Proč je sebeláska důležitá
Fotografie od Content Pixie z Unsplash

Proč je sebeláska důležitá

Rady a tipy , Úvahy

Slyšela jsem mnoho příběhů a sama jsem se u některých lidí přesvědčila, že je opravdu velmi důležité rozpoznávat rozdíly mezi sebeláskou, sebedůvěrou, sebevědomí, a následně i namyšleností. Je snadné spadnout do toho, kdy nevíme, jaké slovo na danou osobu použít, tak zkrátka vezmete jedno z nich. Měli bychom si ale ujasnit, co vlastně daná slova opravdu znamenají a kdy je vhodné je používat.

Asi všichni, i já, jsme potkali člověka, který byl opravdu doslova nafoukaný a jeho ego mu lezlo mnohem výše, než bylo potřeba. Následně jistě známe i takové lidi, kteří o sobě dokážou říct, že jsou sebevědomí, ale zdravě. Co tedy všechna tato slova ohledně sebelásky, sebedůvěry, sebevědomí a nafoukanosti znamenají?

Jak již slyšíte v názvu slov, jedná se především o to, jak vnímáte sami sebe, jak moc vám na sobě záleží a také jak můžete svou pózou a chováním ovlivňovat fakt, jak vás budou vnímat a brát ostatní. Je důležité si udělat jasno v daných slovech a vysvětlit si, která se kdy a na co dají použít, a hlavně jak je podstatné se naučit vnímat sami sebe.

 

SEBELÁSKA
Sebelásku můžeme brát buď jako negativní i jako pozitivní vlastnost, stejně jako další slova na našem dnešním seznamu. Láska je sama o sobě už tak dost komplikovaná životní disciplína, kterou se učíme, snažíme zvládnout a pochopit celý život. Neznamená ovšem to, že lásku musíme dávat pouze našemu okolí a těm, které milujeme. Důležitou a dost podstatnou částí našich životů je uvědomit si, že sebeláska k sobě samým je základní stavební jednotkou pro to, abyste se cítili dobře a měli se dostatečně rádi. Ať jste takoví či makoví, jednoduše se postavte před zrcadlo a řekněte si, že se máte rádi. Nemáte důvod, abyste se za to cítili špatně. Jakmile se naučíte mít rádi, uvědomíte si, jak moc vám na vás záleží a nebudete si nijak ubližovat, protože jednoduše řečeno, špatnosti a trápení nechcete ani pro vaše milované, tak proč byste je měli na sobě mít vy? Mějte se rádi. Sebeláska v zdravé míře je základ.

SEBEDŮVĚRA
Věřte si. Není nic snadnějšího a zároveň náročnějšího než důvěra. Budovat si důvěru je opět celoživotní cesta, ale je dobré začít. Víte, co se říká, jestliže budete důvěřovat v sami sebe, můžete důvěřovat i dál. Ve finále se ale častokrát stává, že se můžete spolehnout pouze na sebe, tudíž si ale i vy sám musíte důvěřovat. Tento typ slova si já osobně nemyslím, že by se měl používat v negativním slova smyslu. Sebedůvěru bychom měli mít ve zdravé míře všichni a stále pracovat na tom, abychom se na sebe mohli spolehnout a v případě potřeby svou sebedůvěru dát najevo, například v různých důležitých životních situacích.

SEBEVĚDOMÍ
Sebevědomí bychom měli brát tak, že jste si vědom sám sebe a s tím také tak zacházíte. Jste si vědomi, že jste autory všech činů, slov a chování, svých chyb i radostí a stále pracujete na tom, abyste šli tím správným směrem a pracovali na sobě. Samozřejmě přehnané sebevědomí může působit na okolí až nafoukaně, proto bychom měli znát strop a uvědomit si, že všeho moc škodí. Buďte při vědomí a stejně tak budujte své zdravé sebevědomí.

NAFOUKANOST, NAMYŠLENOST A PŘEHNANÉ EGO
Hold i s takovými situacemi u lidí se potýkáme a budeme muset stále. Jsou typy lidí, kteří si jsou vědomi svých činů a přemýšlí nad životem tak, aby žili podle svého nejlepšího svědomí a vědomí. Dále jsou ve společnosti i tací, kterým můžete říkat co chcete, ale stejně si z vašich slov nevezmou nic, a naopak jejich nafoukanost a namyšlenost bude stoupat. Je dobré se mít rád, vědět o sobě a následně se k sobě taky tak chovat, ovšem nespadnout do kritických bodů přehnaného ega a neustálého připomínání světu vašeho postavení. Být namyšlený nemá nic společného s tím se mít rád. Všechny předešlé vlastnosti bychom měli přijmout přírodní cestou, a hlavně přirozeně se k nim dopracovat. Jakékoliv umělé vlastnosti a pózy jsou ve finále pouhá přetvářka pro lidi okolo, ale vlastně nejvíce pro vás.

 

Nemusíme se zbytečně přetvařovat, i když to někdo bere jako součást svého image. Je fajn si vybudovat svou osobnost tak, jak chceme, ale nikdy bychom neměli zasahovat do určitých přirozeností, které nám život poskytl.

SebeLáska, SebeDůvěra, SebeVědomí.

 

Mějte se krásně.


Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.