Partnerský vztah jako zkouška mnoha disciplín
Fotografie od Everton Vila z Unsplash

Partnerský vztah jako zkouška mnoha disciplín

Rady a tipy , Úvahy

Každý si před prvním opravdovým vztahem představujeme, že je to část života, kdy svítí sluníčko, růžové brýle máme neustále na očích, ale poté jsme mnohokrát zklamaní, že partnerský vztah není jen o lásce plné radosti a souznění jeden s druhým. Tyto představy by se měly vyskytovat ve zdravém vztahu, ale je zcela normální si přiznat, že není každý den ve vztahu posvícení a je zkrátka někdy potřeba ustoupit o krok zpět a dát prostor tomu druhému. Ať chceme nebo ne, jakmile se do vztahu pustíte, základem všeho je si uvědomit, že od teď už nejste jen vy, ale jsme my. A jestliže se nacházíte ve správném a fungujícím vztahu stejně ukáže pouze čas. Čas nás naučí mnoha disciplín, které bychom neměli používat pouze v každodenním životě v sólo životě, ale i právě v partnerských vztazích. Jaká že to jsou?

 

VĚRNOST
Někteří si ani nedovedeme představit, že věrnost je zrovna ta řešitelná disciplína. Musíme si uvědomit, že ne všichni jsou takoví, aby jim věrnost byla posvátná a základ všeho, když se řekne vztah. Věrnost je, dle mého názoru, nejvíc, co můžete svému protějšku dát. Ten, kdo má věrného partnera/partnerku může děkovat, protože tomu není vždy tak a měli bychom si tohoto štěstí vážit. Ano, ulétnout může asi každý, jsme přeci jen lidé, ale provádět tuto aktivitu stále a bez zpětné vazby a rozboru svého svědomí je nekorektní nejen k sobě samotnému, ale primárně k tomu druhému člověku. Měli bychom se držet pravidla, že raději opustit než trápit. Nebo si jednoduše ujasnit, co vlastně chci.

POCHOPENÍ
Mnohokrát máme problém pochopit sami sebe, natož dalšího člověka. Vše má svůj čas a jinak na tom jsme ve 20 a jinak ve 40. Kdo nad tím ale opravdu přemýšlí, je ve skutečnosti jedno kolik mu je. Pochopit a pracovat s tím je náročné a někdy se snažíme některé věci pochopit celý život. Chápat partnera jako sobě rovného je ale to, co bychom si z této disciplíny odnést. Snažte se pochopit jeho činy v dané situaci a slova, ale jakmile se to obrací do špatného směru v podobě podvádění, lží, ošklivých slov a chování, nemáte důvod chápat, pouze se poučit a jít dál. Vztah, ve kterém není člověk šťastný není prosperující.

DŮVĚRA
Důvěru máme spojenou s věrností, ale jakmile si navzájem zdravě důvěřujete, nemáte důvody proč nevěřit. Podezíráním důvěru pomalu, ale jistě zakopáváte hluboko do země a jakmile máte problém důvěřovat, zkuste začít nejdříve u sebe. Je možné, že se vám v minulosti stalo něco, s čím pracujete do dnes, proto je i dobré si o tom případně promluvit. Důvěru budujeme celý život, ale stejně tak po pár letech byste měli vědět, jestli ona důvěra je to, na čem váš vztah roste.

PODPORA
Když se zeptáte na základní jednotky zdravého vztahu, tento bod tam jistě zazní, a ne jednou. Cítit podporu vám dodává sílu pokračovat, nevzdávat se a hlavně víte, že se kdykoliv můžete na danou osobu obrátit, protože tu pro vás je. Jakmile se s někým začnu bavit o podpoře, vždycky mi naskočí jeden citát od Oscara Wilda, který zní takto:,,Žádný muž nedosáhne skutečného úspěchu v tomto světě, nezíská-li podporu žen.“ Stejně tak to vnímám i z té opačné strany. Jsme tu od toho, abychom se navzájem posouvali, vážili si práce toho druhého a věnovali podpoře značnou část ve vztazích obecně.

USTOUPENÍ
Umění ustoupit od svého přesvědčení nebo názorů je někdy velmi složité. Každý máme svou ješitnost a pravdy, ze kterých neradi slevujeme. Jakmile jste se ale rozhodli pro vztah, musíte si uvědomit, že nyní je to sice o vás, ale o vás dvou. Ustoupit je velký krok, ale mnohokrát hodně důležitý. Ať je situace jakákoliv, zkuste se naučit naslouchat a následně vyhodnotit, jestli vám ten boj s vaší láskou opravdu stojí.

KONTROLA NAD SEBOU SAMÝM
Sebekontrola a následná sebereflexe je asi nejsložitější disciplína. Všichni dokážeme vybouchnout téměř okamžitě, ale kontrolu má málokdo. I přes to, že jste ve vztahu nebo na samém začátku, neříkám, ať se člověk přetváří, to vůbec ne. Je potřeba si uvědomit, jestli vaše reakce jsou úměrné situacím.

 

Učíme se stále každým dnem. Vztah nás má učit, dospívat, řídit se někdy více srdcem, než myslí a naopak. Najít správný balanc, naučit se v daných disciplínách správně chovat, to vše má svůj postup a čas. Život nás zkouší každým dnem, od rána až do noci, ale je to pro nás a naši společnost dobře. Kdybychom se neučili životem, zastavili bychom se na jednom místě a plácali se. Situace ve vztahu jsou krásné, milostné, radostné na pohled, ale jsou i ty stinné stránky, díky kterým se učíme pracovat nejen sami se sebou, ale hlavně ve společnosti druhého člověka.


Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.