Placení předem vs. na dobírku
Fotografie od Mika Baumeister z Unsplash

Placení předem vs. na dobírku

Rady a tipy , Úvahy

Placení na dobírku nebo placení předem? Stále opakovatelná otázka, kterou si, osobně já, kladu pokaždé, když si něco objednávám. Už téměř rok žijeme v režimu online, proto jsme si i museli zvyknout na veškeré objednávání přes internet. Každý na to máme svůj názor. Nebudu asi jediná, když řeknu, že už je to dlouhé, protože opravdu nemůžeme nic, co nám přišlo před tou dobou naprosto normální, a to třeba, že jsme si šli koupit boty do obchodu. To byl luxus, co? :-D Vzhledem k situaci se ale snažím respektovat postup, ale co si budeme, chtělo by to už menší plápolající světlo na konci tunelu.

Co se týče placení, jak jste na tom vy? Nevadí vám placení předem? Nebo naopak raději platíte až ve chvíle, kdy držíte zásilku v ruce? Pojďme projít pár pro a proti, a schválně jestli se trefím i do vašich plusů a mínusů, proč zrovna platíte tak nebo tak.


PLACENÍ NA DOBÍRKU

+

ZBOŽÍ ZAPLATÍTE PŘI PŘEVZETÍ
Víte, že už ho máte v ruce a nemusíte se stresovat, jestli ho dostanete nebo ne. Neztratí se a ani neskončí hozený za plotem.

NEMUSÍTE MÍT KARTU PŘI OBJEDNÁVÁNÍ
Ne všechny e-shopy mají automatické ukládání informací o vaší kartě, proto při každém online placení musíte běžet pro peněženku s kartou. Při placení na dobírku můžete objednávat klidně i ve vaně a nic vám nebrání.

NIKDE NEVISÍ INFORMACE O VAŠÍ KARTĚ
Sama mám zaryto, že někde ty moje informace o kartě přeci být musí. Nikdy nevíme a neznáme spoustu věcí, které se nachází na zdmi online světa. Proto, když to je možné, volím možnost platby na dobírku z důvodu svého klidu a jistoty.


--

PENÍZE NAVÍC ZA DOBÍRKU
Ať chceme nebo ne, platíme stále a za všechno, proto se tomu nevyhneme ani za placení na dobírku. Většinou se ceny pohybují od 20,-Kč do 50,-Kč, někde to může být víc, někdy naopak míň. Říkáte si, že taková malá částka už není zcela rozhodující, ale když si přičtete ještě dopravu, hned máte o 150,-Kč častokrát víc.

SOUSED VÁM ČASTO BALÍK S DOBÍRKOU NEPŘEVEZME
Známe sousedy. Někdy byste je ani nepozdravili, natož jim poté zavolat, jestli by vám převzali balík. My naštěstí máme relativně dobré sousedské vztahy, proto nemáme problém si balíky navzájem převzít, klidně si je i zaplatíme. Na druhou stranu nemusí někdy vědět co a za kolik si objednáváme. Možná lepší, když už vám ho převezme, tak raději když je zaplacený.

KARTOU PŘEDEM

+

BEZ POPLATKŮ
Žádné zbytečné poplatky za dobírku, častokrát ani za dopravu. Platíte pouze za zboží, které jste si objednali.

RYCHLEJŠÍ PROCES
Jakmile si jdete vyzvednout zásilku, většinou řeknete kód či heslo a je hotovo. Můžete zůstat v rukavicích a jen počkáte, až vám ji podají a vy vesele odcházíte. Nemusíte se zdržovat lovením telefonu nebo karty, abyste ji ještě platili a tím protáhnete celý proces, který by mohl trvat mnohem kratší interval.

HOMEOFFICE PŘEJE PLACENÍ PŘEDEM
Ať chceme nebo ne, dnešní homeoffice nám zajišťuje zaručené sezení doma a tím pádem nás kurýr zastihne doma. Ne ale každý to tak má.

--

JAKMILE MÁTE ZAPLACENO, KURÝR KLIDNĚ HODÍ PŘES PLOT
Jedna ze zkušeností, kterou jsme zažili na vlastní kůži. Mamka měla objednané a zaplacené předem boty, které ji kurýr hodil přes plot a po příchodu domu jsme je našli roztahané po zahradě, protože jsme doma měli tenkrát štěně. Jakmile máte zaplaceno předem, častokrát je to nezajímá, potřebují se jen zbavit zásilky a odškrtnout si vás. Ovšem ne každý kurýr, to bych jim křivdila. Někteří jsou velmi laskaví a hodní. Občas se ale hold i „kurýři házeči“ objeví.

PŘI ZTRACENÍ ZÁSILKY/KRACHU FIRMY NEMÁTE JISTOTU VRÁCENÍ PENĚZ
I takovou historku znám. Zboží se objednalo, zaplatilo a vzhledem k dnešní nejisté situaci firma krachla a zásilka a peníze fuč. Nakonec se věc řešila s policií a peníze vrátili, ale jaké nervy a nepříjemnosti zapříčinilo jedno placení předem. Nikdy nemáte jistotu. I když jsou e-shopy tak známé, že se to nestane, ale nikdy nevíte, co a jak se může stát.

 

Výhod a nevýhod je spousta, navíc ti, kteří volí jednu či druhou možnost si své výhody a nevýhody na ten opačný systém vždycky najdou. Je to dost o člověku, jaká metoda mu vyhovuje nejvíc a jestliže je člověk dnes převážně doma, tak objednává a platí předem, protože má jistotu. Jakmile se jedná o prověřené e-shopy, kde například vím, že si budu vyzvedávat osobně, nemám problém zaplatit předem. Někdy to ale nemusí vyjít a vy to například nestihnete do termínu vyzvednout, proto většinou sahám po variantě dobírky. Je to o něco dražší, ale mám jistotu, že se mi zboží bez problému dostane do rukou a já za něj následně zaplatím.

Když se zamyslíte vy, jaký druh placení používáte častěji vy?

 

Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.