NÁM VÁŠ VZTAH K NIM?

Mayen byl nejprve můj sólový projekt, který se postupně rozrostl až na kvintet. Teď máme na nějaký čas pauzu. Dukla vznikla jako duo s Josefem Hradilkem a nyní už nás je zase pět. 

 

Archiv Lukáše Vydry

 

JAK BYSTE CHARAKTERIZOVAL ŽÁNR, KTERÝ S KAPELOU HRAJETE?

Alternativní kytarový pop.

 

NYNÍ JE OD KAPELY DUKLA NOVÉ ALBUM HONZA. JAK DLOUHO JSTE TOTO ALBUM TVOŘILI?

Písničky vznikly během několika týdnů, možná během měsíce. Skoro půl roku jsme pak s přestávkami nahrávali a pracovali na postprodukci.

 

MĚLI JSTE VE SKUPINĚ DOBU, KDY JSTE SE NEMOHLI SHODNOUT NA TEXTECH, HUDBĚ, NEBO JSTE V TOM BYLI VŽDY ZA JEDNO?

Zatím jsme zásadní neshody neměli. Do textů mi nikdo nemluví a hudbu píšeme společně s Josefem, se kterým si skvěle rozumíme a vidíme věci dost podobně.

 

CO BERETE ZA PRVNÍ ÚSPĚCH S KAPELOU?

Když s námi publikum poprvé zpívalo naše texty. To byl do té doby úplně neznámý zážitek.

Archiv Lukáše Vydry

KONCERTY A VYSTUPOVÁNÍ. CÍTIL JSTE NĚKDY NERVOZITU PŘED VYSTOUPENÍM? MÁTE S KAPELOU NĚJAKÝ TRADIČNÍ UKLIDŇUJÍCÍ RITUÁL NEBO TO BERETE V KLIDU?

Dříve jsem občas nervózní byl. Ale spíš než obavy jsem cítil až nepřirozené natěšení. Nyní už jsem víc v klidu. I když kdo ví, jak dlouhá bude nynější koncertní pauza. Třeba se zase vrátí počáteční tréma.

 

JAKÝ JE TO POCIT, KDYŽ SI STOUPNETE PŘED VAŠE POSLUCHAČE, ZAČNETE HRÁT A ZÁROVEŇ SLYŠÍTE A VIDÍTE, JAK SI VAŠI HUDBU UŽÍVAJÍ? 

Je to úžasný. Navíc, když na tom pódiu stojíte se svými kamarády. To je k nezaplacení.

 

MOJE OBLÍBENÁ SKLADBA NESE NÁZEV VINOHRADY. MÁTE I VY NĚJAKOU "SRDCOVKU"?

Z vlastních písniček si nejvíc cením písní Losna. 

 

URČITĚ I U VÁS EXISTUJE HUDEBNÍ VZOR. PROZRADÍTE NÁM HO?

Bob Dylan.

 

PRACUJETE I V RÁDIU. JAK JSTE SE K TOMUTO POVOLÁNÍ DOSTAL?

Jednou jsem byl v Radiu1 jako host a moc mě to bavilo, zmínil jsem se o tom svému kamarádovi a programovému řediteli Zdendovi Lichnovskému a on mi několik měsíců na to zavolal s tím, jestli bych si to nechtěl zkusit, že hledají někoho na ranní vysílání.

Archiv Lukáše Vydry

JE PRO VÁS NÁROČNÉ VSTÁVAT A MLUVIT DO RÁDIA V BRZKÝCH HODINÁCH?

Většinou ne. Jsem ranní ptáče, takže mi vstávání problém nedělá. Ale je fakt, že někdy nemám chuť mluvit, a to se pak musím přemáhat, abych vůbec něco řekl.

 

MÁTE PŘIPRAVENÝ PLÁN, TÉMATA, ANEBO PLAYLIST, CO BUDETE HRÁT? NEBO VŠE DĚLÁTE SPONTÁNNĚ DLE SITUACE?

Mám většinou složku, kde mám naházené písně, co bych chtěl v daném týdnu hrát, ale konkrétní playlist pak řeším spontánně během vysílání.

 

JSOU JEŠTĚ NĚJAKÁ DALŠÍ POVOLÁNÍ, KTERÁ BYSTE SI CHTĚL VYZKOUŠET?

Snad to nebude znít moc troufale, ale na starší kolena bych si chtěl vyzkoušet práci pedagoga na vysoké škole.

 

KDYBY UMĚLECKÁ A PEDAGOGICKÁ SFÉRA ZÁHADNĚ ZMIZELA, CO BYSTE SI VYBRAL ZA POVOLÁNÍ?

Právník, politik nebo doktor. Myslím, že na všechny tyto obory bych měl vlohy a jsou stejně důležité a společensky prospěšné jako učitelství.

 

COVID-19. POSLEDNÍ TÝDNY KAŽDODENNÍ TÉMA ZE VŠECH STRAN. JAKÝ NÁZOR NA TO MÁTE VY? ZVLÁDÁTE STUDIUM NA DÁLKU SE STUDENTY? JAKO PEDAGOG, MÁTE POCIT, ŽE TO ŠKOLSTVÍ ČI STUDENTY URČITÝM ZPŮSOBEM POZNAMENÁ A NÁSLEDNĚ ZNEVÝHODNÍ?

Je to velký problém. Zejména na základních školách. Výuka na dálku možná je a mělo by se pro ni dělat maximum. Ani tak to ovšem není plnohodnotná náhrada za školu. Je mi dnešních dětí a studentů líto. Přijdou o hodně a ten promeškaný čas a vědomosti už jim nikdo nikdy nenahradí.

 

JAKOŽTO ÚSPĚŠNOU KAPELU VÁS URČITĚ ČEKAJÍ AKCE ČI KONCERTY. JAKMILE SE ZAČNE VÍCE ROZVOLŇOVAT, MŮŽEME SE NA VÁS TĚŠIT A UŽÍT SI KONCERT?

To zatím bohužel není vůbec jasné. Koncerty určitě budou, snad i CZ/SK turné, které jsme na podzim museli zrušit. Ale v současné situaci si nikdo kulturní akce netroufne plánovat. Je docela dobře možné, že do příštího léta žádné koncerty a podobné akce nebudou. Je to smutné, ale nedá se s tím nic dělat. Hlavně musíme jako společnost držet při sobě. Co bude pak, se uvidí.

 

Archiv Lukáše Vydry

Pro fanoušky, či nově příchozí naleznete další informace, novinky a dění okolo Lukáše Vydry a skupiny Dukly na instagramových účtech @duklavinohrady nebo @lukasmayhem

 

Jsem opravdu vděčná a ráda za to, že tento rozhovor vznikl. Největší dík patří Lukáši Vydrovi, který ochotně a s pokorou se mnou rozhovor podnikl, uskutečnil a posunul můj sen o něco dál. Tímto Vám, pane učiteli Vydro, moc děkuji!!!

 

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.