Moderování byl vždycky můj plán A, tvrdí Jakub Kotek, moderátor Evropy 2 a ÓČKA
Archiv Jakuba Kotka

Moderování byl vždycky můj plán A, tvrdí Jakub Kotek, moderátor Evropy 2 a ÓČKA

Rady a tipy , Úvahy

Kluk z Hradce, který si šel za svým snem a nyní je jedním z hlasů na Evropě 2, ÓČKU, rozjíždí svůj vlastní podcast Easy Cast a jeho ambice rostou stále výš a výš. Stejně jako Kuba, tak i já jsem netušila, co z jednoho e-mailu může vzniknout za super příležitost. Rozhovor a celkové spojení se s Kubou bylo přirozené, úsměvné a strašně milé. Poznala jsem alespoň lehce jeho osobnost a musím říct, že na takhle vtipného, talentovaného, a přitom velmi pokorného a hodného člověka jsem dlouho nenarazila. Prošli jsme různá odvětví od jeho rodiny, po jeho sny stát se moderátorem, až po tvoření dětí, čím veškerou moji soustředěnost odvedl na 10minutový smích. Rozhovor plynul jako po másle, z jeho hlasu bylo vidět nadšení, které díky svému povolání prožívá a je opravdu vidět, že je to člověk na správném místě.

Oříšek to byl celkem velký, ale i přes několikahodinovou práci se mi podařilo vytvořit společně s Kubou něco, za co jsem opravdu ráda, že mohlo vyjít ven. Tímto Ti chci Kubo veřejně velmi poděkovat za tvou ochotu, radost a veselost, co jsi do tohoto rozhovoru přinesl, a i přes to, že dělat rozhovor s někým, kdo má za sebou několik úspěšných rozhovorů, je celkem výzva a skvělá zkušenost, za kterou Ti z celého srdce děkuji! A nyní si užijte chvilky s Koťákem.

 

KDYBY SES MĚL POPSAT 3 SLOVY, KTERÁ BY TO BYLA? 
Jsem podle mě energický, lehce infantilní a snažím se být boží.

CO TI NEJVÍCE POMOHLA NASTARTOVAT KARIÉRU? 
V kariéře mi pomohla především vůle a to, že jsem začal už v 15 letech.  Za milníky považuji moderování Czech Dance Masters, ÓČKO a mnoho dalších.

MÁŠ V RODINĚ NĚKOHO Z TÉTO BRANŽE?
V rodině nikoho z branže nemám. Můj táta je bývalý rocker, ale takový hodně excentrický člověk. Výraznější byla moje mamka, takže já si vzal od každého něco.

PŮVODEM POCHÁZÍŠ Z HRADCE KRÁLOVÉ. JAK SES DOSTAL DO PRAHY? BYLA TO NÁHODA NEBO ZÁMĚR?
Ano, pocházím. Mám ho osobně natolik rád, že mi trvalo dlouho se odstěhovat. S ohledem na to, že jsem potřeboval chodit na schůzky a pracovat, musel jsem. Do Prahy jsem dojížděl 10 let a už jsem byl i dost unavený. Bylo to velmi neefektivní. Nejdřív jsem se přestěhoval ke kamarádovi a 4 roky zpátky jsem si zajistil vlastní bydlení a nyní jsem hrdý obyvatel Žižkova.

BYLA TVOJE STŘEDNÍ ŠKOLA UMĚLECKY ZAMĚŘENA?
Paradoxně mě střední škola utvrdila v tom, že nemůžu pracovat rukama. Rozhodl jsem se, že budu hledat jiné alternativy, kde využiju spíše svůj mluvený projev. Chvíli jsem studoval Vysokou školu pedagogickou, ale to mě taky nějak nechytlo. Šel jsem cestou hledání příležitostí v moderátorské oblasti, ale k tomu jsem pracoval v obchodní činnosti, takže jsem působil i v oblasti marketingu. Chvíli jsem se živil například i jako obchodní zástupce.

JSI SPÍŠE RODINNÝ TYP NEBO WORKOHOLIK?
Jsem asi momentálně spíš workoholik. Svoji rodinu miluji a nedám na ni dopustit, ale je to trochu složitější, protože ji mám ve Východních Čechách, takže se za tátou vracím 1x-2x do měsíce, když to vyjde. Máme skvělé vztahy. Rodinu, kterou si já sám vyrobím :-D zatím ještě neplánuji.

ŘÍKÁ SE, ŽE TVŮJ VZOR BYL LEOŠ MAREŠ. CO ŘÍKÁŠ NA TO, ŽE NYNÍ PRACUJEŠ VE STEJNÉM RÁDIU JAKO ON?
Leoš je skvělý vzor, který je dobré následovat a vezměte si, že je strašně dlouho na trhu a upřímně, dělá to moc dobře. Je to stále jeden z nejpopulárnějších lidí.
Jsem moc rád, že můžu pracovat v tak prestižním a skvělém prostředí jako je Evropa 2, ale už jsem asi trošku víc cynický.

MĚL JSI VŽDYCKY PLÁN, ŽE SE DOSTANEŠ K TOMUTO POVOLÁNÍ? NEBO JSI MĚL I JINÝ OBOR?
Co se týče moderování, tak já z té cesty nikdy nesešel. Zkusil jsem hodně věcí a mnoho z nich jsem nedělal naplno, takže jsem je dřív nebo později opustil. Ale z toho snu, že ze mě bude jednou moderátor, jsem nikdy neslevil a snažil se k tomu dostat. Takže plán A byl jasný vždycky.

Plán B byl marketing, který mě dost baví. S kamarádem jsme si založili menší produkční agenturu a děláme online videa a další aktivity v této oblasti. Baví mě to a naplňuje, ale musím si hlídat, aby mi to nevzalo zas tolik času. Je to taková moje opěrná noha, na kterou se můžu spolehnout, když už jsem sám z toho moderování unavený. Což teda za poslední rok moc nejsem, protože nebylo co moderovat.

Archiv Jakuba Kotka

MÁŠ ZA SEBOU ŘADU ÚSPĚCHŮ - ÓČKO, SNÍDANĚ S NOVOU, EVROPA 2 A MNOHO DALŠÍCH. CÍTÍŠ V SOBĚ OSOBNÍ I KARIÉRNÍ POSUN?
Jsem hodně dravý typ, tudíž jsem si šel za svým. Kam jsem mohl strčit nohu, tak jsem to v rámci zdravých ambicí zkusil, ale ten můj progres, jak jsem si kariéru budoval, tak jsem extrémně pomalý. Krůček pro krůčku jsem se dostával k „vrcholu“. Na začátku jsem moderoval za 500,-, pak za 1000,-, za 1500,- a tohle vlastně tak trochu definuje moji kariéru. Šel jsem hodně pozvolna a stále je přede mnou dost věcí, kam bych se chtěl posunout. Co je pravda, tak jsem na sebe dost přísný, abych se mohl zlepšovat a nestagnoval. Ale jako jinak nevím, asi jsem se uklidnil a už nejsem tak uřvaný, ale to občas ještě teda jsem. :-D

ZAHRÁL SIS VE FILMU EXPERTI. CO TĚ NA FILMU BAVILO NEJVÍCE A NAOPAK VŮBEC? POSUNULA TĚ TATO ZKUŠENOST DÁL?
Protože se rád předvádím, tak i ta herecká zkušenost mě bavila. Co mě teda ale vůbec nebaví, tak to, že je to strašně pomalý. Máte jednu scénu, pak čekáte zase 2,5 hodiny na to, než se to celé přesvítí a připraví, abyste natočili zase druhou část scény. Ale vzhledem k tomu, že jsem v Expertech hrál v 17 letech, tak jsem byl jak Alenka v říši divů.

CHTĚL BY SIS OPĚT V NĚČEM ZAHRÁT?
Jako kde bych si chtěl zahrát, tak mě napadly Strážci Galaxie 3, ten film miluju a myslím si, že bych se tam i hodil. :-D Kdyby ta veverka už nemohla, tak bych se na to podle mě hodil. :-D

JAK NÁROČNÉ JE SE DO TÉTO BRANŽE DOSTAT? KDE BYL PODLE TEBE PRVNÍ KROK K ÚSPĚCHU?
Je to náročnější, než to mají dámy, protože známých moderátorek zase tolik není. Mezi chlapi je konkurence větší. Podle mě je důležité nespekulovat.
Prodejte to, co je na vás nejlepší. Nesnažte se kopírovat. Zní to možná trochu jako klišé, ale je to pravda. V momentě, kdy vám to bude jedno a nebudete se přetvařovat, tak si vás najdou ty lidi, kteří si vás oblíbí za to, jací jste, a to je největší výhra jakou můžete v moderování nebo v osobním životě dostat. Aby vás lidé měli rádi takového, jaký jste.
První krok k úspěchu je začít, být odhodlaný a nevykašlat se na to.

Archiv Jakuba Kotka

MÁŠ V TUTO CHVÍLI NĚJAKÝ ŽIVOTNÍ CÍL?
Mým momentálním cílem je být klidný, vyrovnaný a užívat si ten proces toho moderování. Rád bych našel ten správný balanc mezi tím, co dělám, ale zároveň, abych měl čas sám na sebe.
Čím větší mediální zásah máte, tím více lidí vás sleduje, hodnotí a musím podotknout, že tohle je taky dost důležitý kus toho, na čem musíte pracovat, aby vás to nesemlelo.

Ale nebudu se bránit moderování České miss, Slavíků, Českého Lva…jo a do Tvoje tvář má známý hlas, Superstar chci taky. :-D ironicky řečeno samozřejmě, vtipálka nezapřete. Co bych ale rád, tak získat moderátorskou příležitost na větších televizích v přímém přenose.

JAK VYPADÁ TVŮJ PRACOVNÍ DEN/TÝDEN?
Ono se to nezdá, ale máte spoustu spoluprací, které odbavujete. Tam je třeba si zapisovat co a jak máte. Já jsem schopný za rok moderovat 40-50 plesů, takže i ta komunikace a objednávky, rezervace termínů zabere dost času z celého dne. Jestli chcete dělat sociální sítě, tak musíte mít i nějaký kontent toho co uděláte, natočíte apod., a dát tomu formu, aby byl spokojen klient. Kromě toho mám každý den moji rutinu v podobě rádia, a to taky vyžaduje určitou přípravu. Chodím i na ÓČKO, takže je to nárazové.
Ten kousek volného času, který mám, věnuji své přítelkyni, boxování atd. Teď je té práce zase hodně, takže svůj volný čas moc právě nemám.

Archiv Jakuba Kotka

EASY CAST. JAK TĚ CELÝ TENTO KONTENT NAPADL?
Easy Cast je podcast, který jsem tedy upřímně dělat moc nechtěl, protože mi přišlo, že jich je hodně, ale díky dvěma lidem jsem do toho šel. Jeden z nich byl kolega Marek, který mi říkal, ať do toho jdu, a druhý vliv byl můj kamarád Honza Maršálek, který by mě viděl v této formě, že jsem hodně zvídavý, a proto by mi to šlo.
Napadlo, že by ten podcast mohl být trochu jiný v tom, že se tam budou složitá témata vysvětlovat jednoduchou a extrémně stravitelnou formou, proto nese název Easy Cast. Jak říká Einstein:,,Když něco neumíš vysvětlit jednoduše, tak tomu nerozumíš dost dobře.“ A to byla ta původní myšlenka.

STAVÍŠ ROZHOVORY TAK, ŽE ZAJÍMAJÍ PRIMÁRNĚ TEBE NEBO ABY BYLY ZAJÍMAVÉ PRO POSLUCHAČE?
To je velice dobrá otázka. Pokud to má být uvěřitelné pro lidi, tak to musí jít z vás. Takže tomu musíte věřit vy. Já se snažím otázky klást trošku i obecně, abych uvedl do obrazu i posluchače nebo diváky, kteří třeba neví přesně, ale jinak se hodně často ptám na ten svůj osobní pohled, aby to bylo uvěřitelný, aby to nevypadlo, že to čtu z nějakých skript.
Chápu, že někdo nechápe, proč mě zajímá zrovna tohle, ale mě to opravdu upřímně zajímá. Snažím se mít všeobecný přehled, což je podle mě pro moderátora základ nebo alespoň tušit odkud vítr vane.

MÁŠ ROZHOVOR, NA KTERÝ NIKDY NEZAPOMENEŠ?
Nebyl to přímo rozhovor, ale s takovým povděkem vzpomínám na uvádění Karla Gotta na jedné z akcí, kde už byl starší a my byli smutní, že zazpívá tak 3 písně a odejde. Karel Gott dával 5.,6., další přídavek a další, kdy už samotná jeho produkce říkala, že by bylo vhodné, aby pan mistr ukončil vystoupení. Já jsem snažil, ale Karel Gott se evidentně dobře bavil a chtěl zpívat dál, takže to byla vtipná situace, kdy jsem se ho snažil dostat z pódia, což se mi ale naštěstí nepovedlo.

MĚL JSI PŘED NĚJAKOU OSOBNOSTÍ TRÉMU?
Trémista čas od času jsem, ale je to taková příjemná tréma. Měl jsem možnost se svými 69kg moderovat před celou O2 arenou, takže tam jsem nervozitu cítil, ale já to miluju, když na vás kouká 20 tisíc lidí, tak to vzrušení je skvělý a tohle je věc, kterou mám rád.

CO TY A HUDBA? ZKOUŠEL JSI JÍT CESTOU ZPĚVÁKA NEBO TANEČNÍKA?
Tancoval jsem hodně dlouho v taneční skupině T-Bass. Sbírali jsme i taneční úspěchy v rámci hip hopu juniorů, jsme mistři Republiky nebo více mistři Evropy.
Potom jsme s kamarády tancovali a dostali jsme se i do Československo má Talent v prvním ročníku, kde jsme se to dotáhli do finálové 10. Raději si to ale nehledejte, ale kdyby jo, jsou to Křečkovi muži.

Pěvecké ambice jsem měl jako malý, dost jsem i zpíval, zvlášť díky taťkovi rockerovi, který krásně zpíval, ale mám pocit, že teď už mi vlak ujel. Ale docela by mě zajímalo, jestli by se to dalo ještě oživit. Někdy si zazpívám, ale už si teda tolik nevěřím. :-D

JAK SES DOSTAL NA EVROPU 2?
Poprvé jsem napsal na Evropu 2 někdy před 15 lety. Tam mi řekli, že je to jako kdybych se vyučil automechanikem a chtěl jít rovnou k Ferrari. Doteď si ten e-mail pamatuji, byl strašně milý a nasměroval mě tou správnou cestou.
Ovšem jednou jsem s Davidem Gránským šel na Evropu 2 na zvukové zkoušky (air check, hlasovky). David se kvůli časovému vytížení nemohl více zapojit, tak jsme si předali kontakty a potom ve správný moment, před rokem a půl, mi David Šmíd (programový ředitel Evropy 2 i Frekvence) zavolal, jestli bych nechtěl přijít zase na hlasovky. Já přišel, slovo dalo slovu a jsem tady.

POPSAL BYS EVROPU 2 JAKO PRÁCI S KOLEGY NEBO JAKO RODINU?
Zrovna nedávno jsem přemýšlel, a co se týče Evropy 2 a ÓČKA, tak tady mám štěstí na lidi, protože ať je to Lucka Bechyňková (zprávařka) na Evropě 2, se kterou trávím v rádiu hodně času, tak i všichni co tu jsou. Tomáš Zástěra s Koko, ty jsem si moc oblíbil, Zorka Hejdová a další. Je to chemie, která skvěle funguje. Stejně tak na ÓČKU Simča Makešová, Misty a spousta dalších. Je s nimi nejen sranda, zároveň to jsou profíci, kteří poradí a jsou chápaví. Takže to je fakt štěstí

MŮŽETE V RÁDIU POUŠTĚT CO CHCETE VY? NEBO MÁTE DANÝ HUDEBNÍ PROGRAM? 
To si dost často lidi myslí, ale hudební playlist tady tvoří odborníci, kteří tomu rozumí, chytají hudební trendy a skládají ten playlist tak, aby ti posluchači byli co nejvíce spokojeni.
Já si tady jednou za týden můžu zahrát 1 svoji písničku a taky to podle toho vypadá. Jmenuje se to „Koťákova páteční vypalovačka“ a přijdou na řadu 80. a 90. léta, které já miluji. Ovšem myslím si, že kdybych byl já hudebním dramaturgem Evropy 2, tak to podle mě jako nikdo neposlouchá. Já jedu Phila Collinse, Michaela Jacksona atd., takže jednou týdně až až. :-D

PŘIPRAVUJEŠ SE NA MODEROVÁNÍ DLOUHO?
Já ne. Tohle je věc, kterou já příliš nedělám. Vždycky vím, za jakým publikem jdu, co se po mě chce, připravím si to, ale nějak to hlavní vzrušení, které se možná může na mě někomu líbit, je to, že já na poslední chvíli nevím, co řeknu. Mnohdy pak takhle něco zkazím, pak se tomu směji a jde se dál. Záleží samozřejmě na typu akce. Kde si to můžu dovolit, tak chci, aby to bylo veselý, rozverný a tam si žádný scénář nepíšu ani se na to moc nepřipravuji.
Když je potřeba natočit něco do televize, nebo jsme dělali s Davidem Miss Czech Republic, což byl formát, kde bylo potřeba mít dobrou přípravu, tak tam jsme se připravovali včetně zkoušek, ale jinak spíš spoléhám na tu improvizaci a spontánnost.

Archiv Jakuba Kotka

JAK TRÁVÍŠ SVŮJ VOLNÝ ČAS?
Zas tak mnoho ho nemám, ale mám rád se svými přáteli zajít do hospody, občas poleháváme s přítelkyní doma a koukáme na seriály. Máme moc rádi How I met your mother nebo Friends.
Každou neděli jezdíme někam na výlet a objevujeme nová místa. Rád chodím do sauny, miluji aquaparky, jen škoda, že těch není v Praze víc. :-D Našel jsem teď i nějaký čas na to si s kamarády zahrát Play Station, kde hrajeme kooperativní hry, občas si dám i Fifu, ale zase nějak hodně relaxovat neumím, to nebudu lhát.

JEDNOU JSI PRONESL SLOVA:,,Buďte sami sebou. Věřte ve váš sen a věřte sami sobě. Uvědomte si, jak vás ostatní vidí. Přesně to jsou vaše zbraně.“ STÁLE SI ZA TÍM STOJÍŠ?
Říká to hodně lidí a stále se to opakuje. Když nebudete sami sebou, tak je to poznat. A když budete sami sebou, a i kdyby se jim to v daný moment nemuselo líbit, tak to alespoň uznají a řeknou, že si váží toho, že si na nic nehrajete. Čím starší jsem, tím víc si uvědomuji, jak velká pravda to je. Ta cesta je právě v tom, abyste nechali svoji osobnost být takovou, jaká je. Věřím, že se potom budete obklopovat lidmi, kteří vás mají právě proto rádi za to, jací jste.

MÁŠ NĚCO, CO BYS NA SOBĚ RÁD ZMĚNIL?
Mám na sobě spoustu věcí, které bych na sobě „rád změnil“, ale jedna z těch, na kterých chci pracovat v rámci osobního rozvoje je naučit se mít rád sebe takového, jaký jsem. Mít se rádi, to je strašně důležitý. Máte křivý nos, jasně, mějte se s ním rádi. Nenechávejte si napíchávat nic botoxem, mějte se fakt rádi takoví, jací jste. Nesnažte se nějak zásadně měnit. Obdivuji lidi, kteří na sobě pracují, učí se nové jazyky, sportují, ale všechno dělají tak nějak zdravě. Každý z nás pozná, kdy „pózuje“ před ostatními a kdy to dělá vyloženě pro sebe. Ta cesta je dlouhá a člověk si to musí uvědomit a já sám to taky ještě neumím.

NEJDE SI NEVŠIMNOUT TVÝCH TETOVÁNÍ. KOLIK JICH MÁŠ? MAJÍ SVŮJ VÝZNAM? V KOLIKA SES NECHAL POPRVÉ TETOVAT?
Já kérky mám moc rád. Baví mě, že jednou můžu vyrazit do města a jsem takový ten slušňák, a naopak, když můžu nechat kérky vyniknout. Moje tetování jsou takový jeden celek, takže jsou poskládaná z lehce polynéských prvků, do toho mě teď začal hodně bavit dot work a miluji geometrii. První tetování bylo před 8-10 lety a teď už si s tím tak trochu hraji. Už jich asi tolik přidávat nebudu, ale u mě se to dost mění každým rokem, takže třeba najdu styl tetování, který budu chtít mít na sobě, a nakonec budu zmalovaný jak obrázek, to nedokážu říct. :-D

Archiv Jakuba Kotka

MÁŠ ŽIVOTNÍ MOTTO, KTERÉ TĚ PROVÁZÍ ŽIVOTEM?
Vyloženě životní motto nemám, ale mám takové své motto „Buď boží.“, což vlastně krásně definuje to, aby byl člověk hodný, milý, aby nebyl nafoukaný, zkrátka aby byl boží. Aby se na něj lidi těšili, rádi ho poslouchali a byli rádi obklopeni tím člověkem, a to právě podle mě krásně vystihuje to heslo. Když je někdo boží, tak si s ním rád.


Kubu můžete sledovat na Instagramu jako @jakubkotek_2.0, dále ho můžete vídat na ÓČKU nebo každý den ho můžete poslouchat na Evropě 2 od 13:00 do 15:00h, kde jsem jeho pravidelnou posluchačkou i já.

 

Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.