Pryč s bolestmi břicha
Fotografie od Sydney Sims z Unsplash

Pryč s bolestmi břicha

Rady a tipy

Bolesti břicha. Další kapitola sama o sobě. Nepříjemnost, která provádí naše životy a někdy se jich ne a ne zbavit. Máte pocit, jako že jste ochromeni a vzdáváte šance, že byste mohli svému tělu pomoci nebo mu alespoň ulevit.

Jako malá jsem trpěla hodně na bolesti břicha a jednou za čas se ozvou i dnes. Častokrát moje noční křeče a bolesti byly tak silné, že jsem noc doslova probděla. Bolesti se častokrát objevují špatnou kombinací jídel, intolerancí potravin, pozdního mlsání, rychlé naházení jídla do sebe, zkaženost potravin atd. Nikdy nevíte, kdy to může přijít a jestliže máte případně takové problémy často, raději se poraďte s lékařem, protože se to může týkat např. již zmíněné intolerance na určitou potravinu, o které nemusíte vůbec vědět.


PSÁT SI JÍDELNÍČEK
Já takhle přišla díky tomu na to, že mi nedělá moc dobře, když se večer „nacpu“ lepkem, tučným masem nebo čokoládou. Můžete svoje problémy či ne příliš správně zvolené potraviny zjistit tak, že vám při trávení až příliš probublává břicho. Já vysledovala, že v tu chvíli vím, že moje tělo zápasí v trávením s něčím, co je pro něj mnohem náročnější. A doporučuji se na to zaměřit, díky tomuto testu sami uvidíte jak, a hlavně na co vaše tělo reaguje.

VODA JE LÉK
Čím víc piju pouze vodu a čistě neslazený čaj, tak vidím, jak je moje břicho klidnější. Samozřejmě pitný režim proložím džusem, ledovým čajem nebo pepsi, když vím, že mi není třeba dobře od žaludku nebo na bolesti hlavy (na bolesti hlavy mám jeden speciální článek, doporučuji!).
I přes občasné výjimky se snažím pít pouze neperlivou filtrovanou vodu a cítím se líp. Od určité chvíle, co jsem se jednou přiotrávila vodou z kohoutku, používám konvici s filtrem, kterou si nemohu vynachválit.

ČAJ
Jakmile cítím, že mi začíná bolest břicha, jdu si uvařit čaj. Většinou sahám po heřmánku, mátě nebo přímo existuje čaj na žaludek a střeva. Bylinky na mě fungují, proto při bolesti sahám sem.

TEPLÁ VANA/SPRCHA
Teplá voda byla vždycky dobrý pomocník. Když jsem nevěděla, často i v noci, šla jsem do sprchy. Pod proudem vody jsem si hladila břicho a častokrát to pomohlo úplně skvěle. Záleží dost na typu bolestí, ale křeče a tupou bolest to častokrát utlumilo tak, že člověk následně dokáže i usnout a vyspat se z toho.

HŘEJÍCÍ PLYŠÁCI
Tohle je poklad. Dostala jsem ho spíše na náš ženský týden v měsíci, ale skvěle se osvědčil i na bolesti břicha z tohoto pohledu. Hřející plyšák je skvělý v tom, že mu stačí chvíle v mikrovlnné troubě a hřeje opravdu dost dlouho poté. Často se mi stalo, že jsem si ho v noci šla ohřát, následně jsem usnula s ním na břiše a ráno byl vlažný. Takže za mě doporučuji i tento super vynález.

PRAVIDELNÉ CVIČENÍ/PROCHÁZKY/PROTAHOVÁNÍ
Ač se to nemusí zdát, tak aktivita v jakémkoliv stylu pomáhá. Střeva se dají do pohybu a tím se zrychlí celý proces trávení. Je fajn si po celodenním sezení doma nebo v práci protáhnout tělo a udělat pro své zdraví o něco víc. Pravidelnost je skvělá v tom, že s tím bude vaše tělo počítat a vy sami se budete těšit, až se projdete nebo si zacvičíte. A časově vám to vyjde jako jeden film nebo seriál, takže výběr je na vás.

SNAŽIT SE NESTRESOVAT
Bolesti břicha mohou být i psychického původu. Častokrát před testem nebo pohovorem se vám může zdát, že jste tak nervózní, že musíte na záchod nebo vám chytnou ukrutné křeče. Zklidněte především vaši hlavu, poté tělo. Snadno se říká, hůře dělá, vím. Sama si pamatuji na historku, kdy jsem byla na vyndávání osmiček (povyprávím jindy). Nicméně v takových situacích si dejte čaj, pusťte si svou oblíbenou hudbu a buďte v klidu.

 

Naše tělo je hodně náročná disciplína a neznámá, kterou se budeme učit celý život. Reaguje jindy jinak, chová se stále jinak a my musíme tyto stavy zvládat. Naučte se se svým tělem více propojovat a zjistit, co se mu líbí a co naopak ne. Jedině tak budete spokojeni vy i vaše tělo.


Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.