Šest oblastí lidské péče, na které bychom měli pravidelně dbát
Fotografie od Maddi Bazzocco z Unsplash

Šest oblastí lidské péče, na které bychom měli pravidelně dbát

Rady a tipy , Úvahy

Každý z nás máme životy, ve kterých je mnoho stresů a krizových situací. Umíme s nimi většinou poměrně dobře pracovat, ale ve chvíli, kdy otevřete dveře od domova, měli byste se pomalu zklidnit. Uvařit si váš oblíbený čaj, zapálit svíčku pro vůni a sílu domova a jednoduše provést celkovou hygienu. Existuje 6 typů, které se zaměřují na tzv. „self care“. Jaké to jsou?

 

 

JAKÉ JSOU DRUHY LIDSKÉ PÉČE?

 

OSOBNÍ
Mezi osobní hygienu zařazujeme aktivity, které se objevují ve vašem životě každý den. Můžeme mezi to řadit například čištění zubů, sprchování, uklízení, u žen například lakování nehtů, pleťové masky atd. Dále do osobní hygieny zařazujeme aktivity ve vašem volném čase, které vás dělají šťastnějšími.

EMOČNÍ
Emoční inteligence nám dopomáhá k tomu, abychom si byli vědomi veškerých našich emocí a uměli s nimi správně pracovat. Je třeba dbát na tento typ lidské hygieny primárně proto, že vaše emoce jsou s námi v každé minutě našeho času a určitá propojenost by tam měla být za jakýchkoliv situací. K této části přiřazujeme například vedení diáře nebo deníku, umění mluvit o svých pocitech s někým, komu věříte, určování si hranic, které vás budou chránit, vyčistit si hlavu a uvolnit se, a hlavně zařazovat do svých dnů pozitivitu a úsměvné dny.

SOCIÁLNÍ
Lidé jsou přirozeně sociálně založení, proto je dobré mít povědomí o tom, že bychom měli zařazovat i tento typ hygieny. Nic se nemá sice přehánět, ale ani jeden z nás si ve skutečnosti nedokážeme představit žít antisociální život. Následujících pár typů vám mohou pomoci, abyste zůstali v kontaktu s těmi, kteří vám buď něco předávají nebo vás posouvají dál a vy se díky nim cítíte dobře.
Buďte v kontaktu s těmi, které máte doopravdy rádi, zapojujte se do různých konverzací či skupiny, kde se cítíte dobře, sledujte pouze takové lidi, kteří vám něco dávají, ne naopak, udělejte si čas na svou komunikaci. Můžete i sdílet s přáteli něco, co je vám blízké a tím vás to může o to více spojit.

FYZICKÁ
Naše psychické zdraví je velmi podstatnou částí našeho života, stejně tak i fyzické. Jestliže začnete zapojovat i fyzickou hygienu do svého každodenního života, získáte obrovské množství benefitů. V této části byste se měli zaměřit na dodržování vašeho rozvrhu, který se týká pohybu, protahování by mělo být jedno z prvních věcí, které uděláte ihned, jak vstanete, dopřávejte svému tělu komplexní výživu, kroky vedou ke zdravému tělu = udělejte co nejvíce kroků za den, dostatek tekutin je, doufám, samozřejmostí.

FINANČNÍ
Finance jsou velkou částí našeho dětského, dospívajícího, i dospělého života. Někdy je složité najít balanc a dobře s financemi zacházet. Abychom se nemuseli tolik strachovat, existuje i zde pár tipů, které je dobré znát a v životě využívat.
Vytvořte si měsíční rozpočet, který vás bude brzdit ve zbytečném utrácení, neustále si vytvářejte dobrý vztah s penězi, zvolte si měsíční částku, kterou budete pravidelně odkládat stranou, veďte si výdaje a příjmy, investujte do sebe a do vašeho růstu. Neomezujte se, ale zároveň myslete na budoucnost.

DUŠEVNÍ
Duševní hygienou bychom měli procházet nejlépe denně. Uspěchaný svět se zdá jako nejlepší cesta, ale neměli bychom zapomenout především na nás samotné a naši psychickou pohodu.
Dbejte na čas strávený v přírodě, zkuste denně 10 minut meditovat, pište si své dojmy, kde se vidíte za 5 let, vaše sny, úspěchy i neúspěchy atd.

 

Zastavit se a přemýšlet více o sobě je hodně náročné, pro někoho dokonce i nepříjemné. Umět pracovat nejen kariérně, ale i osobně je častokrát oříšek, který ne a ne rozlousknout. Jakmile si uvědomíte části, kde se můžete zlepšit, jděte do toho. Život je opravdu krátký na to, abychom něco neustále nechávali na potom. Když můžete a chcete, jde všechno. Pamatujte si, že ne všichni mohou mít takové štěstí, které máte v něčem právě vy. Každý máme možnosti stejné a je jen na nás, jak je v životě uchopíme.

 

Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.