Řekněte dost sebekritice
Fotografie od Jeremy Perkins z Unsplash

Řekněte dost sebekritice

Rady a tipy , Úvahy

Někdy se kolotoč sebekritiky rozjíždí do velkých obrátek. Začneme sami sebe ponižovat, shazovat a koukáme na sebe velmi kritickým pohledem. Mnohokrát v nás tkví pocit, že jsme nic nedokázali, v ničem nevynikáme a nikdo o nás nestojí. Někdy to ale přeženeme tak moc, že i sebedůvěru, kterou máme, si sami podrýváme jen proto, že chceme být dokonalí, ale stále hledáme chyby, tudíž ve skutečnosti nikdy spokojeni nebudeme.

Všichni prožíváme negativní vnitřní komentáře, jak vypadáme, jak se chováme a co jsme dokázali. Jde o to, jaký vliv má na nás náš vnitřní kritik sílu. Kde jsme vůbec na tuto kritiku přišli?

Mnohokrát si neseme různé druhy kritiky již z dětství, protože jsme určitým kritikám byli vystavováni. Od učitelů, rodičů, kamarádů a podobně. Jestliže nám někdo neustále podrýval sebevědomí tím, že nejsme dostatečně hubení, chytří a úspěšní jako ostatní, přeneslo se nám to i do dospělosti v podvědomí. Každý z nás určitě má něco, s čím bojuje už od mala a neustále se k tomu vrací a kouká na danou oblast kritickýma očima.

Někomu určitá míra vnitřní kritiky svědčí, protože díky ní opouští takzvanou komfortní zónu a snaží se ve svém životě jakkoli pohnout kupředu. Měli bychom se ale naučit rozlišovat mezi kritikou, která je opodstatněná a je nám ku prospěchu, a tou, která náš život otravuje a vnitřně nás vysává.

Jak vystoupit z věčné kritiky

Nastavte si limity
Když se přistihnete, že si vy sami nadáváte a kritizujete se za každou blbost, zkuste se zastavit a dovolte si kritizovat jen věci, které jsou opravdu opodstatněné

Najděte v sobě kamaráda
Představte si, že všechny negativní myšlenky říkáte svému nejlepšímu kamarádovi. Pokud byste věděli, že byste mu to takhle neřekli, zkuste to podat jinak.

Zamyslete se víc do budoucna
Často klademe důraz na něco, co ve skutečnosti není až tak vážné. Položte si otázku, jestli je to, co právě řešíte, tak opravdu důležité a bude vám na tom záležet i třeba za 5 let.


S tím souvisí také dnešní, častokrát přehnaný, perfekcionismus. Když přijmeme fakt, že ne všechno je tam perfektní a dokonalé jako to možná na první pohled vypadá, tak si možná zbytečný stres ušetříme. Mnohokrát si i my sami ubližujeme tím, jak neustále přemýšlíme v hlavě náš vnitřní hlas nás spíše upozorňuje na ty negativní a nepříjemné scénáře a vize.

Chce to změnu. Na první pohled je to snadné začít přemýšlet a koukat na všechno pozitivně. Stačí ale, když se postupně začnete místo toho, že jste hlupák soustředit na to, co se vám v ten den povedlo a na co jste pyšní. Důležité také je, abyste si negativní myšlenky začali hlídat. Pokaždé když se při nich přistihnete, odežeňte je jako otravné mouchy. Jako mantra, kterou je zaplašíte, může opět sloužit pomyšlení na to, že opravdu nikdo není dokonalý, že chyby dělají všichni.

Nejlepším krokem je na to jít pomalu, ale pozitivně.


Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.