Kam spěje svět aneb drahé bydlení, potraviny a online svět
Fotografie od Joshua Rawson-Harris z Unsplash

Kam spěje svět aneb drahé bydlení, potraviny a online svět

Bydlení , Rady a tipy , Úvahy

Už je nám dosti známo, že svět a tzv. ten dospělý život je náročnější, než si jako malé děti představujeme. Dalo by se říct, že si za mnoho starostí můžeme my lidé sami, ale na obranu nás všech, ne všechno dokážeme dostatečně ukočírovat a měnit, jak bychom si to přáli my.

Každá doba nese své, ale asi nikdo z nás si nemyslel, že přijde doba, kdy se bude zdražovat doslova úplně všechno, nebudeme se moci normálně stýkat s lidmi, které máme rádi a ve finále člověk nebude moci ani nikde bydlet, protože se jaksi na mladou generaci tak trochu zapomnělo. Nebo ne?

Dalo by se říci, že lidé snesou hodně, dokonce někdy i víc, než bychom si přáli. Otázkou je, jestli je to zkouška našich nervů nebo zkrátka hra, která vede do dosti úzkých téměř každého a je ve finále nepodstatné jaký jste ročník. Říkávalo se všeho s mírou, ale kde je tedy ta míra? Pohár se dostatečně naplnil, a proto bychom měli začít myslet na to, jak to půjde dál. Kam spěje nás svět, který pro nás budovali naši předci a my je budujeme pro generace, které přijdou po nás? Možná je na čase se přeci jen trochu ozvat a bojovat za to, co opravdu chceme a nebát se.

POTRAVINY
Ten, kdo chodí pravidelně nakupovat, mi dá jistě za pravdu, že nejsem sama, která si všimla nesmyslných cen, mezi kterými si vybíráme jídlo, to, co nás udržuje na životě. Je svým způsobem smutné, že musíme řešit něco, co je tak moc důležité, ale zároveň tím, jak se všechno zvyšuje, tak saháme po produktech, které jsou cenově přijatelnější, ale pro tělo dosti devastující. Jak je možné, že například máslo stojí 50,-Kč, ale jakmile jde do slevy, tak může stát 30,-Kč a marže na tom bude stejně. Jde o to, jestli je ještě vůbec možné víc zdražovat. Dle okolností to evidentně stále jde.
Stále čekáme, kdy přijde alespoň menší stagnace, abychom se mohli nadechnout a najít řešení k tomu, aby se konečně něco změnilo a nezůstávali bychom ve stylu, kdy kupujeme stejné věci, ale za více peněz.

BYDLENÍ
Položka, která bude problémem asi už vždycky. Ovšem řešení v podobě dosažitelnějšího bydlení nebo alespoň jejího řešení zkrátka stále není. Ať sháníte pozemek, dům nebo byt na rekonstrukci, nebo chcete novostavbu či chcete řešit svou situaci nájmem. Ve finále se vás to dotkne vždycky. Nesmyslné částky, ve kterých se pohybujeme, když nakousneme téma bydlení, je naprosto stresující a pro mnoho lidí ani nerealizovatelné. Vyděláváme, spoříme, ale ve finále ušetříme minimum vzhledem k dalším okolnostem. Kde tedy mladí mají vzít na bydlení? Hypotéky. Jediná odpověď, která se mi dostává. Co ale takhle přijít s nějakou vizí a plánem pro tuto problematiku a generace na vládě? Už teď se nacházíme ve stavu, kdy je poptávka sice velká, ale nabídek ubývá. Lidé řeší hypotéky, aby se zadlužili na celý život jen proto, aby mohli bydlet…A to mi osobně přijde naprosto absurdní. Nájem? Ano, může přijít někdo s tímto argumentem. Jestli ale chcete alespoň nějaký prostor a do toho mít děti, nájem se vám vyhoupne na stejnou částku jako kdybyste platili hypotéku.

STÁLE DOKOLA HYPOTÉKY A PŮJČKY
Svět nám nedává moc volby k tomu, abychom mohli žít bez půjček a hypoték. Ceny všeho jsou tak vysoko, že si někteří pomalu musí půjčovat na to, aby si koupili nějaké boty, řečeno v nadsázce. Ano, když nemám, tak nekupuji, ale dá se tohle snášet celý život? Ať se uskromníte, jak se dá, stále potřebujete základní potřeby k alespoň normálnímu živobytí. A mezi to já zařazuji právě i bydlení, nákup potravin a dalších potřeb k životu.

ONLINE SVĚT
Pravděpodobně se tento krok „díky“ Covid-19 urychlil. Psaní a život skrze online svět tu byl již dávno a my jsme se s ním učili žít, ovšem nám stále přistávala naděje sociálního života v podobě oběda s kamarádem či kolegou.
Dovolíme si cokoliv přes online svět, ale naživo jsme pomalu všichni malí jako mravenci. Negativita se táhne jako provaz, který může ale způsobit i zkázu.
Online svět urychlil mnoho věcí, kterým můžeme být vděční. Nemusíme nakupovat sami, stačí jen kliknout, zaplatit a nákup máte na čas doma, místo dlouhého dojíždění na školení sedíte ve svém pohodlném křesle a práci v podstatě můžete dělat i z postele. Neříkám, že to nemá své výhody, naopak. Ale i tak bychom měli zajistit stálý přísun osobního potkávání se a učit se sociální inteligenci.  

VLÁDA
Politika nikdy nebyla snadnou záležitostí a pro smrtelníka je to častokrát velmi vzdálená země. Čím víc se člověk zajímá, tím někdy hůř. Žijeme v demokratickém státu, který jsme jako národ chtěli. Nyní ho máme a pomalu se tu člověk bojí cokoliv říct, aby nedostal po čumáku. Každý z nás má jistě někde uvnitř svou sebereflexi, kterou buď chce a umí používat, nebo ne. A tak to asi funguje.
Když se podíváme na politický svět nyní, častokrát jsme naštvaní, znechucení a už ani nevěříme těm, které tam ale někdo zvolit musel. Můžeme se s tím zkrátka smířit, nebo dělat něco proto, aby tomu bylo jinak. Jako každá skupina má i vláda své mouchy, ale taky i svá pozitiva. Měli bychom se na každou situaci dívat tak, že ať je to práce jakákoliv, vždy má i své horší části. Na jednu stranu se musí smeknout před těmi, kteří do politiky šli, protože to není vůbec snadná disciplína. Unést to psychicky nebude snadné, proto tam jsou pravděpodobně ti, kteří tam jsou. Vláda vždycky nese něco, co se vám bude nebo nebude líbit. Jestliže ale něco přesahuje své meze, musí se proti tomu něco dělat, a ne sedět doma a nadávat. Ovšem pamatujte na to, že jakmile budete mít na podzim možnosti volit, volte dobře. Projděte si veškeré volební programy všech stran a důkladně uvažte vaši finální volbu. Pamatujte si, že každý hlas se počítá a navíc nechceme, aby to ve finále bylo z bláta do louže.

 

Je na čase se trochu zamyslet nad tím, jak svět nyní vypadá a kam spěje. V každodenním shonu na tyto věci třeba i zapomeneme nebo nad nimi tolik nepřemýšlíme, ale ve skutečnosti se nás dotýkají nejvíce. A proto je potřeba s tím něco dělat a postavit se tomu, co nám vadí a svazuje. Čím víc lidí si toho bude všímat a následně nad tím přemýšlet, tím víc se může stát a měnit.


Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.