Proč se ohlédnout za rokem 2021
Fotografie od Markus Winkler z Unsplash

Proč se ohlédnout za rokem 2021

Rady a tipy

Novoroční předsevzetí klepe na dveře, kterému stejně většina z nás moc nedá. Právem se říká, že co můžeš udělat teď, neodkládej na nový rok nebo měsíc. Když něco chceme, máme si za tím jít kdykoliv uznáme my za vhodné. Mnohokrát se díváme do budoucnosti, což je velmi dobře, ale ohlédnutí se za rokem, který opouštíme, taky není zcela špatný. Víte proč?

 

Neradi se díváme do minulosti z několika důvodů. Jednou nás děsí hádka s přítelem, strašící problémy v rodině nebo v práci, ztráty a neustálé stresy, na které jednoduše chceme zapomenout a nevracet se k nim. Jestliže vás ale napadají takovéto životní situace, je třeba se přesně proto ohlédnout a některé věci si dořešit, a je jedno, jestli s někým, nebo sami se sebou. Protože jestli vás něco tíží a nemůžete se svým způsobem překlenout dál, vrátit se musíte.

Je to svým způsobem i součást naší sebereflexe, kterou má velmi malá hrstka z nás. Ohlédnutím se nemusíte ovšem hledat to špatné, dopřejte si tučný seznam i toho, na co jste pyšní a na co rádi vzpomínáte.

 

CO SE MI POVEDLO
Dnes častokrát stačí projití zpráv nebo fotografií, abychom si připomněli vzpomínky na naše úspěchy. Jistě nám k tomu technika pomáhá, ale zkusme to letos trošku přibarvit. Sedněte si na klidné místo, kde budete mít čas přemýšlet a zamyslete se nad 5 událostmi, u kterých si dokážete říct, že se vám opravdu povedly a jste na ně právem pyšní. Může to být malování domu, změna práce, pomáhání svým blízkým, naučení se něčemu novému, nové bydlení, miminko atd. Dejte si těchto pár bodů na papír a podívejte se, co se vám v roce 2021 povedlo. Uvidíte, jak vás to nakopne se v dalším roce snažit dál a o to víc.

CO SE MI NEPOVEDLO
I takové jsou. Nepovedlo se vám udržet nervy v práci, pohádali jste se s rodinou nebo přáteli, vadí vám vaše negativní vlastnost, vyhodili vás z práce, máte pocit, že vám život hází klacky pod nohy atd. Je dobré si i tyto nepovedené body sepsat na papír a opět se na ně důkladně podívat. Některé věci jsou zkrátka neměnné, ale myslím, že každý z nás má i takové body, které by se změnit daly. Ohlédnout se a uvědomit si své chyby umíme málo a je to svým způsobem špatně. Měli bychom zapracovat každý na své sebereflexi, protože jedině tak máme možnost věci zlepšit nebo je nedělat, abychom si v příštím roce mohli dát další papír a podívat se, jestli se nám povedlo tento bod vymazat. I tak je ale chybování stále lidské, jen se můžeme snažit být vždycky o kus lepší.

CO CHCI ZMĚNIT
Nemusíte mít několika stránkový seznam, co se vám povedlo nebo naopak. Stačí lehké shrnutí toho, co vám osobně vadilo nebo jste častokrát slyšeli od okolí. Důležité je, abyste byli spokojeni primárně vy. Jestli máte něco, co byste chtěli v dalším roce změnit, udělejte to. Nemusíte čekat další a další roky, než se k tomu přimějete. Stačí si danou věc uvědomit a pracovat na ni. Zpětnou vazbu a sebereflexi vám nedá nikdo jiný než vy sami, proto pracujte na těchto vlastnostech, dbejte o sebe a svou duši, abyste i vy sami měli síly a vnitřní drive k tomu se neustále zlepšovat a šplhat výš. Stejně jako v předchozích dvou odstavcích si i sem napište, co byste chtěli změnit. Pište si reálné cíle, u kterých víte, že je opravdu chcete změnit a pracujte na nich.

 

Každý rok nám přinese mnohé, něco nám naopak odebere nebo naučí. Děkujme každému dnu, který nám byl poskytnut, protože stejně nevíme, který je ten poslední. I když si můžete myslet, že jsou to povídačky, kterým se neudává žádná cenná váha, někdy je prima se ohlédnout nejen za situací okolo vás, ale i za situací, která se děje uvnitř vás.

 

Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.