Jak vybrat k Vánocům knihu na míru?
Fotografie od Loren Cutler z Unsplash

Jak vybrat k Vánocům knihu na míru?

Rady a tipy

Ať se snažíme jak chceme, vždycky zapadneme do úzkostí a stresu, co komu letos nadělit pod stromeček. Nápady vypadají vyčerpané, ale přeci jen se najde jistota, která vás zachrání a vaše blízké opravdu potěší. Možná si můžete říkat, že knihomol daná osoba není a dárek v podobě knihy by určitě neocenil. Jsou ale situace, kdy mu nemusíte dávat román o 600 stránek, stačí se zamyslet nad tím, co má rád, co dělá za povolání nebo ve volném čase. S touto analýzou se vám otevírají nůžky možností, a věřte mi, že knihu od teď můžete darovat opravdu každému.

Vybrala jsem pro vás kategorie, ve kterých vyberete pro každého. Ukažme i těm nejméně zainteresovaným lidem, že v knihách se dá najít mnohem více. Naučme je, že v knihách najdeme poučení, dobrý i špatný konec, zkušenosti, vědomosti druhých, hravost, napětí, ale i oddych.

JAK VYBRAT KNIHU NA MÍRU?

  • Jedná se o dítě/studenta/pracujícího/důchodce?
  • Jaký směr studuje/v jaké práci dělá?
  • Má nějakého koníčka?
  • Jaké vlastnosti jsou pro něj typické?
  • Jaký filmový žánr ho vystihuje?

 

A NYNÍ POJĎME VYBÍRAT!

DETEKTIVKY
Ach ty detektivky. Mezi čtenáři jeden z neoblíbenějších žánrů. Jestliže je někomu z vašeho okolí blízká intelektuální hra a výzva od autora, která si bude hrát s jeho logikou a deduktivními schopnostmi, volbu máte jasnou. Dobře napsaná detektivka musí čtenáře vodit po stopách, aby mohl vraha odhalit.

ROMÁNY
V tomto zastoupení máme románů opravdu mnoho. Historický, autobiografický, detektivní, dobrodružný, psychologický, dívčí a mnoho dalších. Vzhledem k tomu, že se jedná o vyprávěcí literární žánr, musíte počítat s větším rozsahem, proto je darujte těm, u kterých víte, že jim nedělá problém přečíst 200 a více stran. Dalším typickým popisem je hrdina, který postupem děje prochází proměnou.
Myslím si, že vyberete opravdu všem, stačí jen vydedukovat, jaký směr bude ten nejlepší.

NAUČNÁ LITERATURA
Ideální volba pro člověka, který si užívá správné a ověřené informace. Mohou to být různé vědecké spisy nebo historické, které jsou podloženy nejen autorem, který se danému tématu věnoval celý život, ale také se díky tomu mohou přiučit odborné termíny a o to víc ho díky knize tohoto typu můžete vzdělávat.

PRO DĚTI A MLÁDEŽ
Knih pro děti je tolik, že budete rádi za nějakou specifikaci. V této literatuře vybíráme pro děti od 6 do 12 let, ale najdou se i knížky, které jsou i pro dospělé (všichni jsme stále děti, no ne?). Můžete sáhnout po pohádkách, různých povídkách, existují i dětské romány nebo třeba pro ty nejmenší leporelo. Ať už sáhnete po klasice nebo novodobých pohádkách, nikdy se nespletete, jestliže se budete řídit i tím, co děti mají rádi, nosí na batůžkách atd.

FANTASY, SCI-FI, HORORY
Je libo magie, nadpřirozeno a postavy s netypickým chováním? Nebo raději sáhnete po vizích do budoucna, vesmíru či dosud neznámých forem života? A co byste řekli na dárek v podobě děsivých a strašidelných scén? Jestliže i vy znáte někoho, kdo si v těchto žánrech libuje, zkuste vybrat knížku, která ho mile překvapí a ocení se tím vaše nápaditost při výběru.

KOMIKS
Komiksy jsou skvělou alternativou pro takové čtenáře, kteří čtení sice moc nedají, ale po krátkých větách společně s obrazovou přílohou jsou nadšení. Komiksů je celá řada, stačí opět vyhodnotit nebo zjistit, jakým směrem se vydat a najdete, co hledáte.

CIZOJAZYČNÉ KNIHY
Skvělý vzdělávací a praktický dárek v podobě knihy. Existují knihy nejen v celém překladu, ale také ve dvojjazyčné verzi. Jestli znáte člověka, který rád čte v cizím jazyce a nedělá mu to žádný problém, máte vyřešeno. Tomu, kdo se teprve učí, je skvělé dát dvojjazyčnou, protože se kdykoliv může podívat na český překlad na opačné stránce. Teď stačí jen vyřešit žánr a druh četby, po které sáhnete, a to se můžete opět vrátit na začátek tohoto článku.

TZV. HOBBY KNIHY
Knihy o zahradničení, stavbě domu, malování, designu interiérů, vaření, pečení a spousta dalšího! Každý máme svůj koníček, kterému věnujeme čas. Ideálním nápadem pod stromeček je vybrat knížku, která se k dané osobě přiblíží tolik, že bude až dojatá.

 

Když si myslíte, že je vše ztraceno a nemáte žádný nápad, zkuste si přečíst tento návod ještě třeba 3x a myslete u toho na osobu, pro kterou dárek vymýšlíte. Zjistíte, jak někdy snadné to může opravdu být. Nejhezčí dárek je přeci ten, který dokáže nejen originalitu, ale také nápad. Kniha se může zdát jako nudná v případě, kdy jdete koupit první, co vidíte při vstupu do knihkupectví. Jakmile se ale zamyslíte trochu víc a půjdete na to jinak, uvidíte sami, jak danou osobu potěšíte! A víte proč? Protože posloucháte a znáte ji!


Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.