
Jak vybrat bydlení, ve kterém se vám bude dobře žít
I když volných pozemků či bytů na realitním trhu ubývá a jejich ceny rostou velmi nahoru, při troše štěstí budete mít ještě nějaký ten čas z čeho vybírat. Pro normálního smrtelníka je zorientování se v nabídkách realitních serverů někdy oříšek, proto mějte po celou dobu na paměti, že se zaměřují na vás a jejich cílem je prodat.
Je jasné, že vám v nabídkách budou vypisovat pouze pozitiva a přednosti, naopak nevýhody si nechají pro sebe. Možná vás upoutá nová kuchyň, ovšem při návštěvě vás zarazí stav koupelny či vhled do zanedbaného parku či vnitrobloku.
Při výběru mějte na paměti své priority, kterých se držte. Pro některé z vás bude prioritní velikost ložnice, kuchyňský kout, prostředí atd. Parametrů, na které je třeba myslet, je opravdu mnoho, proto jsem se rozhodla pro vás pár tipů a rad sepsat.
LOKALITA
Ze všeho byste si měli jasně uvědomit, kde chcete zakořenit. Pro někoho může být bydlení mimo Prahu nepředstavitelné, pro druhé naopak. Jestliže máte v lokalitě, alespoň částečně, jasno, jdeme dále. Úroveň bydlení ovlivňuje velmi lokalita. Nejde jen o dopravní dostupnost, školky, školky či supermarket. Zajímejte se také o to, jestli nevede kolem domu rušná silnice, továrna, non-stop bary, atd.
PRVNÍ DOJEM
Dejte na první dojem, který bývá často intuitivní. Poté se až zaměřte na parametry bytu/pozemku/domu. Ujistěte se, že máte ve své hlavě představu, která se vám promítá do místa, ve kterém se právě nacházíte. Dokážete si tu představit žít? Postavit zde onen dům? V tuto chvíli nemyslete na to, jestli se tu bude líbit vaší rodině nebo domácímu mazlíčkovi, dbejte na svůj vnitřní pocit.
VELIKOST
Zvažte, kolik budete vy, potažmo vaše rodina, potřebovat prostoru. Pokud má například jeden byt 3+1 velikost 70 m2 a druhý byt je o 20 m2 větší, je asi jasné, kde bude více prostoru. To samé platí i u pozemku. Jestliže chcete velkého psa, bazén, skleník a klouzačku pro děti, pravděpodobně si nezvolíte pozemek o výměře 300 m2.
UMÍSTNĚNÍ
Pokud se bavíme o bytě, záleží hodně na pocitech daného člověka. Je třeba se ale také kromě pocitu řídit i rozumem. Jestliže je v domě výtah, není na škodu vzít byt ve vyšším patře. Ovšem do bytů pod střechou může zatékat nebo se v létě častokrát neobejdou bez klimatizace. V prvním podlaží jsou často vystresováni ze zlodějů, případnému promrzávání ze sklepa v zimních měsících. Ideální je byt od druhého patra výše.
V případě pozemku dbejte na to, aby i přes všechny různé výhody prostoru atd. byl pozemek na dobrém místě. Nemyslete jen na stav, ve kterém se nacházíte, myslete i na to, že jednou pro vás budou děti, nebo se jednou i vy stanete staršími občany a dostupný lékař pro vás může být prioritní.
NÁKLADY
S pořizováním bydlení souvisí i energetická náročnost na provoz. Mějte vše důkladně prostudované, aby vás nic nepřekvapilo. Ať se bavíme o novostavbě či nastěhování se do starších domů či bytů.
OBČANSKÁ VYBAVENOST
Jak jsem již zmiňovala, mnoho z nás chce takovou občanskou vybavenost, aby nemusel tzv. nikam a měl vše při ruce. Nyní, bez dětí, se vám to nemusí zdát jako velký problém bydlet mimo vybavenost, protože si jednoduše všude zajedete. Proto je dalším důležitým kritériem je právě dopravní dostupnost, a to především při výběru např. bydlení v Praze, či jiných větších městech.
Zodpovězte si základní otázky: Jak daleko to budu mít do práce? Kde se nachází stanice MHD? A jak je to s parkováním? Není vhodné spoléhat se na to, že vždy budete moci jezdit autem. Ideálně si cestu z centra/z práce do bytu vyzkoušejte ve špičce i mimo ni. Podstatným faktorem je samozřejmě i vzdálenost do nejbližších obchodů, na poštu, k lékaři ale třeba i do mateřské školky nebo školy. Na prohlídku bytu přijďte s předstihem a projděte se po jeho okolí. Jak na vás působí?
CENA
Peníze jsou rozhodující, o tom žádná. Nejedná se ovšem o vstupní kupní cenu, ale také myslete na náklady a financování dalších faktorů ve vašich životech. Mějte jasný rozpočet, kolik můžete za nemovitost dát, stavbu domu, následně na vybavení bytu/domu + rezervu, kdyby se cokoliv stalo. Nekončí to pouze u koupi, myslete na to.
SMLOUVA
Když se pro nemovitost rozhodnete, nenechte ale, aby nadšení otupilo vaše smysly. Velmi důležitý je i poslední krok – smlouva. Měli byste mít proto před jejím podepsáním dostatek času k jejímu prostudování. Neváhejte se při těchto investicích poradit i s právníkem.
Jaká kritéria jsou/byla podle vás při výběru bydlení důležitá?
Mějte se krásně.
Vaše B.
Zdroj: autorský článek