K čemu zařazovat do života výzvy a cíle
Fotografie od Danka & Peter z Unsplash

K čemu zařazovat do života výzvy a cíle

Rady a tipy , Úvahy

Mnohokrát si říkáme, že výzva je pomalu každý den, co se probudíme a jdeme vstříc povinnostem. Můžeme to ale brát i jako příležitostní výzvy. Hledáme si různé soutěže, maratony, kurzy, sami sobě dáváme cíle, které chceme splnit. Proč? Ze zábavy? Taky. Kde je ale onen kořen tohoto jednání?


I přes to, že si to nechceme častokrát připustit, každý z nás má v sobě soutěživý a bojovný kus, který, i třeba podvědomě, je ve střehu a čeká, až bude mít příležitost své dovednosti dokázat. Samozřejmě každý z nás má o něco víc tuto vlastnost, jiní zase míň.

Nemusí nám to mnohokrát připadat podezřelé, ale svým způsobem se chceme neustále někam posouvat, překračovat naše hranice pohodlnosti a překonávat sebe, ale i ostatní. Každý se k situacím stavíme jinak, a právě proto existuje několik úhlů pohledů téměř na cokoliv. I když se může zdát, že výzvy do života nepotřebujeme, není to pravda. Baví nás překonávat sám sebe i ostatní, dělá nám to svým způsobem dobře, a přesně proto je i vyhledáváme.

Existuje několik možností, jak do života občas výzvu zařadit. Můžete se zúčastnit různých soutěží dle vašeho gusta, sami si dát cíl, který chcete splnit například v běhu, můžete si za výzvu dát cokoliv, co je vám blízké. Nejen že si užijete zábavu, ale i poznáte, co je dřina, naučíte se vytrvalosti, a hlavně překonáte životní situaci, která vás posune vpřed.

 

PROČ ZAŘAZOVAT VÝZVY?

VYTVRVALOST
Rozhodně vás výzvy naučí jedno, a to vytrvat. Dnešní zrychlená doba nepomáhá tomu, abychom se více soustředili na jednu věc, které bychom se věnovali opravdu efektivně. Máme neustále pocit, že nám něco utíká, proto přeskakujeme z jedné na druhou. Vytrvalost přináší ovoce a pokud i vy tuto vlastnost zařadíte k vaším cílům či výzvám, můžete být o to úspěšnější.

URČÍTE SI CÍLE
Kam chci dojít? Co je vlastně můj cíl? Jakmile začnete ve vašem životě dělat a věnujete tomu velkou část vašeho času, měli byste si uvědomit, co od toho očekáváte. Chcete se například naučit správě běhat, abyste si jednou zaběhli maraton? Jestliže si tento cíl chcete splnit, musíte mít jasně daný plán, abyste se k němu dopracovali. Vše má svůj čas, stačí jen mít plán.

ZLEPŠÍTE SE
Jestliže je pro vás výzva opravdu důležitá a myslíte to s ní vážně, časem uvidíte, jak se v dané věci či zručnosti zlepšujete. Učený z nebe nespadl, proto chce všechno čas a snažit se úměrně tomu, za jak dlouho a co chcete. Jestli je to správná cesta a bude vás to bavit a naplňovat, zlepšíte se a kvalitně na tom budete o moc lépe.

NAUČÍTE SE NĚCO NOVÉHO
Výzvy jsou od toho, abychom nejen vystoupili z našeho komfortu, ale zároveň se naučili něco nového. Osvojit si novou zkušenost nebo disciplínu je pro vás jedině dobře. Můžete si říct, že jste se sami někam posunuli a jste na sebe hrdí. Naučili jste se nejen například vařit, ale hlavně jste se naučili velmi podstatnou a vzácnou vlastnost, vytrvali jste a díky tomu máte osvojeno něco nového.

SEBEDŮVĚRA
Jakmile člověk pokoří svůj milník nebo se naučí novou dovednost, kvete a vyzařuje ze sebe radost nejen z výsledku, ale hlavně ze sebe. Je na sebe pyšný, váží si sebe o kus víc a je rád, že vytrval a dokázal to. I my potřebujeme někdy pochválit, ovšem nejen od druhých, ale i sami od sebe.

Povinné cvičení: Stoupněte si po vašem úspěchu před zrcadlo, usmějte se na sebe a řekněte si, že jste na sebe vážně hrdí a vážíte si sami sebe, jak jste to zvládli a dokázali.

 

Přikládáme do života výzvy a cíle z jednoho prostého důvodu, abychom si dokázali, že na to máme sílu a dokážeme to. Nikdy nic nedělejte v tomhle smyslu pro druhé, aby koukali. Ne! Pamatujte si, že takového životní situace děláte převážně pro sebe, pro nikoho jiného, jen abyste něco dokázali druhým. Nezanášejte si hlavu těmito myšlenkami, naopak se soustřeďte na sebe a jasně si určete, proč chcete začít a hlavně, děláte to pro svou osobu!

 

Mějte se krásně.


Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.