Proč mít diář
Fotografie od Savannah Wakefield z Unsplash

Proč mít diář

Rady a tipy

Každý z nás jistě měl alespoň jednou v životě diář. Dřív to bývávaly klasické papírové diáře obalené v kůži, které dnešní dobou nahrazují diáře v telefonech. Žádný člověk nemá hlavu tak perfektní, aby mu nevypadla žádná schůzka nebo čas, kdy má být například u kadeřníka. Diář nám má pomoci nejen organizovat čas, ale i se vyvarovat případným karambolům. Jsme jen lidé, pomocník se vždycky hodí.
Dnes si troufám říct, že jsou 2 typy lidí, možná i 3. Ti, kteří jsou zastánci tradičního papírové diáře, poté ti, kteří nedají dopustit na diáře v telefonech, protože si mohou zapnout případně upozornění a pak poslední, kterým diář vůbec nic neříká.

Je pravdou, že já osobně jsem diář používala od mala. V dětských letech jsem si připadala velmi důležitě, když jsem ve škole vytáhla svůj první diář s Medvídkem Pú a mohla vesele zapisovat. Sama jsem na vlastní kůži zkusila, že častokrát, co jsem si nenapsala jsem neudělala nebo zapomněla. Zvlášť na střední škole jsem diář hojně používala z důvodů mnoha úkolů a projektů, které jsme dostávali i na měsíc dopředu, a to si nezapamatuje nikdo. Na školách jsem nosila převážně dost velké diáře, abych to tam všechno dokázala „nacpat“. Zkoušela jsem i mobilní diář, ale nějak mi to nesedlo. Stále jsem měla raději, když jsem mohla diář otevřít a na papíře viděla, co všechno potřebuji a následně to s radostí odškrtnout. Jsme každý jiný, proto i každému bude vyhovovat něco jiného, a i systém bude odlišný. Kdo diář nikdy nepoužíval, tak už asi nebude, nebo mu možná ukážu, že to má i své, dost silné, výhody. Pro některé z vás se to může zdát jako zbytečnost, kterou stejně nosit u sebe nebudete anebo ho přestanete používat po týdnu zapisování. I já si to myslela, ale přišla jsem na to, že to má víc, než jsem si myslela. Diář mě totiž naučil, že motivace a píle jsou fajn věci.

JASNÝ DENNÍ PLÁN
Mám ráda, když vím, co potřebuji za den stihnout nebo udělat. Mám pak více času na promyšlení si i celého týdne, který mohu využít na 100 % a budu vědět, že jsem nepromeškala nic, co jsem chtěla. Výhodou je, že to máte denně na očích a víte co, kdy, jak a s kým. Jednoduše otevřete a víte vše.

NEZAPOMENEŠ NA NIC
Nestalo se mi, že bych zapomněla na věc, jakmile ji mám zapsanou v diáři. Ani narozeniny, nic. Je to takový osobní denní připomínání, aby člověk věděl, co se kde děje a já osobně jsem i více klidná.

MOTIVACE
Je skvělé, když máte plán a díky tomu můžete stihnout za den mnohem víc věcí. Já mám nastavený systém, který říká – máš to napsané v diáři, musíš to udělat. Je to pro mě zároveň hnací motor, který mi pomáhá mít určitou disciplínu a hnát mě stále dopředu. Takže odškrtnuto a jsem spokojena. Vypadám teď asi trošku zvláštně, ale sami znáte, co a jak na vás funguje, abyste nebyli líní a prokrastinace se u vás neprojevila víc, než potřebujete. I já bojuji s překonáním se, proto mi ale pomáhá právě diář, který na mě bliká, co mám dělat jaký den.

VŠUDE S VÁMI
Je super, že si diář můžete hodit do tašky a jít. Stále ho máte u sebe a nemusíte téměř nic řešit. Je pravdou, že v tomto případě se hodně lidí přikloňují spíše k telefonům, protože ten nezapomenete, diář někde můžete a pak jste nahraní. Souhlasím, že v těchto případech je to značná nevýhoda, ale jakmile se ho naučíte používat a nosit, moc často se to nestává. Já sama jsem jeden čas byla pro mobil, ovšem jsem zatím neobjevila systém, který by mi vyhovoval, protože ani aplikace a ani diáře v mobilech mi zkrátka nedovolují to, co bych potřebovala. Takže jsem se vrátila ke klasické papírové formě, protože je pro mě zkrátka přehlednější.

SKVĚLÝ POCIT U ODŠKRTÁVÁNÍ
Jak já mám tuto část dne ráda. Sednu si večer ke stolu a projdu si den, co jsem chtěla a co jsem udělala. Vzhledem k blogu, který je dost časově náročný potřebuji i plán kdy a jaké články vydám, proto i když odškrtnu tento bod, jsem spokojená a šťastná sama se sebou. Člověk se poté cítí mnohem lépe, že se mu povedlo, co chtěl a nepromeškal den, protože to je vždycky škoda, zvlášť když nikdy nevíte, co se kdy může stát. Za mě je to pocit spíše pro sebe samu, kdy si i tohoto bodu zrekapituluji celý den a udělám si v hlavě takovou zpětnou vazbu.


Jestliže jste člověk, který potřebuje motivaci a plán, doporučuji diář. Ať se rozhodnete pro jakýkoliv typ, stojí za to. Všimla jsem si, že diáře dost vymizely, což mi přijde škoda, protože mi přijde, že i následně člověk funguje trošku jinak. Nemám potřebu se hnát nebo naopak lenivět a život prosedět na zadku, proto hledám varianty, které mohou člověku pomoci k tomu, aby se hlavně on sám cítil dobře. Je to dost snadné, překvapivě. Stačí vám hnací pohon, který vás bude stále posouvat a motivovat kupředu. Jestli nejste ten typ, který se nedokáže popohnat sám, doporučuji diáře nebo něco, co víte, že na vás bude fungovat. Za mě to je diář, který mi zpříjemňuje život a pomáhá mi.


Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.