Pěstujte si bylinky, ovoce i zeleninu sami
Fotografie od Markus Spiske z Unsplash

Pěstujte si bylinky, ovoce i zeleninu sami

Bydlení , Rady a tipy

ZAHRADA U DOMU
Pokud máte k dispozici zahrádku, máte jistě mnohem větší výhodu i možnosti. Můžete si udělat z kousku trávníku záhonky nebo pořídit vyvýšené záhony a pěstovat tam.
Využijte prostor a dopřejte si zeleninový záhon, bylinkový i třeba skleník. Doporučuji zasázet salát, ředkvičky, hrášek, okurky, rajčata, papriky, bylinky, cokoliv, co máte rádi.

MINIZAHRÁDKA V MĚSTSKÉM BYTĚ
Bytoví obyvatelé ale nemusí smutnit, i pro ty najdeme řešení, které mohou s radostí využít.

Jestliže nemáte k dispozici pozemek či skleník a chcete domácí rajčata, využijte balkon nebo parapet. Zkuste doma za oknem předpěstovat a následně čekat na výsledky, které se dostaví i v těchto podmínkách. Stačí tomu věnovat čas a určitou péči.

Pro balkónové pěstování budete potřebovat hlavně správné a dostatečně velké truhlíky či nádoby. V nich vám báječně porostou bylinky i dokonce keříky s bobulovitým ovocem, například borůvky či maliny.

TIP: Jestliže chcete mít klid od mšic, zasaďte si poblíž afrikány, které jsou pro mšice naprosto odpudivé.

Dobře se v nádobách daří i jahodám, rajčatům, paprikám, a dokonce si můžete pořídit i soupravu na pěstování žampiónů.

3 ZÁSADNÍ KROKY K TOMU, ABY MI ROSTLINY PROSPÍVALY

PROSTOR
Dbejte jednoznačně na prostor. Jako vy, i rostlinky potřebují dostatek prostoru okolo sebe, aby mohly sílit a zároveň měly dostatek živin.
Vhodná velikost nádoby startuje na cca 40 × 40 centimetrech. Dbejte na to při výběru ať už na zahradu či na terasu.

ODTOK VODY
Další zásadní věcí je zajistit odtok přebytečné vody. Na dně květináče musí být dostatečný počet otvorů, kterými bude voda odtékat. Zamyslete se také určitě nad tím, kam bude voda z květináče odtékat. Časté vytékání vám může způsobit nevzhledné stopy.

VÝŽIVA
I přes to, že to pro některé vodou končí, není tomu tak. Věnujte pozornost tomu, co vaše rostlinky potřebují. Dostatečně si vše nastudujte a například rajčata či okurky pravidelně hnojte, dodávejte jim potřebné vitamíny, které podpoří jejich růst a chuť.


Pro někoho pěstování je, pro další ne. I přes to, že se to může zdát velmi náročné a nudné, je to ve skutečnosti velmi obohacující a neuvěřitelné, jak z malého semínka dokáže vyrůst plodina či rostlina, kterou můžeme následně využít. Můžete být na sebe i pyšní, že jste se stali úspěšnými pěstiteli.

Dejte pěstování šanci.


Mějte se krásně.

Vaše B.

Zdroj info: autorský článek

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.