
Snadné zásady zdravého a spokojeného života
Je známé, že jeden člověk, jeden názor a různé potřeby k životu. Jsme svým způsobem individuální osoby, které se sem tam shodnou nebo uznají dobrý názor či pohled na svět. Na druhou stranu si ale myslím, že některé kořeny a základy našich rodičů, babiček a dědečků a dalších generací svým způsobem spojují a my sami si uvědomujeme, že ve finále toho v životě zas tolik nepotřebujeme. Záleží jen na úhlech pohledů a také na životních situacích nás, lidí.
I když hledáme mnohokrát spoustu důvodů, problémů a zbytečných motanic okolo, vždycky se vrátíme k tomu, co dobře známe a víme, že pomáhá nejvíce. Je tu pár zásad, které jsou, dle mého názoru, znakem opravdu zdravého a spokojeného života, který může ve finále žít každý bez ohledu na povrchnosti, které mnohokrát převládají před těmi základními a dostupnými.
PRAVIDELNOST
S pravidelností občas dost bojujeme a bereme ji spíše jako nepřítele. Čeká na nás pravidelnost ve cvičení, procházkách, v jídle, v učení se novým věcem, mytí vlasů apod. Pravidelnost by nás měla odnaučit prokrastinaci a neustálých výmluv, proč něco nejde. Nemá v nás probouzet pocit viny, naštvanosti a nucení se do povinností. Naopak v nás má udržet balanc a uvědomění si, že všechno, co děláte, je stejně pro vás, a přesně proto byste pravidelnost měli brát v tom pozitivním slova smyslu.
ZDRAVÁ STRAVA
Ideálním stravovacím režimem je 80/20 dle mnoha nutričních terapeutů. Z 80 % bychom se měli věnovat komplexnějšímu příjmu potravy, abychom své tělo dostatečně živili a dali mu to, co potřebuje a zároveň ho zbytečně nezatěžovali. Zbytkových 20 % jsou na ostatní druhy pokrmů jako jsou různé zmrzliny, koláče atd., které bychom si neměli například dávat každý den k snídani nebo svačině. Jakmile si ale něco člověk začne zakazovat, známe sami, jak to dopadne. Intuitivní stravování je na místě v případě, kdy si uvědomujete, že svému tělu váš přístup prospívá a neubližuje. Jakmile si tohle uvědomíte, jste na dobré cestě.
POHYB
Pohyb k našemu životu jednoduše patří. Nemusíte zdolávat denní rekordy, stačí se projít, zacvičit si a ubere vám to pouhou hodinu vašeho času. Jde poté o priority a následné výmluvy, které vás tahají k jiným činnostem. I přes to, že se vám nechce každý den, dost udělá i to, když si na tento zvyk zvyknete třeba jen 3x týdně. Zkuste neochuzovat tělo o to, co mu pomáhá.
PŘEKONÁNÍ LENOSTI
Znáte ten pocit, když i přes to, že se vám sebe více nechce, se zvednete a jdete danou věc udělat? Cítíte ten pocit vítězství, že jste to překonali? Tak přesně za tohle to stojí. Nikdo nad námi s bičem většinou nestojí, a proto máme na všechno dost času, a tak nějak časem pořádně zlenivíme, že i vyndání myčky je často problém. Překonání lenosti totiž nejvíce stojí za ten pocit, který přijde potom. A za to to přeci stojí ne?
ČAS NA SEBE
Čas na sebe zanedbáváme asi nejvíce ze všeho, přitom pro naší psychickou i fyzickou pohodu to nezbytně patří. Být občas pouze sám se sebou je velmi podstatná část, kterou ale i mnoho z nás neumí. Není potřeba neustálého doprovodu někoho dalšího, někdy je opravdu potřeba pouze být sami. Moje oblíbená činnost poslední dny je si k večeru vzít sluchátka, teplou mikinu a jít se jednoduše projít. Důkladně dýchat, zahnat myšlenky hudbou a jednoduše si užívat chvilku pro sebe.
ZVLÁDÁNÍ STRESU POMOCÍ KONÍČKŮ A ZÁBAVY
Se stresem se neustále snažíme bojovat, ze kterého jsme ve finále mnohem více unavení, a ještě více ve stresu. Ideální formou odpočinku je proto najití si koníčku nebo určité zábavy, se kterou zapomenete na starosti okolo a vaše podvědomí se zklidní. Můžete zajít na kolo, na keramiku, na kurz vaření nebo si jednoduše doma zatancovat na vaši oblíbenou písničku.
OPTIMISMUS
Je to sice složitá disciplína, zvlášť v těchto dnech, ale optimismus ve finále není zas až tak složitý. Klasický příklad je, že lidé buď vidí sklenici poloprázdnou nebo poloplnou a podle toho hodnotíme pesimistu nebo optimistu. Svým způsobem je to snadné i složité, ale ve finále závisí na vašem úhlu pohledu. Můžete se na svět dívat tak, že je všechno špatně a nemá cenu se snažit pořádně žít, ale taky je fajn přemýšlet nad tím, jestli za to vůbec některé věci stojí. Optimista není jen o růžových brýlích, ale o postoji k životu. Vidět všechno negativně jde, ale snažit se o to změnit a hledat řešení se cení mnohem víc.
ZBAVIT SE ZÁVILOSTÍ
Ach, ty naše neřesti. Každý svůj zlozvyk nebo závislost máme, kterou bychom nejraději neměli. Jakmile ale něco začnete rapidně měnit, je téměř jisté, že se k tomu za 2 dny vrátíte znovu. Většinou nás donutí s těmito neřestmi něco dělat až v případě problému. Někdo dokáže přestat ze dne na den pít alkohol jenom proto, že mu přijdou na závažný problém s játry nebo ledvinou. To samé s kouřením, stačí jeden nebo pár zdravotních komplikací a dokážete přestat hned. Zbavit se ale svých závislostí je krokem k tomu, abyste vy sami byli silnější a o to víc zdravější ve svém těle.
LÁSKA
Cítit pocit lásky je obrovský dar, kterého si mnozí z nás někdy ani neváží. Projevení citů k druhému člověku, které se těžce získává, ale velmi lehce ztrácí. Uvědomit si, že lásku stejně jako dáváte i vy je potom něco jiného, než když chcete stále jen získávat od druhých. Zahrávat si s city druhých nikdy není cesta, kterou bychom se měli dát a v tomto případě jednat narovinu. Někdy se může stát, že to zkrátka není ono, ale raději si to říct než o to víc ubližovat protějšku, který vám city věnoval s tím nejlepším svědomím a vědomím.
Spokojený a zdravý život se buduje klidně i celý život, proto není třeba lámat všechno přes koleno, aby z vás byl během měsíce zcela nový člověk plný kvalit. Vždycky si pamatujte, že v těchto případech nejde o rychlost, ale o kvalitu a uvědomění si, že jde o naplnění sebe samotného, a nikoliv očekávání druhých.
Mějte se krásně.
Vaše B.