Proč bychom měli mít 60 minut denně pro sebe
Fotografie od Haley Phelps z Unsplash

Proč bychom měli mít 60 minut denně pro sebe

Rady a tipy

Známe to všichni. Nestíháme, stále bychom chtěli víc času v daném dni, ale někdy zase aby nám čas utekl. Všechno se odvíjí od našeho rozpoložení a aktivit, které chceme, aby trvaly, nebo naopak. Všechno ženeme dopředu, pomalu ani nevíme kde jsme, ale hlavně, že stíháme všechno, co je v našem diáři. Objevuje se tam ale taky čas pro sebe? Dbáte na to, abyste měli svých pár minut pouze pro sebe a byli sami? Vyčištěná hlava je základem pro všechno okolo, proto byste se alespoň nyní měli zastavit a přečíst si pár výhod, proč je čas pro sebe podstatnou částí života.

 

1. ODPOJÍTE SE NA CHVÍLI ODE VŠEHO
Stále jsme na příjmu, všechno řešíme hned a okamžitě, ale ve finále nám vůbec nedochází, že je to špatně. Neustálé informace, které nám častokrát zasypávají hlavu různými blbostmi, které tam vlastně ani nepotřebujeme. Odpojit se neznamená pouze vypnout a položit mobil na stůl. Odpojte i Wi-Fi připojení kde se dá a jednoduše tím odpojíte i sebe. Najde se řada možností, které můžeme dělat i bez toho, abychom neustále kontrolovali sociální sítě a nejnovější notifikace.

2. ZREKAPITULUJETE SI DEN SPOLEČNĚ S VAŠIMI ČINY A CHOVÁNÍM
Zpětná vazba je důležitá nejen na internetu. Recenze vašeho chování a činů pomocí vaší sebereflexe je jedna z nejvzácnějších vlastností, které buď máte danou od přírody, nebo byste se ji měli správně naučit. Není lepší čas na to si sám sebe probrat a zhodnotit, než když jste sami se sebou a nic ani nikdo vás neruší. Tuto praktiku bychom měli dělat opravdu denně během svých 60 minut pro sebe.

3. ZAMĚŘTE NA SVŮJ VNITŘNÍ KLID
Celý den musíme být tzv. na příjmu. Neustále odpovídat, myslet, reagovat a být ve střehu, abyste mohli následně rychle reagovat. Právě na konci dne byste se měli uklidnit a dopřát si čas, kdy nemusíte mluvit ani odpovídat na různé dotazy. Někdy si nechceme povídat a jednoduše po celém dni mlčet. Zalezte si nebo jděte ven a zkuste být opravdu sami.

4. NAUČÍTE SE PŘEPOJIT Z PRACOVNÍHO MÓDU DO ODPOČINKOVÉHO
Jestliže máte náročnou práci nebo dny nabité všemi různými akcemi a schůzkami, o to víc byste měli dbát na to, že na cestě domu by měla většina starostí odplouvat, nebo alespoň zůstat tam, kde na vás počkají na další den. Domov je nejen útočiště, ale i klidná zóna, do které by se starosti a negativita brát neměli. Jestliže se vás nechtějí i přes to pustit, zvolte delší trasu domu a zkuste je jednoduše setřást, nebo alespoň během daných 60 minut na ně nemyslet.

5. BUDETE SE UČIT NASLOUCHAT TĚLU A MYSLI
Propojení s vaší myslí a tělem se zdá jako mystická aktivita, které se většina zasměje a jde dál. Ovšem být propojen s tělem a myslí je podstatná věc. Tělo, když se mu něco nelíbí, s vámi mluví a dává vám nejasnosti najevo bolestí nebo nepříjemnými stavy. Mysl to dělá stejně tak. Jakmile si nenajdete čas a nenaučíte se s nimi mluvit, budete v neustálém stresu téměř celý život a nebudete mít šanci najít balanc mezi tím, co děláte a co potřebuje vaše tělo.

 

TIPY NA AKTIVITY BĚHEM 60 MINUT VAŠEHO RELAXU:

Sepsala jsem vám pár tipů na to, jak opravdu vyrelaxujete. Není pravdou, že někteří nemají čas na to, aby se zaměřili sami na sebe alespoň na 60 minut z celého dne. Všechno záleží na rozložení si každého dne a taky na našich prioritách. Využijte svůj čas a život správně a udělejte pro své tělo maximum, aby se po celém dni cítilo dobře.

 • MASÁŽ/KOSMETIKA
  Jestliže je pro vás tento tip na opravdový odpočinek, udělejte si z něho pravidlo. Měsíční návštěvy kosmetiky nebo masáže mohou být nejen krásným rituálem, ale zároveň tím uděláte něco pro svoje zdraví a pokožku, které se vám odmění krásou a klidnými svaly po těle.

 • VANA
  Napuštěná vana plná různých solí a přípravků do koupele je vždycky dobrý krok k relaxu. Zapomeňte na elektroniku, přístup je povolen pouze knížkám.

 • PROCHÁZKA, CVIČENÍ --> AKTIVITA, KTEROU MÁTE RÁDI
  Vyčištění hlavy potřebuje každý. Vezměte kolo, psa nebo pouze sami sebe a sluchátka a běžte ven. Po celém dni sezení a plnou hlavu starostí jednoduše vypustíte a nadýcháte se čerstvého vzduchu, který na vás s radostí čeká. Tak na nic nečekejte a jděte.

 • MANUÁLNÍ PRÁCE
  Manuální práce jsou skvělou příležitostí k tomu, abyste vypnuli hlavu. Jestliže dlouho odkládáte, že uděláte novou dlažbu doma nebo na chatě, nyní je nejlepší čas. Pro ty, kteří nemají chatu ani dům, pusťte se například do mytí oken, ta máme všichni. 😊

 • ČTENÍ
  Čtení má jednu velkou výhodu, odvede vaše myšlenky jinam a ponoří vás do zcela jiného světa. Využijte možnosti, kterou vám právě knihy dopřávají.

 • ÚKLID
  Když já potřebuji vypnout a dopřát si svých pár minut klidu, jdu uklízet. Baví mě rozmanitost prací, a hlavně dobrý pocit z toho, že jsem něco udělala pro svůj klidný a hezký domov.

 • VAŘENÍ
  Vaření je sice někdy jako na běžícím páse, kdy si člověk moc neodpočine, protože na něj členy domácnosti stále mluví, ale jednou za čas se naskytne příležitost, kdy si můžete nasadit sluchátka a uvařit nebo upéct něco dobrého.

 

Neodbývejte se a jednoduše myslete na to, že čas pro sebe je velmi podstatnou a důležitou částí vašeho klidu a pohody. Nemusíte mít okolo sebe deset lidí, kteří vás budou stále obklopovat. Stačíte si vy a vaše vnitřní já, kterému těch 60 minut z denního rozpočtu dlužíte.

 

Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.