Moje psychologie barev
Fotografie od Barbora Benešová

Moje psychologie barev

Bydlení

Barvy hrají v našich životech velkou, a dost zásadní roli. Stále vybíráme a hledáme pro nás ty pravé barvy, a to nejen co se oblečení týče. My, jakožto ženy, máme paletu barev na zcela jiné úrovni než muži. Od bílých odstínů se přesuneme ke krémovým, ovšem muž vidí většinou jen tu bílou. Není to samozřejmě pravidlem, i já sama narazila na spoustu mužů, kteří častokrát viděli i barvy, na které bych nepřišla dokonce ani já. Je nutno také podotknout, že ačkoliv je červená červenou, každý z nás ji uvidíme přeci jen trošku jinak. Každý z nás vnímáme a vidíme věci odlišně, proto i, již zmiňované, barvy.

Po mém dlouhém pohybování se okolo designu, barev a samotném zájmu jsem zjistila, jak podstatné je vybrat si barvu, a to ať jste doma v kuchyni, v práci anebo ve zkušební kabince v obchodě. Barva určuje náladu a upoutává pozornost. Je to základní stavební jednotka dokonalého interiéru, proto si dejte záležet na výběru za jakýchkoliv situací. Vypozorovala jsem, že barvy ovlivňují naše chování, pocity a vnímání, co hraje v našem životě dosti velkou roli. Citlivější lidé budou vždy všechno vnímat mnohem intenzivněji, proto i barvy hrají u takových jedinců zásadní roli. Sama si vzpomínám na svou životní událost v podobě maturitní zkoušky. Pro tento den jsem si speciálně koupila červené šaty. Přišel den D a já si je vzala na sebe a zjistila jednu zásadní věc, která mě ve chvíli výběru vůbec nenapadla, jak jsem byla zahleděná. Došlo mi, že si na tak důležitou událost nemohu vzít křiklavou barvu jako je červená. Nešlo ani tak o šaty, ale spíše o událost, ke které se barva rozhodně nehodila. Jsou situace, kdy i váš oděv hraje velkou roli, proto radím, jestliže vás čekají důležité životní události, volte raději neutrálnější barvy. Můj výběr nakonec dopadl na tmavě vínové šaty, které tak moc nekřičely a byly neutrálnější volbou.

Volby barev nejsou zajisté jednoduchou disciplínou, naopak bych řekla, že to bude stálý a celoživotní „boj“. I když se může stát, že základní paleta barev je zcela snadná, barevných kombinací je za to mnoho. Sama jsem do tohoto bodu došla jak při tvoření tohoto blogu, tak poslední dny v práci. Rekonstrukce jsou vždy během na dlouhou trať, ovšem akcí někdy velmi nezbytnou. Rekonstrukce či nově vymalovaný pokoj vás nakopnou do zcela jiných obrátek a energie, že to za to potom stojí.
Já jsem osobně dost temperamentní typ člověka, kterého fascinují výrazné, ale zároveň i neutrální barvy. Když volím nábytek, zdi či podlahy, jdu neutrálnější cestou, ovšem vždy by měl být alespoň nějaký prvek, který to rozzáří tam, kde má. Sama jsem si prošla svým obdobím, kdy jsem jako malá toužila po fialovém pokoji ve stylu Fufíka z Medvíka Pú (kdo neznáte, najděte si toho slona :-D). I přes rodičovské rozmluvy, že se tím můj podkrovní pokoj ztemní, mě moje touha a beraní rohy táhly stále vpřed k nové barvě. Milovala jsem tu barvu. Měla jsem ji tam několik let, ovšem z dětského pokoje se stával pomalu dospívající a já zjišťovala, že se v něm nemůžu soustředit tak, jak bych potřebovala a už to nebyla taková paráda jako očima dítěte. Začala jsem tedy hledat barvy neutrálnějších odstínů a div se světe, skončila jsem u původní bílé. Nacházela jsem v ní klid, jistotu a čistotu. A přesně proto si dávejte záležet na výběru barev, obzvlášť tam, kde trávíte většinu času. Důležitá je samozřejmě každá místnost, ale tam je to dost o prostotu, nábytku a případně kompromisu s dalšími členy rodiny. Tam ale, kde jste sami nebo se potřebujete soustředit volte primárně podle vašich tužeb a citu, kde víte, že se budete cítit opravdu dobře.

Ráda bych prošla pár barev, které já osobně považuji za základ a od kterých se můžete bezvadně odrazit na jakoukoliv stranu. Sedím tu, píšu tento článek, okolo sebe několik vzorníků a pečlivě pro vás budu vybírat ty, které doufám, se budou líbit i vám, nebo vás minimálně navedou na cestu k nějaké, pro vás, ideální barvě.

ČERNÁ
Černá barva je dosti spekulativní snad ve všech případech. Evokuje v nás eleganci, ale zároveň smutné události či zprávy. Častokrát máme spojenou černou barvu se smrtí a následnými pohřby. Ovšem není nad to se dívat na věci i na barvy trošku optimističtěji. Černá barva sluší bezpodmínečně všem a v tom je její kouzlo. Její elegantnost nás vždy dostane do kolen a nikdy s touto barvou neuděláte chybu. Maximálně když se do černé oblečete ve 40stupňovém horku. Je to (ne)výrazná barva, se kterou v rámci oblečení nebudete litovat, ovšem v interiéru si dávejte pozor na kombinace a prostory místností. Černý nábytek či stěny se někdy těžce kombinují s podlahou a světly, proto jestliže jste spíše pro vzdušnější prostor, černá vám dá častokrát opak. Co se ale musí uznat, tak je fakt, že kombinace černé a například dřeva vypadá moc hezky. Zároveň představuje určitou sílu a nadčasovost v případě, kdy to s ní nepřeženete. S pravým světlem dokážete skvosty.

BÍLÁ
Bílá je naprosto dokonalým kontrastem pro černou barvu. Samotné jsou odlišné, ovšem jakmile je spojíte spolu, vytvoří genialitu. Světlá a tmavá barva mají vždycky sílu, proto je tomu i u této dvojice. Bílá je znakem čistoty, prostoru, vzdušnosti, jemnosti, nevinnosti a dokonalou kombinovatelností. Není barva, se kterou by bílá nešla zkombinovat, proto bílými stěnami či nábytkem nic nezkazíte. Nevýhodou je následný problém se skvrnami či uklízením, protože je na tom všechno vidět. Já osobně miluji kombinaci bílé a dřeva, proto v mém pokoji byste nenašli nic jiného než bílý nábytek. Evokuje ve mně klid, soustředěnost, pohodu a čistotu, kterou ke své práci potřebuji, a navíc je jedno jaké roční období zrovna je. Bílou barvou nikdy neuděláte chybu a vděčnost této barvy je zaručená. A navíc, nikdy se vám neokouká.

ŠEDÁ
Co k této barvě dodat. Vždy nejlepší elegantní kompromis mezi černou a bílou barvou. Dala by se popsat i jako nejvíce spolehlivá barva, která jak na oblečení, v kuchyni, na nábytku či na zdi vypadá vždy vhodně. Jestliže si netroufáte na jasně bílou, šedivá vám zaručí spolehlivost a stabilitu, po které toužíte. Na zdi neomrzí stejně jako bílá vzhledem k realitě, kdy si potřebují vaše smysly oddychnout a vy můžete jen tak „tupě“ koukat do zdi, jak se říká. Zpestřit ji můžete téměř jakoukoliv barvou, protože se zkrátka hodí ke všemu. Jak jsem se jednou dočetla v jednom časopise o barvách „působí vyrovnaně, profesionálně a vyzrále.“

ČERVENÁ
Moje oblíbená barva. Pro některé nepředstavitelně agresivní a až příliš výrazná, pro mě uklidňující. Nejsem ovšem zastáncem červených zdí nebo nábytku, ale dekorace či drobnůstky pro mě nejsou žádným problémem. Červená pro mě nese určitou zajímavost, kterou mi zatím jiná barva neposkytla. V jednoduchosti je samozřejmě krása, ale je potřeba svůj zrak a mozek taky probudit či mu ukázat změnu. Zároveň mám červenou spojenou s láskou, vášní, důvěrou, pocitem tepla a bezpečí. Jakožto holka s hnědýma očima a tmavými vlasy mi červená, myslím, sedne, jen je potřeba myslet na situace, kdy si červenou vezmete případně na sebe, viz. maturitní zkouška.
Variant na červenou je mnoho. Od růžové až k purpurové odstínů naleznete více než dost.

ORANŽOVÁ
Oranžová je barva určité pohody. Je to mezistupeň mezi červenou a žlutou a její vlastnosti v nás evokují jak klid a pohodu, tak určitou energii a pozitivitu. Své sebevědomí si vydobyla všemi různými odstíny a díky těmto barvám nás stále povzbuzuje. Stejně jako červená se skvěle hodí k neutrálním barvám a můžete si s touto barvou váš domov vydekorovat a ladit, jak se vám zlíbí. Zároveň její světlejší odstíny vypadají vkusně i na zdi pro ty, kteří hledají dobrou obměnu. Já osobně mám oranžovou hlavně spojenou s podzimem.

ŽLUTÁ
Barva plná optimismu a radosti. Jakmile vyjde slunce, hned máme všichni o něco lepší náladu. Působí jasně, sebevědomě, probouzí v nás energii, povzbuzuje a motivuje na lepší výkony, ale zároveň skrze všechno nabité energií působí i klidně a vyrovnaně. Nejsem zcela zastáncem jasně žluté barvy, ale její tmavší odstíny miluji jako dekoraci k černé. Například černá pohovka s žlutými povlaky na polštářek či dekou. Působí svěže, ale zároveň mě uklidňuje.

ZELENÁ
Zelenou barvu vyhledáváme kvůli nalezení klidu, čerstvého vzduchu a určité čistotě a svěžesti. Ze školních studií si vzpomínám, že umělci zelenou používali proto, aby vyjádřili soulad a rovnováhu, kterou doprovází klid přírody. Sama ji vnímám trošku jako bílou. Čistota a svěžest je první, co mě k zelené napadne. Pastelová zelená patří mezi velmi hezké barvy, jestliže chcete kombinovat například s šedou či bílou barvou. Špatnou kombinací se nemusíte bát s khaki či tmavě zelenou. Vždy volte buď neutrální prostředí s výraznými doplňky nebo výrazné prostředí s nevýraznými doplňky.

MODRÁ
Modrou barvu mám spojenou s letním obdobím nebo naopak chladnější odstíny modré s mrazem a zimou. Je to jak barva nebe, vody, tak i, pro mě, mrazu. Modrá je barva, která v každém může evokovat miliony pocitů a vlastností. Za mě je to barva důvěry a určitou spojitostí profesionality a lehkou konzervativností. Modrou nic nemůžete zkazit, proto si všimněte, kolik modré u různých firem nebo věcí uvidíte a ani vám to nikdy nepřišlo. Pro někoho může být modrá určitou dávkou chladu a bezcitnosti, proto, jak jsem říkala, na každého budou barvy působit jinak. Světlé odstíny modré se krásně hodí opět k šedé. Nedávno jsem viděla krásný odstín kombinace šedé a modré a můžu vám s jistotou říct, že se k životnímu stylu v podobě industriálního hodí naprosto skvěle.

FIALOVÁ
Mou historku s fialovou barvou již znáte, proto se pojďme podívat trochu blíže k této barvě. Dříve se fialová ukazovala hlavně v přepychu a určitého luxusu. Purpurová barva se předně vyznačuje jako znak bohatství a moci, kterou z ní cítím i já. Je to svým způsobem klidná, ale velmi sebevědomá barva, se kterou musíte nakládat dosti opatrně. Já si vždycky představuji zelenou louku s fialovými květinami, což ve mně evokuje klid a krásu zároveň. Propojování této barvy s interiérem či oblečením je potřeba opatrně a důkladně promyslet každý krok. Svou výrazností se blíží k červené, proto bych osobně spíše volila dekorační prvky než ty dominantní.

HNĚDÁ
Ihned cítím vůni dřeva a čokolády zároveň. Tato barva působí důvěrně, lahodně, ale zároveň i pro někoho špinavě či nesnesitelně. Narazila jsem na člověka, který hnědou nemohl vůbec vystát. Buď mu to přišlo až odporné nebo neupravené. Hnědá je dosti spekulativní barvou, protože je to směs určitých barev, ale svým způsobem vypadá skvěle například na podlaze. Podlaha v podobě dřeva, pvc, vinylu či dřevěné je za mě jedna z nejkrásnějších a nejlepších voleb. Sama bych si asi tuto barvu na zeď nedala, ovšem je tu jeden vzdálenější odstín od hnědé, který se mi líbí – ranní latte. Je to typická a ideální barva pro dramatičtější kontrasty, které s ní můžete tvořit. Není zcela teplá, ale právě proto bude vyhovovat téměř všem a všude.

 

Mohla bych psát mnohem více barev, které bych třídila podle sytosti, teploty nebo jasu. Toto téma je na několik článků, do kterých se můžeme pustit v následujícím čase. Ovšem základem jakékoliv práce s barvou je potřeba pochopit a ujasnit si vlastnosti a působení na vás. Nikdo jiný za vás nevybere barvy kuchyně nebo koupelny, stejně tak barvu nábytku či doplňků. Barvy nám dávají úžasnou příležitost nechat pracovat naši fantazii a představy o dokonalém prostředí pro život či se zkrátka cítit dobře. Ačkoliv máme k dispozici hodně barev, vždy jednejte jak s fantazií, tak i s rozumem.


Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.