
Rady a tipy při plánování kuchyně
Plánování a zařizování kuchyně je velmi příjemnou, ale také velmi složitou a náročnou částí, která vás při zařizování bydlení čeká. Dobře navržená kuchyň dokáže ušetřit plno nervů, času, ale také zabrání tomu, aby se z kuchyně stala nepřehledná a stísněná oblast.
Kdo se pohybuje v kuchyni často, a dokonce ho to tam i baví, mi dá jistě za pravdu, že je třeba dostatek místa a dobře řešený celkový systém kuchyně. Jakmile si nedáte opravdu záležet, stane se z toho jen odkládací plocha a zbytek skříněk nebudete nejen používat, ale ani řešit. Když si sami nevíte rady, přizvěte si klidně odborníka a svou vizi a prostor s ním jednoduše proberte.
Nejčastější chyby při plánování kuchyně
Malá pracovní deska
Minimální pracovní plocha po stranách varné desky a dřezu by měla být 60 cm. To, co nepotřebujete mít nutně položené na desce, dejte do skříní, na poličky a na drobnosti si vyberte nějaký hezký závěsný systém.
Špatné uspořádání spotřebičů
Při plánování se držte osvědčeného trojúhelníku, viz. obrázek. Některé části svého pracovního trojúhelníku musíte přizpůsobit prostoru, jiné si můžete zvolit podle sebe.
Fotografie z Google.cz
Příliš mnoho polic
Otevřené police mohou sice na první pohled vypadat hezky, zvlášť pokud máte na vystavení zajímavé nádobí. Když to s nimi ale přeženete, kuchyň bude působit chaoticky a přeplněně, navíc se na nich bude hromadit prach.
Nevhodná výška pracovní desky
Při plánování kuchyně si obejděte různé výšky vystavených kuchyní a zhodnoťte, u které se vám stojí nejlépe. Při natažených rukách byste měli dotáhnout špičky prstů na dno dřezu. Nebojte se zeptat, poradit, od toho tam pracovníci jsou. A výšku pracovní desky doopravdy nepodceňujte. Při "problému", jaký máme my, že jsme každý jinak vysoký, dbejte na to, aby kuchyň byla příjemná relativně oběma. Ovšem ale o něco více těm, kteří tam tráví více času. Pro představu - 163 a 180 cm - u této výšky nám bylo doporučeno se pohybovat okolo 90 cm výšky pracovní desky.
Kuchyňská baterie
V dřezu byste měli být schopni napustit i vyšší vázu nebo velký hrnec. Volte tak, abyste baterii nemuseli ihned měnit. Někteří doporučují vyšší baterii s vytahovací sprškou. Vybírejte podle designu, ale také dle funkčnosti.
Nevyužitý prostor
Využijte celou výšku místnosti a protáhněte horní skříňky až po strop, jinak se vám v prázdném prostoru nad nimi bude hromadit prach. Jestli touto cestou jít nechcete nebo nemůžete, dobrou variantou je podhled.
Špatné osvětlení
Centrální osvětlení jednoznačně volte LED pásky, které jsou přímo zabudované do horních skříněk, případně, jestli si na to troufáte, tak si je můžete natahat sami. Počítejte s tím však ale dopředu, abyste tomu přizpůsobili vše potřebné.
Špatně zvolené povrchy, úchytky a detaily
Do kuchyně je ideální volit snadno omyvatelné a udržovatelné materiály. Malé trendové úchytky mohou sice vypadat elegantně, ale myslete také na každodenní situace – budete chtít mokrýma rukama otevřít myčku. Před realizací si také ujasněte směr a způsob otevírání, hloubku skříněk a přístup k nim. Přemýšlejte i nad jejich vnitřním členěním, vhodným vysouváním, dělícími příčkami, háčky a dalšími inteligentními řešeními.
TIPY PRO VAŠI NOVOU KUCHYŇ
Co budu v kuchyni potřebovat?
Jaké jsou vaše představy a priority? Zaměřte se na to, co je pro vás v kuchyni důležité. Zúžíte tím možnosti a usnadníte si výběr. Uvažujte nad prostorem, který máte k dispozici a využijte ho co nejlépe. Návrh kuchyně si můžete udělat sami, nebo navštivte specializované kuchyňské studio. Doporučuji mít ale už plán před návštěvou.
Co byste si měli rozmyslet před návštěvou kuchyňského studia?
Půdorys kuchyně obsahuje veškeré rozměry, které pro plánování potřebujete. I když to budou zatím provizorní rozměry, udělejte si je. Jakmile začnete kuchyň řešit, domluví se s vámi zaměřovači, kteří si všechno přesně zaměří, tím se dopodrobna nezabývejte.
Zaznamenejte si základní rozměry:
Délka, šířka a výška zdí kuchyně
Umístění a rozměry dveří a oken
Rozměry kuchyňských skříněk
Rozměry ostrůvku (pokud ho plánujete)
Poloha nejbližšího vyústění pro odsavač par
Odpad a přívod vody
Kde a kolik chcete zásuvek a vypínačů
Jak rozvrhnout kuchyň
Při shromažďování nápadu na rozvržení kuchyně začněte s místy, kde předpokládáte, že bude nejvíce rušno – mezi dřezem, ledničkou a varným centrem.
Kuchyně s ostrůvkem, dvouřadé kuchyně, do tvaru L, do tvaru U, jednořadá kuchyně apod.
Vše si důkladně promyslete, inspirujte se, choďte do studií, obchodních domů s nábytkem. Pro vaši lepší představivost a nápady je tato cesta nejlepším řešením, abyste objevili vaši ideální kuchyň.
Úložné prostory
Chytré úložné prostory je třeba plánovat hned na začátku. Zajistěte si dostatek světla. Uspořádejte si horní skříňky tak, aby nebránily pronikání přirozeného světla. Nechte si dostatek místa okolo pultu, zásuvek a úložných prostor, aby vám při práci nic nepřekáželo. Mějte možnost rychlého a snadného přístupu k malým spotřebičům, pánvím a potřebám na pečení. V okolí dřezu opravdu dbejte na toto pravidlo - z každé strany alespoň 60 cm.
Spotřebiče
U spotřebičů máte na výběr: volně stojící, nebo vestavné. Volně stojící chladnička je výhodnější, protože má větší objem a různou nabídku velikostí. U vestavěných chladniček máte značně omezené možnosti. Sporák i myčka nádobí jsou lepší zabudované – výhodou je jejich kompaktnost a návaznost na kuchyň. Menší spotřebiče zohledněte v závislosti na možnostech prostoru. U digestoře si dejte záležet a vybírejte podle hlučnosti (dB), jestliže plánujete mít kuchyň spojenou s obývacím pokojem.
Styl kuchyně
Dnešní nabídka na trhu je mimořádně bohatá a někdy je problém si vůbec vybrat. Jak si snadno pomoci? Zkuste si sesbírat obrázky kuchyní, které se vám líbí, a sepište si, které prvky byste v kuchyni chtěli mít. Zaměřte se na jednotlivé části, ale i na prostor jako celek. Aby vaše bydlení působilo harmonicky, zařiďte ho v jednom stylu. To platí i při otevřené dispozici, kdy je kuchyň propojená s obývákem. Dejte pozor i na výběr barev oken, dveří, podlah a obkladů.
Choďte po různých studiích – více hlav, více nápadů a tipů
I když se to zdá jako zbytečnost, určitě není. Choďte po různých studiích, protože se dozvíte nejen víc informací, ale také různých rad a tipů, které má každý jiné. Nebojte se ptát, nechat si poradit a sledovat materiály a druhy možností. Někteří jsou samozřejmě omezeni i cenově, ale z vlastní zkušenosti vám radím, neříkejte to při schůzce jako první věc. Nahoďte neutrálnější větu – „Máme představu a rádi bychom věděli, na jakou částku se dostaneme.“ Jakmile řeknete cenu, mnoho z nich se bude snažit splnit váš rozpočet do posledního halíře. Říkejte buď něco neutrálnějšího, případně částku nižší.
Mějte se krásně.
Vaše B.