Koníčky v dospělosti – Najděte opět to, co vás baví
Fotografie od Steve Johnson z Unsplash

Koníčky v dospělosti – Najděte opět to, co vás baví

Rady a tipy

Pokud jste v dětství chodili na nějaký kroužek, pak si možná také ještě pamatujete, jak je to skvělý pocit, když přijdete do místnosti, hodíte všechno stranou a hodinu se můžete věnovat tomu, co vás baví. V dospělosti na tento pocit lidé často zapomínají. Nechají se zavalit prací, každodenními povinnostmi, jako je uklízení, praní, vaření, sociálními styky, péčí o děti a tak podobně. A když už mají chvíli čas, tak si chtějí odpočinout, což dělají nejčastěji u televizi, nebo díváním se do mobilu a sledují, jak si ostatní na sociálních sítí plní ty svoje sny a v duchu jim závidí nebo jen tupě sledují nejnovější příspěvky.


Benefity koníčků

Koníčky poskytují něco zábavného, zajímavého a náročného, co mohou lidé dělat ve svém volném čase a pomáhají jim dát smysl jejich bytí mimo práci. To může zahrnovat kreativní, atletické i intelektuální aktivity. Jedná se o aktivity, které lidé dělají pro radost a potěšení, dává smysl, že mají mnoho přínosů. A to především pro psychické zdraví. Pomáhají totiž lidem na konci dne zrelaxovat a znovu nastartovat jejich duši.

Úleva od stresu
Výzkumy ukazují, že lidé, kteří se pravidelně věnují svým koníčkům, méně často trpí stresem a depresemi.

Noví přátelé
Koníčky jsou skvělým způsobem, jak se seznámit s novými lidmi. Dávají lidem něco, co je spojuje.

Seberozvoj
S koníčky se člověk obvykle učí něčemu novému. To vyžaduje získání nových znalostí a dovedností, které později může využít i v každodenním životě.

Život bez nudy
Mít koníčky znamená, že se člověk má čím zabývat. Neplýtvá tedy tolik svým časem a je tu větší šance, že předejde negativním zlozvykům, jako je například závislost na sociálních sítích. Navíc mu poskytnout zajímavé zkušenosti, zážitky a příběhy.


Jak najít koníček, který vás bude bavit?

Zamyslete se nad tím, co vás baví a jak se tomu můžete více věnovat. Nebojte se vyzkoušet i něco nového. Nejtěžší je vždycky začít. Pokud vás nic nenapadá, připravili jsme pro vás základní tipy:

  • kreativní aktivity – malování, keramika, hra na hudební nástroj, pletení, focení, zahradničení
  • sportovní aktivity – chůze, běhání, posilování, jóga, lezecká stěna, tanec, volejbal, badminton, plavání, bruslení, jízda na kole
  • intelektuální aktivity – čtení, sledování zajímavých programů v televizi, „hospodské“ kvízy, šachy

Najděte si zkrátka to, u čeho vypnete a cítíte se po této aktivitě naprosto skvěle. Jste nabití nejenom pozitivní energií, ale hlavně pocitem naplnění. I čas pro sebe je v dospělosti potřeba a čím jsem sama starší, tím víc to pociťuji. Abych ostatní mohla dělat šťastnými a trávit s nimi kvalitní čas, potřebuji i já sama pro sebe chvíli prostor a užít si svou kreativní chvilku. Zrovna teď, jak článek píšu, užívám si to. Říkám si, že na druhé straně ho čtete zrovna vy a užíváte si taky svou chvilku pro sebe, kdy věnujete čas si tento článek přečíst až do konce.

Dělejte si na sebe čas a nestyďte se mít i v dospělosti svůj koníček, nebo alespoň prostor pro sebe každý den. I kdyby to bylo 10, 20 nebo 60 minut, každá minuta se cení, a hlavně to oceníte časem i vy. Uvidíte, jak příjemně to na vás působí.


Mějte se krásně a dejte mi vědět, jestli si i vy v dospělosti najdete čas pro sebe.


Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.