Jak vybírat dárky
Fotografie od Kari Shea z Unsplash

Jak vybírat dárky

Rady a tipy

Asi každý z nás měl už tento problém a možná ne jednou. Opakující se Vánoce někoho drásají pomalu k šílenství, protože neví, co nadělovat. Originalita je vzácností a každoroční ponožky asi nejsou to pravé. Také vás trápí, že někdy přijdou léta, kdy opravdu nevíte, co komu dát? Nebo si nepamatujete, jaké dárky od vás dostal/a minulé Vánoce? Nestrachujte se, nikdo nemá paměť jako slon a jako první můžete začít s tím, že si budete zapisovat dárky, které jste komu dali. Můžete to brát nejen jako úschovna dárků z minulého roku, ale také se mi to osobně osvědčilo jako takový menší rozpočet a přehled, co mám a nebo potřebuji ještě dořešit.


Přiznávám, že vybírání dárků je někdy náročným oříškem i pro mě, která má hlavu plnou nápadů a fantazie. Čím jsem starší, tím víc mi přibývá lidí, které mám obdarovat a poslední rok už začínám mít občas problém. Není to ani zcela proto, že bych nevěděla, ale spíš, že to, co většinou člověk chce nebo potřebuje, tak si koupí sám a nebude čekat celý rok na Vánoce. A právě proto bychom se měli směřovat ve vybírání dárků trošku jinak. Samozřejmě, jestliže víte, že daný člověk po něčem touží, tak mu to koupíte. Ale už riskujete fakt, že to napadne někoho dalšího z jeho okolí. V takovém případě je nutností se začít domlouvat mezi sebou. A tohle mi věřte, protože se mi to několikrát už stalo.


ZNALOST
Základem úspěšného lovu na dárek je znalost člověka. Jakmile někomu dáváte dárek, i když je to i v práci, nějakým způsobem danou osobu znáte. Všímat si můžete i maličkostí, o kterých mluví nebo vidíte na pracovnín stole nějaký podnět k nápadu. Nebo například víte, že má jako koníček vymalovávání antistresových omalovánek. A jste doma, jeden dárek na světě. Dáte si práci a najdete si různé antistresové omalovánky a vyberete ten nejvhodnější. Nebo vidíte u kamarádky zálibu v levandulích? Projděte různé stránky, obchody a uvidíte, že je mnoho věcí s levandulovým motivem. Je jasné, že čím déle člověka znáte, tím snazší, ovšem i náročnější je mu dárek vymýšlet. Cítíte, že ho sice znáte jako svoje boty, ovšem myslíte, že jste mu všechno už dali? Tímto přemýšlením si zavřete dveře k dalším nápadům. I když někoho znáte přes 10 let, stále je co vymýšlet, a to z prostého důvodu. Jak vy, tak ostatní se časem měníme. Máme jiné požadavky, potřeby anebo tužby. Jestliže budete stále „na příjmu“, nemůže se stát, že byste nevěděli. Věřte mi.

NASLOUCHÁNÍ
Ať chceme nebo ne, jedním z dobrých dárků vznikají vždy, když slyšíme, že o něčem daný člověk mluví nebo vám to dokonce ukáže v nějakém obchodě. Stálé mluvení ovšem ztrácí vaše zapojení nápadů a fantazie, ovšem máte jistotu, že nešlápnete vedle. Uděláte radost jednoznačnou. Samozřejmě to nemusí být ani tak jednoznačné. Můžete pouze poslouchat v klasickém rozhovoru a něco, třeba i maličkosti, vám utkví v paměti, že přesně poté budete vědět, co kupovat. Výhodou těchto následných nápadů na dárek je ten, že si ani člověk neuvědomí, že to někdy někomu říkal. A poté přichází moje oblíbená část, překvapení.

FANTAZIE A KREATIVITA
Ne nadarmo se říká, že se fantazii meze nekladou. Dnes je tolik možností, jaké dárky můžete svým blízkým darovat. Nejlepší na tomto bodě je to, že vás to ani nemusí tolik stát, ale i přes to uděláte ohromnou radost. Cení se čas, nápad, tvoření, a navíc se zde i určitým způsobem nachází dobrá znalost člověka taky. Sice to nebylo na Vánoce, ale pamatuji si, jak mi kamarádky udělaly k narozeninám cd, ve kterém mi namluvily složenou básničku, která obsahovala to, co mám nejvíce ráda, jaké interprety poslouchám, jídlo, které mám ráda….a všechno bylo pohromadě zasazené do příběhu, který byl nahraný na daném cd. A ani nevíte, jakou radost mi tento dárek udělal. Bylo v něm vidět naprosto všechno, co klasický dárek někdy postrádá. Proto se nebojte překvapit něčím tvůrčím, máte úspěšnost vyšší než 100%.

FINANCOVÁNÍ
Další důležitou položkou jsou finance. Vánoce extrémně svádí k tomu, abychom stále a stále dokupovali dárky. I když jste si řekli, že to je poslední, přesto objednáte další. Sama bych tu kázala vodu, ale pila víno, proto se i já tento krok učím. Letos jsem koukala na Vánoce trošku jinak z důvodů, které se děly a brala jsem to jako, doufejme, jediný čas klidu a pohody za tento rok. Proto jsem se rozhodla, že udělám radost ostatním tak, aby si to užil opravdu každý. Samozřejmě moje účty nebyly stejného názoru. Snažily se mě zastavit. :-D Ale samozřejmě, jsem si vědoma toho, že nezáleží na dárcích, jsou to jen dodatky ke všemu okolo, ovšem ale všichni víme, že si rádi nějaký ten hezky zabalený dáreček rozbalíme, a hlavně naše zvědavost je častokrát silnější.
Chci ale primárně říct, že i přes to, že chcete udělat radost, dobře si každé kroky promyslete. Žádný dárek zase nestojí za to, abyste poté neměli na štědrovečerní večeři. Důležité je si udělat rozpočet, podle kterého se cca řídit, abyste alespoň věděli, kde se nacházíte a kolik můžete ještě kupovat.Říká se, že kvalita vyhrává nad kvantitou. Je pravda, že ne zcela vhodná cesta je ta, ve které budete nakupovat zbytečnosti jen proto, abyste měli mnoho dárků. O tom to opravdu není. Raději každému kupte nebo vytvořte jeden než se předhánět o vyšší počet dárků. Jeden dárek si člověk zapamatuje, ve více se může ztratit. Zaměřte se na každého člověka, kterého obdarováváte a zeptejte se, jestli je to něco, z čeho bude mít opravdu radost. Jestliže ho alespoň trošku znáte, máte vyhráno. Stačí si dát práci a trochu času na to se zamyslet a nápady se budou hrnout. Nebojte se nad pomyšlením nad jeho koníčky – umění, hudba, hry, dekorace, svíčky, bydlení, vaření, čtení,….máte tolik možností, kam sáhnout a i kdyby to měla být knížka o správném položení podlahy pro toho, kdo se zrovna na tuto činnost chystá, je v tom nápad a čas, který jste si s tím dali. A navíc nasloucháte, což je skvělé spojení toho, co byste měli do výběru dárků vložit.

 

Mějte se krásně a šťastnou ruku při vybírání!


Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.