Podzimní radovánky trochu jinak
Fotografie od Barbora Benešová

Podzimní radovánky trochu jinak

Rady a tipy , Úvahy

Chápu všechny argumenty, proč máte nebo nemáte rádi podzim. Vidíte v něm až moc negativních věcí, zvlášť poslední dny a týdny. Až teda asi na studenty, ti možná zažívají konečně svá nejlepší studentská léta, ovšem taky třeba ne. Každá mince má dvě strany, proto bychom se měli i na jakékoliv roční období či situaci koukat z více pohledů a stran.

Jako menší jsem podzim milovala. Bavily mě barvy stromů a spojené babí léto, které mám ráda společně s mojí babičkou, která má k tomu ráda i létající pavučiny, které teda já zcela nemusím. Je to ale zase něco jiného, než letní vedra a dlouhé dny. Ano, podzim s sebou nese pár věcí, které nemusím ani já, například zkracující se dny a mnohem chladnější rána a večery, ale zase když se na to podíváte jinak, má svoje kouzlo. Podzim nám ukazuje, že konce léta mohou být svým způsobem krásné a i barevné. Nemůžeme vidět jen to špatné. Copak byste chtěli sedět od září do března doma společně se špatnou náladou? Vždyť je to škoda. Pokaždé jsem si říkala, že máme v podstatě štěstí, že žijeme někde, kde máme možnost vystřídat a zkusit si všechna roční období. Je pravdou, že poslední roky se nám střídá téměř jen parodie na zimu a dosti pekelně teplé léto, ale i tak, vezměme to trošku ze širšího pojetí.

Abych nemluvila jen o tom hezkém, tak si pojďme trošku postěžovat. Na podzimu osobně mě vadí tma. Je to část, kterou opravdu ráda nemám, a to je tíha, která trošku kazí, abych si užila toto období víc. Přijde mi, jako kdyby mi světlo během dne uteklo mezi prsty a já vlastně chodím jen po tmě. Ale zase je čas prosvětlit celý dům a terasu či zahradu!!!
Zima je bohužel znát všude. Letní pyžama měníme za zimní, a hlavně dlouhé rukávy a teplé chlupaté ponožky. Ovšem taky je to taková sporná část. My lidé si stěžujeme dost často a velmi pravidelně v případech, kdy nám něco chybí nebo odejde. Třeba já vždy v létě nadávám na extrémní teplo v podkrovním pokoji a v zimě na ukrutnou zimu. Zkrátka nám se ten svět těžce zavděčí, že?
Našly by se asi další věci, ale na postěžování si to myslím stačí. Nechci tento článek směřovat tam, abychom nenáviděli podzim, právě naopak. Chtěla bych vám ukázat, že i podzim se dá prožít v krásném a příjemném prostředí a osobním naladěním. Sepsala jsem pár bodů, které já osobně miluji na podzimu. Někdo se v tom také shlédne, pro někoho to bude třeba i inspirující, anebo si jen lehce uvědomíte, že nejen podzim, ale i další věci v životě mají své plusy a mínusy.


CO MÁM NA PODZIMU RÁDA JÁ

DEKORACE, POVLEČENÍ, SVÍČKY
Ten, kdo mě zná, tak ví, že si hodně potrpím na dekoracích, hlavně co se týče ložnice. Miluju povlečení, to je asi moje největší úchylka až bych řekla. Ale k tomu se dá jednoduše říct jen to, že člověk, který má rád útulno a pohodlí, ten mě pochopí. Navíc každý z nás máme něco, to si pojďme položit ruku na srdce. :-D
Dle mého ale je útulno nějak hezky propojitelné právě s podzimem. Ráda si zalezu pod čerstvě vyprané povlečení, na skříni mi plápolají zapálené svíčky, vedle sebe mám nějaký dobrý, právě uvařený, čaj a jsem spokojená. Tomuto říkám podzimní radosti.

JÍDLO
Další kladnou částí je jídlo. Taky jste ten typ člověka, který si rád sedne nad různé druhy polévek? Já ano. Charakteristickou parketou jsou pro mě na podzim krémové polévky, které vás zahřejí až do morku kostí. Je to taková pohoda po celém dni si nalévat polévku do misky, k tomu si dát třeba i svařák nebo klasický čaj a užívat si teplo domova.

OHEŇ
Co mi třeba v domě chybí a na chatě miluju, je živý oheň. Uklidňuje mě, když jsem do něj jen koukala a sledovala, jak pomalu se rozpadající kusy dřeva honí po krbu a vznikají krásné barvy ohně a zároveň i podzimu. Proto si často při čtení pouštím video ohně, za mě je to uklidňující čas pro sebe samou.

ČAJOVÝ RÁJ, DÉŠŤ, SVETRY, PROCHÁZKY
Každý z nás máme asi dané, že jsme spíše "čajaři“ a "kávaři“. Já se zatím řadím do skupiny, kde vládne čaj. Je to pro mě určitý rituál, jak po ránu, tak po celý den. Baví mě, když se zalije čaj a pomalu se vám line vůně čaje a dokáže vám provonět celý pokoj. Ten, kdo spíše kope za tým kávy snad promine, ale já zkrátka ten čaj zbožňuju. S čím ale přichází menší problém jsou hrníčky. Může to potvrdit každý, kdo viděl naši skříň. Je tam toho plno, doslova. Ale to je věc, které já nějak nedokážu zabránit. Přeci musím mít víc hrnků, které budu střídat…no ne? Navíc každý čaj potřebuje svou velikost, malý ani velký nestačí, musí být i střední.

Fotografie od Joanna Kosinska z Unsplash 

Pokoj v podkroví má i své výhody, Není lepší pocit, než když slyšíte, jak se vám ozývají kapky deště na střešním okně. Kdo jste to zažil, snad mi dáte za pravdu, že jestliže je to ten slabý déšť, krásně se v tom usíná. Zachumlat se do deky, přehodit přes sebe peřinu a “cosy nights“ jsou na místě.

Klasický podzimní den vystihuje ranní mrazíky s východem slunce, chladno se během dopoledních hodin stále drží v ulicích, ale po poledni přichází část, kdy slunce dostává tu pravou sílu a kabáty si nesete odpoledne v ruce, na sobě svetry, které jsou moje nejoblíbenější oblečení v těchto dnech, a užíváte si babí léto se vším všudy. V téhle době je mi nejvíc příjemné se jít projít se psy. Je kouzelné vidět podzimní les, který se značí jasnými barvami – oranžovou, žlutou, hnědou, okrovou, béžovou,…Cítíte vůně hub, stromů a nabíráte tu sílu, která vám pomalu z léta mizí. Ale dle mého názoru, nikdy les nevynikne tolik, jako právě na podzim.

TVOŘENÍ, PEČENÍ, SLEDOVÁNÍ FILMŮ/SERIÁLŮ
Ovšem podzim přináší i pochmurné a hodně studené dny, kdy je nejlepší být zalezlý doma v teple. Já tyto dny využívám podle nálady a chuti. Jsem typ člověka, který stále rád něco tvoří. Ať už v kuchyni nebo nějaké ty dýně a věnce na dušičky. Vaření a pečení mě baví, protože si hraji s chutěmi, které jsou do tohoto počasí ideální. Dýně, skořice, jablka, vlašské ořechy…

Fotografie od Maddy Baker z Unsplash

I když se to zdá jako blbost, miluji si sednout na sedačku nebo do postele a koukat se na filmy nebo seriály. Cítím v tom takovou pohodu a klid, že nikde jinde tolik nevyrelaxuji. Mám raději si tuto aktivitu užívat později odpoledne nebo večer, kdy se mi hodí zapálená svíčka a lidi okolo, které mám ráda a vím, že si tento moment užívají stejně jako já.

NAPUŠTĚNÁ VANA, ŘÍZENÍ AUTA PŘI ZÁPADU SLUNCE
Další část, která s sebou nese velkou část obliby je napuštěná vana. Jako malou mě vany moc nebavily, nudila jsem se tam a jedině mě tam dokázala mamka udržet tak, že jsem měla dostatek pěny a nakrájené jahody v mističce. Teď si užívám každou strávenou chvilku, kdy tam můžu ležet, nahřívat se a chvíli nemyslet vůbec na nic. Koule z Lush jsou asi moje oblíbené produkty, ovšem teď jsem si oblíbila sůl dováženou přímo z Mrtvého moře, takže střídám tyto dvě varianty, protože vím, že jsou vyzkoušené a nic mi neudělají na ekzém.

Jsou dny, kdy bych nechtěla auto a řízení celkově ani vidět. Ale pak jsou tu takové, kdy bych klidně řídila celý den. Mám ráda západ slunce, a proto miluju mé návraty domů z práce, kdy mám oblohu všech barev přímo před sebou. V tuhle chvíli bych mohla jezdit pořád…Do toho teplý, ale přeci jen chladnější a čerstvější vzduch, a klid pocítíte hned. Jen vám nemusí svítit přímo do obličeje, to už tak příjemné není.

VINOBRANÍ
I když nejsem zcela pijan, potrpím si na návštěvách vinobraní. Nemusím degustovat každý stánek s vínem a dělat, jak moc vínům rozumím, ale Pálavu nebo burčák si dám ráda. Jsem spíše na sladké chutě vína, trpkost není nic pro mě. Ač vinobraní v okolí Prahy nebo přímo v Praze mám ráda, mým snem je jeden víkend strávit vinobraní kdekoliv na Moravě. Cítím, že tam teprve člověk pozná, co je to vinobraní a ta pravá atmosféra, kterou já tak ráda.


Razím pravidlo, že máš být rád za to, co je. Proto bychom si měli vážit každého dnu, který nám život dal, užít si maximum ze všeho, co se během dní děje. Mohli jsme mít války, tornáda, záplavy a další neštěstí. Buďme hodní na sebe, ale zároveň i na přírodu, která nám poskytuje svou krásu v různém období. Užívejte si života a mějte krásné podzimní dny.

Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.