Jarní úklid v životě i v hlavě
Fotografie od Annie Spratt z Unsplash

Jarní úklid v životě i v hlavě

Rady a tipy , Úvahy

Jaro je období nového startu, mláďat, svěžího vzduchu a vidina, že se konečně taky ohřejeme. Zároveň s tímto obdobím máme potřebu uklízet a tzv. se pořádně pročistit kde to jde. Naše oblíbená činnost je jistě uklízení. Třídíme oblečení, boty měníme za jarní, teplé šály a kabáty, které byly letos zvlášť potřeba, s veselostí balíme a už si zkoušíme naše oblíbené trenčkoty, které nám přes půl roku leží v zadních částech skříní. Nyní všichni víme, že se jejich čas vytahování blíží a vzhledem k situaci jsme na jarní počasí natěšení víc než kdy jindy.

Je potřeba si ale uvědomit, že první týden krásného počasí neznamená, že bychom měli vyběhnout ven a chovat se nezodpovědně. Rozumím vám, jsme v tom všichni společně a nikdo není nic víc než ostatní. Ale buďme k sobě upřímní, že jakmile budeme zodpovědní a ukáznění opravdu všichni, tak se z toho taky dříve všichni dostaneme. Nemusíte mi říkat, jak náročné to je být stále doma a nevědět co dělat. Já to mám naprosto stejně, ale chovám se tak, abychom se toho už konečně zbavili. Proto se pojďme společně podívat na to, jak se připravit na jaro v plné síle.


HLAVA A TĚLO POTŘEBUJÍ ÚKLID STEJNĚ JAKO SKŘÍŇ

Častokrát zapomínáme na fakt, že to není jenom skříň nebo botník a věci v nich, co už potřebují změnit období. Je to i hlava, kterou bychom měli pravidelně pročišťovat. Duševní zdraví je v podstatě základ toho fyzického. Jakmile si v hlavě řeknete, že budete určitě za měsíc nemocní, tak s největší pravděpodobností budete. Hlavu neustále namáháme, ale na její zdraví a pohodu tak trošku kašleme. Myslíme si, že unese všechno, ale to se opravdu mýlíme. Je potřeba se naučit pravidelnému detoxu, který vaši mysl vyčistí, uklidní a obnoví.

Čtěte si, jděte se projít, poslouchejte něco jiného než jen zprávy, manuální prací zažeňte negativní myšlenky, pusťte si váš oblíbený film nebo seriál, uvařte si dobrý čaj a jen tak si sedněte chvíli na terase nebo zahradě, na nic nemyslete a jen hluboce dýchejte do břicha a jednoduše vypněte chvíli hlavu.

URČITĚ JSTE VĚDĚLI, ŽE HUDBA A POHYB MAJÍ VELMI ÚČINNÉ A BLAHODÁRNÉ ÚČINKY NA PSYCHICKÝ STAV ČLOVĚKA. TAK DO TOHO!

DEJTE SVÉMU TĚLU JARNÍ OČISTU

Do vzduchu se dostávají alergie, pyl, cítíte, jak těžce se vám chodí nebo cvičí po té dlouhé a velmi mrznoucí zimě? Stejně jako vy potřebujete chvilku na adaptaci z jednoho období do druhého, i vaše tělo o něj žádá. Dopřejte mu měsíc, věnujte se mu naplno a dejte mu poctivou jarní očistu.

Zaměřujte se především na stravu a nápoje. Dbejte na stálé udržování v dobré kondici vaši imunitu, proto se nebojte citronů, medu, zázvoru a potravin nadupaných prospěšnými látkami pro vaše tělo.

Důležitým aspektem je i pohyb, který bychom neměli opomíjet. Jestliže si chcete vypěstovat opravdu dobrou imunitu, je potřeba zapojit i svaly a hýbat se. Dopřejte si minimálně 3x týdně alespoň 30 minut pohybu. Procházky, cvičení doma nebo se můžete projet na kole, když počasí a opatření dovolí. I přes to, že chceme jít ven, stále buďme uvědomělí, nesobečtí a zodpovědní.

DEJTE SI MĚSÍČNÍ OČISTU TĚLA A MYSLI

Je důležité si uvědomit, že jarní očista není jen v tom, že si uděláte jednou smoothie ze špenátu a následně jste zdraví a připraveni na jaro. Udělejte si čas sami na sebe a opravdu se věnujte svému duševnímu i fyzickému zdraví alespoň měsíc v kuse. Jakmile uvidíte, že se cítíte sami v sobě lépe, budete pokračovat dál, až to nebudete brát jako očistu, ale jako nový a velmi prospěšný životní styl.

Zapojte fantazii, seberte svou zapomenutou motivaci a s novým ročním obdobím udělejte něco pro sebe. Nejlepší nabitý pocit, který v životě můžete získat je sebeláska. A tu byste měli pro vás a vaše tělo prohlubovat každým dnem, co vstanete z postele.

VYTVOŘTE SI ZE STÁLE OPAKUJÍCÍCH SE DNŮ ZCELA ODLIŠNÉ

Čeká vás celý den v práci nebo na Home-office? Napište si do diáře dny, kdy budete pravidelně cvičit, co budete chtít vařit a jak proběhne váš večer. Budete se raději dívat na televizi, nebo si půjdete na 30 minut zacvičit? Rozhodnutí je na vás. Upozorňuji vás, že jakmile se jednou rozhodnete udělat něco pro sebe a vaše tělo a uvidíte, jak je vám po tom lépe, budete chtít zas a zas, až se dostanete do stavu, kdy se budete na tuto část dne těšit a jako bonus dostanete krásně vyčištěnou hlavu a postupné zpevňování těla.

Každý den se vám může zdát v dnešních dnech jako stejný, ale jakmile si napíšete nebo sami sobě řeknete, že uděláte za den něco nového nebo vyzkoušíte jiné návyky, hned budete naladěni úplně jinak. Zalíbí se vám ten dobrý pocit po procházce nebo cvičení, bude vám lépe, když si uděláte více času a vaše večeře bude jiná než to, co jste našli zamražené v mrazáku nebo co dovezla dovážková služba.

Jednoduše se naučíte trávit čas kvalitněji a více užitečně než stále sedět, jíst a koukat na televizi. Budete mít z týdne ihned více zážitků a lepší nálady, protože uvědomění si toho, že to děláte pro sebe je k nezaplacení. A jako bonus se vám za to tělo odvděčí právě dobrou imunitou, spánkem, náladou, a hlavně dobrým pocitem sami sebe, která se rovná právě té sebelásce.


Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.