Noční probouzení, nespavost a co s tím
Fotografie od Megan te Boekhorst z Unsplash

Noční probouzení, nespavost a co s tím

Rady a tipy

Noční probouzení nám při větším množství dosti poškozovat nejen kvalitu spánku, ale i života. Spánek je základem pro správné fungování celého těla a mysli, na které se vážou celé dny. I přes to, že vás to může obtěžovat, mnoho z nás s tím nic nedělá a nějak si na ten přerušovaný spánek s následným těžkým usínáním nějak zvyklo. Stále bychom myslet na to, jak podstatné hodiny našeho dne to jsou, proto jestliže i vy máte s tímhle problém, je nutno se na tuto problematiku zaměřit a dbát na sebe víc, než jste byli zvyklí.

 

Změna je život, proto není špatné nejdříve začít se sebou samým. Zhodnoťte si svůj životní styl a celkovou vybavenost pro váš noční odpočinek. Sama mám poslední dobou problémy v tomto odvětví, a ráda bych se podělila o pár triků a rad, které by mohou pomoci vašemu klidnému spánku také.

 

CO ZABÍRÁ:

ČERSTVÝ VZDUCH A STÁLÁ TEPLOTA V MÍSTNOSTI
Pravidelné větrání ve větších či menších intervalech je základem pro zdravý spánek. Jestliže chcete svému spánku bez přestávek pomoci, začněte u vzduchu. Blíží se doba topení, ale ložnici v tomto případě vynechte.

VEČEŘE S LEHKOSTÍ
Snídej jako král, obědvej jako poddaný a večeř jako chudák. Pro lepší a kvalitnější spánek si zkuste jídlo rozvrhnout a zkuste se řídit první větou.

JÓGA PŘED SPANÍM
Na tomto rituálu si zakládám převážně přes pracovní týden. Je to moje rutina, kterou se snažím dodržovat co to jde a je pravda, že člověk jde do postele krásně protažený a je vám zkrátka lépe. Zkuste to.

ČTENÍ
Čtení vždycky bylo a stále je ideální parťák před spaním. Odsune to vaše trable na druhou kolej a vy se díky příběhům dostanete do zcela jiného světa, takže jdete s relativně čistou hlavou spát.

ODDYCH OD SOCIÁLNÍCH SÍTÍ
Pro někoho je nepředstavitelné, že by šel spát bez toho, aniž by neprojel sociální sítě a věděl, kdo, co, kdy a kde. Zkuste se od této „tradice“ oprostit a raději si čtěte.

 

CO MNOHÉ ZHORŠUJE:

OPATRNĚ S TEKUTINAMI NA NOC
I když se to nezdá, tak hlavní důvod, proč se v noci probouzíme, jsou ty prokleté cesty na toaletu. Stejně jako jídlo si zkuste nastavit čas, do kdy budete pít, abyste nebyli v noci rušeni. Ideální je cca hodina a půl před ulehnutím.

VELKÉ MNOŽSTVÍ KÁVY A ZELENÉHO ČAJE
Káva či čaj na povzbuzení po ránu je naopak velmi prospěšná, ale v 6 večer už tolik ne. Jestliže máte chuť na jedno z nich i k večeru, zvolte kávu bez kofeinu nebo sáhněte po bylinkovém čaji.

PŘETAŽENOST Z NADMĚRNÉ FYZICKÉ ZÁTĚŽE
Fyzická aktivita by měla být v našich životech naprosto přirozeně. Místo zvedání těžkých vah se jděte raději na večer projít nebo se protáhněte. Uděláte lépe.

 

Každý chceme, aby nám tělo fungovalo podle našich představ, a to nejlépe co to je možné. Jestliže chceme po našem tělu vysoké nároky, musíme tomu přizpůsobit i naše chování k němu. Nikdo jiný, než vy to nezmění, proto je na čase s tím něco dělat a zaměřit se spíše na sledování vás samých než ostatních. Naše tělo je posvátné a máme jen jedno, proto se o něj starejme.

 

Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.