Proč bychom nikdy neměli zapomínat na vděk
Fotografie od Nathan Dumlao z Unsplash

Proč bychom nikdy neměli zapomínat na vděk

Rady a tipy , Úvahy

Jsme zvyklí na to, že poslední dobou dostáváme cokoliv, co chceme bez toho, aniž bychom se zastavili a uvědomili si, jak moc k nám byl v nějakých situacích život štědrý. Ano, jsou i situace, kdy bychom život posílali do nejrůznějších možných míst a vypadnou z nás slova, které bychom ani neřekli. Důležité je přijmout obě varianty a uvědomit si, že to vždycky může být i horší nebo lepší. Vždycky ale myslete na to, že můžete vůbec existovat tak, jak existujete. Vždycky může být lépe, ale taky hůř.

RODINA
Rodiny jsou různé. Můžete si na ni často zanadávat, nebo naopak proti ní nemáte vůbec nic a bezmezně ji milujete. Rodina je pro mě vidina jediného možného bezpečí a jistoty, kterou mohu dostat. Vyrůstáme v rodině ty nejdůležitější roky života a to, co jsme se naučili za těmito zdmi si neseme do života. Každá rodina má své plusy a mínusy, ale stále pamatujte na to, že je to vaše stavební jednotka. Ať už jste měli dobrou či špatnou zkušenost, poučte se a ve své budoucí rodině to udělejte třeba jinak. Každá situace, která se vám stane, má být zkouška, kterou buď uděláte a poučíte se, nebo dostanete v budoucnu další pokus. Proto si buďte vědomi všeho, co se v rodině děje a následně se chovejte tak, abyste vyšli s vděkem za jakékoliv situace.

PŘÁTELÉ
Můžeme narazit na různé druhy přátel. Jsou zkrátka lidi, kteří přijdou, něco vás naučí nebo vy je a zase půjdou. Pak tu jsou přátelé na život. S každým přítelem se snažte vyhodnotit, jakou funkci v tomto případě má. Nenechte si ublížit, ale také nemá cenu kohokoliv odhánět. Myslím si, že sami poznáte, kdo ve vašem životě zůstane a kdo vás naopak přijde a zase odejde. Tak či onak, vždycky jste s daným člověkem prošli cestu a nabrali zkušenosti, o které jste bohatší do dalších let a přátelských vztahů.

ŠKOLA
Ačkoliv se vám to nemusí tak zdát, jsou země, kdy vzdělání a celkově školský systém je na tom tak špatně, že by dali cokoliv za to, co my máme. Škola je sice v některých letech pro někoho otravná, nudná, nezajímavá a naprosto zbytečná. V tomto případě záleží na člověku, jaký obor si vybral pro studium. Myslím si, že i přes tyto všechny argumenty bychom se přeci jen měli trošku uskromnit a dojít k závěru, že můžeme být mezi těmi šťastlivci ve světe, kterým se dostalo vzdělání na úrovni a máme možnost dost velkého a rozmanitého výběru.

ŠPATNÉ VĚCI A ZKUŠENOSTI
I špatné věci jsou dobré. Můžeme se z nich poučit, dají nám častokrát mnoho více zkušeností než ty dobré a také se jimi dost otloukáváme, abychom byli čím dál tím víc silnější. Špatných věcí se denně děje tolik, že už toho je častokrát až moc, ale říká se, že člověku je nandáno tolik, kolik toho unese. Někdy si říkáte, že se někdo asi hodně přepočítal a že už nemůžete, ale stejně to nevzdáte a jedete dál. Proto ať se vám v životě stalo cokoliv, myslete na to, že jste vy ti silní, kteří to unesou a řekněte si, že je to vlastně dobře pro vás. Naučí vás to vděku, radosti z maličkostí a hlavně pokory.

ŠTĚSTÍ A RADOSTI
Není nad to vidět radost a štěstí okolo sebe. Mně osobně to dodá tolik pozitivní energie a jsem ráda za to, když je svět šťastný. Stačí se snažit vidět více pozitivně a pozitivní věci se okolo vás začnou následně více točit. Všechno je to o úhlu pohledu.

DĚTI
Tuto kapitolu nemohu posoudit ještě do takových detailů, ale vzhledem ke zkušenostem s dětmi na několika táborech jsem zjistila, jaké jsou ty děti štěstí. Je úžasné, jak vnímavé a upřímné bytosti to jsou. Mnohokrát jsem byla svědkem toho, jak se některé matky chovají ke svým dětem, až mi jich bylo někdy i líto. Prosím všechny maminky nebo budoucí maminky o to, abyste se při čtení tohoto textu podívali na svoje děti a zjistily, jaké štěstí se na vás usmálo. Někdo bojuje o to, aby děti vůbec mohl mít a další chodí na jeden potrat za druhým. Uvědomte si, jaké osudy lidí jsou a že vy jste mezi těmi, kterým se to povedlo. A přesně tomu se říká vděk.  

PARTNER/KA
Najít toho pravého/ tu pravou je velký oříšek. Než dojdete ke své životní cestě s daným partnerem/partnerkou, můžete narazit na různé lidi. Strávíte s nimi nějaký čas a pak zjistíte, že to není úplně to, co jste si přáli a dělá vás to vnitřně šťastnými. Ať jste museli projít několik vztahů, než jste narazili správně, nebo jste měli štěstí na první dobrou, buďte vděční za všechny varianty. Každý vás někam posunul, něco nového naučil a ten krok, že jste si uvědomili, že je to ono nebo ne je jeden ze signálů, že nad sebou přemýšlíte a máte se rádi natolik, že uděláte krok správným směrem. Ať je vaše cesta jakákoliv, buďte za ni rádi. Naučí vás, nebo poučí.

BUĎ VDĚČNÝ ZA SEBE A SVÉ TĚLO
Když to vezmeme opravdu od spodu, přemýšleli jste někdy nad tím, jak můžete být vděční za to, že máte možnost vůbec ráno vstát z postele? Nohy vám slouží, hlava ví, kam má jít a co má dělat a vaše tělo poslouchá každý váš signál a příkaz. Jsou lidé, kteří tuto možnost nemají a bojují za to, aby měli den alespoň z části takový, jako ho máte třeba vy. Pamatujte na to, až se budete rozčilovat.

NADÁNÍ/POSLÁNÍ
Hezky malujete? Zpíváte? Jste manuálně zruční? Nosíte hlavu Einsteina? Umíte si poradit v jakékoliv situaci? Máte emoční a sociální inteligenci na skvělé úrovni? Jste lékař, právník, veterinář, automechanik, elektrikář atd.? Uvědomujete si už, jakou máte výhodu a štěstí, že vám něco jde a jste v tom opravdu dobří? Jestli ano, nepřestávejte na sobě pracovat a uvědomte si, že vám bylo dáno něco, co druzí třeba neumí, nebo vy umíte něco jiného co oni ne. Využijte toho a zároveň si uvědomte, jak vděčný člověk můžete být, že se vám dostalo i talentu či poslání.

MOŽNOSTI
Je skvělé mít možnost jít do práce, do školy, na nákup, na dovolenou, koupit si nové auto nebo si zajít třeba ke kadeřnici. Možností máme tolik, až na to zapomínáme, že to taková samozřejmost není. Je toho všeho takové množství, že se ani nemáme šanci zastavit a uvědomit si, jaké štěstí máme. Můžeme cokoliv a kdekoliv, ale někdo to tak nemá. Neberte vše jako samozřejmost a myslete na to, jak jste šťastný člověk. Doba Covidu nám dala jasně najevo, že všechno zase taková samozřejmost být nemusí.


Buďme vděční za to, co můžeme mít. Vděk je potřeba v jakékoliv situaci. Máte jídlo? Máte kde spát? Máte něčemu říkat domov? Jste rodiči? Máte práci v této nelehké době? Máte někoho, koho máte rádi a oni mají rádi vás? Pak máte všechno, co k radosti a vděku potřebujete.


Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.