Když se vám nechce nic dělat
Fotografie od Kinga Howard z Unsplash

Když se vám nechce nic dělat

Rady a tipy

Podzimní počasí se nám začíná pomalu, ale jistě projevovat a začíná období pochmurna a prokrastinace. Opětovná motivace se hledá velmi těžko a problém je, jestli vás tyto stavy trápí až moc dlouho. Které okruhy za to mohou?

Každý z nás má jednou pocit, že se mu nic nechce, obzvlášť na podzim a přes zimu. Někdy je fajn si oddychnout a nic nedělat, ale neměli byste tento stav mít až moc dlouho. Může to mít vliv nejen na psychiku, ale na celkové rozpoložení.

Jak zjistit, že se do této skupiny patřím?

Tento stav často doprovází podrážděnost, únava, tendence k prokrastinaci, nedostatek motivace, nulový výkon ve všem, co děláte, těšíte se celý den na spánek a nesdílíte vůbec apetit – ať už chuťový nebo sexuální.

Často se do tohoto stavu dostanete ve chvíli, kdy jste si toho na sebe vzali jednoduše až moc. Někdy se to může projevit “pouze“ prokrastinací, ale také se na to mohou nabalovat i další nepříjemnosti.

Zdravotní problémy
Určitě byste v tomto stavu neměli podceňovat vaše zdraví. Jestliže vás něco dlouhodobě trápí, je potřeba s tím také něco dělat. Obraťte se na odborníky, kteří vám mohou pomoci.

Nuda a rutina
Člověk potřebuje ke svému životu napětí, nové podněty a zážitky, které nás posouvají dál. Jestliže tyto podněty nemáme, může se to pak odrazit i na naší náladě a psychickém rozpoložení.

Chronický stres
Chronický stres hodně z nás velmi podceňuje, ale může mít opravdu velmi špatný vliv na naše fyzické i duševní zdraví. Přitom i výzkumy ukazují, jak při stresu a aktivaci určitých neuroendokrinních okruhů dochází ke změně procesů, které ovlivňují imunitní systém, ale i kardiovaskulární zdraví a další orgány v těle.

Nevyřešené problémy
Neustálé nabalování dalších nevyřešených problémů nebo aktivit, které musíme odbavit je další oblast, kvůli které se nemusíte cítit dobře. Jde o to, že jakmile je pro jedince život příliš komplikovaný, jeho mysl začne používat obranný mechanismus, který ho má upozornit na to, že takhle to dál nejde. A tou obranou může být i zmiňovaná únava.

 

Jak se z tohoto kruhu dostat?  
Zkuste se více zaměřit na sebe. Uvědomte si, jestli tyto stavy přetrvávají delší dobu nebo jestli toho na vás bylo poslední dobou až moc. Zároveň můžete ve svém životě udělat pár změn, které vám mohou pomoci.

Racionalizace negativních myšlenek
Snažte se negativní myšlenky přijímat, ale do určité míry. Uvědomte si, které z nich můžete nějakým způsobem vy sami opravdu řešit a nad kterými nemáte žádnou kontrolu. Jakmile si tuto realitu uvědomíte, může se vám hodně ulevit.

Hledejte příčinu vašich stresových situací
Jestliže se jedná o práci, přátelé nebo partnera apod., důležité je daný stresor najít a pojmenovat ho. Zaměřte se na to, co vás nejvíce vyvádí z míry a na co byste se měli zaměřit.

Naučte se dýchací a relaxační techniky
Jakmile cítíte, že se na vás valí něco negativního a nepříjemného, zkuste to nejdříve pořádně prodýchat. Na chvíli se zastavte a zhluboka dýchejte. Uklidníte tak nejen tep, ale i hlavu, a navíc se v tu chvíli zaměříte na to, jak správně a intenzivně dýchat.

Snažte se více zaměřit na sebe
I když se snažíte každému vyhovět, může toho být už dost a na vás nezbývá skoro žádný čas. Změňte to a začněte si čas a dny více plánovat podle sebe. Vyhraďte si alespoň 1-2 dny v týdnu a dělejte to, co chcete vy. I se třeba rozhodněte dělat něco úplně nového, co už delší dobu chcete, ale ještě jste na to neměli čas nebo odvahu. Choďte plavat, běhat, pravidelně se jděte projít nebo si jen něco za čas kupte pro radost.

Zaměřte se na pohyb a stravu
I strava společně s pohybem vám mohou pomoci při nepříjemném období. Nemyslím tím, abyste snědli na posezení celou čokoládu (i když někdy si “na nervy“ dát kousek je fajn), ale více se zaměřili na to, co komplexně jíte. Dejte do toho víc barev, nápadů, nových receptů a podobně. Chytnete nejen nový drive do života, ale také se zabavíte.
Co se pohybu týče, nemusíte se denně někde dřív nebo uběhnout 10 kilometrů. Stačí si najít pohyb, který vás bude bavit, budete se u něj cítit uvolněně, a hlavně vás bude dělat šťastnějšími.

 

Nemusíte se nutně stresovat kvůli tomu, že máte zrovna dny, kdy se cítíte nijak a chcete spíš jen tak ležet a jen odpočívat. I také dny potřebujeme všichni. Ale jestliže se v takovém kruhu točíte už delší dobu, je fajn se nad sebou zamyslet, jestli by nebylo na čase něco změnit nebo minimálně řešit.


Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.