Jaká předsevzetí dávají opravdu smysl?
Fotografie od Roven Images z Unsplash

Jaká předsevzetí dávají opravdu smysl?

Rady a tipy , Úvahy

Mít cíl a motivaci je úžasná věc, ale někdy všeho moc škodí. Věnujte se okruhům, které dávají ve vašem životě smysl a u kterých víte, že je po týdnu nevzdáte.

Nový rok je pro některé čas, kdy má přijít do života pořádný úklid a očista všeho, co v něm máte. Začít překopávat život je sice svým způsobem dobrá a potřebná věc, ale jak se říká, všeho s mírou. Už jen na psychiku člověka není přirozené, abyste ze dne na den začali fungovat úplně jinak. Všechno chce čas a jestli se postupně pustíte do změň, které chcete, tak jedině dobře, ale jděte na to v klidu a pomalu. Tímto tempem máte šanci, že u toho doopravdy vydržíte a neskončíte hned po týdnu.

Pro mnohé začíná rok s předsevzetím – zhubnout, nepít alkohol, sportovat 7x do týdne apod. Budu vám ráda fandit v tom, že jste nad tím vůbec začali přemýšlet a chcete něco změnit, ale na druhou stranu, opravdu si myslíte, že pro tělo, které se několik let nehýbalo, bude dobré chodit do posilovny nebo běhat každý den vhodné? Jistě že ne.

Je třeba, abyste si vše důkladně promysleli a pomalými kroky se pustili do svých cílů. Klaďte si reálné cíle, které vám ale déle vydrží.

 

Finanční cíle
Rozhodli jste se, že tento rok chcete ušetřit 50 tisíc? Nebo méně, více? Jakmile si dáte přesnou částku, kterou chcete našetřit během určité doby, může se stát, že z toho budete tolik ve stresu, že si nakonec řeknete, že to stejně nemáte šanci našetřit, a tak to raději vzdáte.
Lepší přístup je „Chci letos více šetřit“ nebo „Každý měsíc bych chtěl/a dávat něco bokem.“ Dívejte se více do budoucna, abyste dokázali vydržet déle. Jakmile se naučíte k věcem a změnám přistupovat pozitivněji, tím víc na vás budou mít blahodárný dopad.

Zdraví a pohoda
Zdraví je vždycky na prvním místě. Ať už se bavíme o fyzickém nebo psychickém. Jsou každodenní starosti a stresy, kterými si procházíme každý a většinou i denně. Je jen na nás, jestli i tuto oblast chce někdo změnit. Jestliže se chcete cítit líp, najděte si work-life balance, který je v dnešní době velmi důležitý. Oprostěte se také od negativních myšlenek. Jak? Jednoduše zaměstnejte svou hlavu jinak. I když se to zdá být těžké, ten, kdo změnu doopravdy chce, tak si tu cestu najde.

Sport a kondice
Pohyb k životu jednoduše patří. Hýbat se není za trest, ale spíše za odměnu. Buďte vděční za to, že se můžete pohybovat, dostanete se, kam chcete a vaše tělo vám za to poděkuje. Jako bonus vás čeká hodina čisté hlavy, kdy se soustředíte jen sami na sebe a navazujete tak spojení s vaším tělem. Odměňte se svému tělu vy, následně tuto lásku dostanete zpět.

Osobní rozvoj
S novým rokem přichází i část osobního rozvoje. Chcete se něco nového naučit? Zlepšit se nebo své dosavadní vědomosti v daném oboru prohloubit? To vše můžete, když budete chtít vy sami. Nebavíme se tu jen o školních záležitostech. K osobnímu rozvoji patří i poznávání sebe samých, překonávání strachu a úzkostí, zkoušení nových věcí atd. Nebojte se zkoušet něco, co je pro vás nové.

Sociální a rodinné cíle
Chcete zapracovat na svém chování k druhým? Zlepšit se v komunikaci a sociálních vztazích? Nebo jen chcete více volat a být v kontaktu s přáteli a rodinou? Nelamte vše ze dne na den. Dejte si čas, až když ucítíte, že se chcete posunout a v této sféře něco změnit, začněte.

Vztahy
I tato část je pro člověka velmi podstatnou částí a je třeba na ní neustále pracovat. I když se to někdy nemusí zdát, jsme rádi v obležení lidí, které máme rádi a oni mají rádi naopak nás. Je to svým způsobem i terapie. Nevzdávejte se tohoto odvětví v našich životech a pracujte na vztazích kolem vás.

Koníčky
Hektická doba nás často okrádá o čas, kdy jsme jen sami se sebou. I když se to může zdát jako nepotřebná věc, neberte ji na lehkou váhu. Osobní prostor a čas na sebe je velmi důležitou součástí života. Najděte si (nejlépe) každý den chvíli na to, abyste dělali to, co opravdu chcete. Podívejte se na film, přečtěte si pár stránek knížky, zajděte si zaplavat, něco si nakreslete, cokoliv. Jen dejte svému vnitřnímu já najevo, že i na něj myslíte a letos opět budete.

Profesní cíle
Přichází i nové pracovní nabídky, výpovědi a tak podobně. Všechno, co se děje v pracovní sféře tam také samozřejmě nezůstane a někdy si problémy a starosti bereme s sebou domu. Když cítíte, že to potřebujete, vypovídejte se někomu, kdo vás vyslechne a dá vám dobrou radu.
Profesní cíl má být posunutí se někam, kde vnitřně doufám, že mi bude lépe a kde cítím, že svou profesní schránku naplním.

 

I když nejsem zcela zastáncem novoročních předsevzetí, někteří z nás to tak mají a berou to jako očistu z předchozího roku. Za mě je nejlepší nečekat na další rok, ale jakmile v sobě cítíte, že potřebujete změnu v jakémkoliv směru, začněte. Buďte konzistentní a vydržte. Výsledky se vždycky dostaví, jen to chce čas.

 

Mějte se krásně.


Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.