Novoroční předsevzetí
Fotografie od Tim Mossholder z Unsplash

Novoroční předsevzetí

Rady a tipy , Úvahy

Společnost má ráda tvoření nových a nových skupin lidí, podle kterých následně škatulkuje a dává jim tzv. nálepky. Jsou ti, kteří jsou moc tišší, jiní mají rádi více kočky, jiní zase psy. A takto bychom mohli pokračovat dál a dál. Skupiny najdeme i u novoročních předsevzetí. Jsou lidé, kteří roky neřeší a jestliže chtějí něco změnit, tak k tomu nepotřebují první den v novém roce. Jiní si poctivě píší svá přání a cíle, které následně opravdu splní nebo se z nich naopak tak vynervují, že této cesty rychle sejdou. Asi nejvíce sympatický je mi přístup ten, že nepotřebujete datum, abyste něco ve svém životě změnili nebo udělali. Nejhorší lidská vlastnost člověka je dle mého názoru lenost, kvůli které máme potřebu vytvářet seznamy a nutit se. Ovšem jakmile se budete nutit tak moc, že vám to poleze krkem, je to k ničemu.

Jestliže člověk něco opravdu chce, dokáže to. Lenost pokoří i silnější, ale nepleťme si zdravý odpočinek s permanentním vymlouváním se a nacházení nových a nových důvodů, proč to vlastně nejde. Jsme si svého života a štěstí strůjce sami, proto záleží v mnoha ohledech převážně na vás samotných. Netvrdím, že se předsevzetí nemá cenu dávat. Naopak tomu, kterému to pomáhá, je to skvělá věc a příležitost něco změnit. Ale předsevzetí typu – od ledna nebudu jíst po 8. hodině večer je příklad, který vám dlouhodobě nevydrží. Spíše, než předsevzetí bych si dávala cíle, které chci za daný rok třeba splnit či svůj život posunout. Mnoha z vás se jistě inspiruje u dalších lidí, u kterých vidí nějaké výsledky, například u cvičení. Proto si řeknete, že budete od ledna cvičit každý den, protože to vaše oblíbenkyně na sociálních sítí také tak dělá. Musíte si ovšem uvědomit, že ne všechno platí na všechny. Cvičte, protože chcete vy a dělá vám to dobře. Jakmile se budete řídit podle někoho dalšího, bude vás to buď motivovat, nebo naopak štvát, protože žijete cíle někoho jiného, ne vaše.


Je náročné si sestavit cíle sám pro sebe podle toho, jak se znáte a co opravdu chcete změnit, že? Uvědomte si ovšem jednu základní věc. Vaše cíle se nemusí směřovat pouze směrem, že letos zhubnete, budete více cvičit atd. Je tolik možností, kam můžete sáhnout a vytvořit si skvělý plán, tentokrát na rok 2021. Můžete svůj „seznam“ pojmout tak, že vzhledem k roku 21 si můžete vytvořit 21 cílů/plánů, které chcete přes rok stihnout či udělat. Pro někoho může být číslo hodně či málo, proto je zapotřebí vždy dělat tak, jak to vyhovuje vám. Dejte si jeden, pět, třicet, padesát, dle potřeby. Nebo nedělejte žádný a plňte si sny kdy a jak chcete vy.

Co mi přijde jako dobrý nápad, tak je si sednout alespoň na chvíli v tichu, vzít si papír a tužku a sepsat si, co byste chtěli udělat či toužíte např. po novém křesle. Mně osobně to dává jistou vizi a motivaci k tomu, co bych letos třeba mohla udělat, ovšem ne abych z toho měla tiky v oku. Jde jen o přehled, který vám může připomenout, co jste vlastně chtěli udělat. Můžete si rozhodit své cíle, které jsou na delší trať na celý rok, jiné třeba týdně. Můžete si dát cíl přečíst počet knížek za rok, zároveň si ale napsat, že budete dodržovat uklízecí pátky celého bytu či domu 4x do měsíce.
Pamatujte si ale, že nic není povinné, je to hlavně o vás a dobrovolnému uspořádání si svých myšlenek a tajných přání ku příkladu.


Mějte se krásně, hlídejte si psychické i fyzické zdraví a neprožívejte věci tolik, které za to nestojí. Ubližujete akorát sami sobě.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.