Jak ustát jarní únavu
Fotogafie od Joel Holland z Unsplash

Jak ustát jarní únavu

Rady a tipy

Náladovost, malátnost, neustálá únava. Jarní únavou si jistě projdeme všichni, a i přes to, že se opět těšíme na jarní a letní dny, stále nejsme fanoušky tohoto přechodu. Dostáváme se do stavu, kde je naše výkonnost v záporných číslech, a i kdybychom chtěli sebevíc, častokrát to nejde tak, jak bychom si představovali. Tento nepříjemný stav se odráží na našem psychickém, ale i fyzickém zdraví. Mohou za to převážně změny biorytmů, které jsou způsobeny střídáním ročních období.
Všechno jde v ruce s tím, že jsme přes zimu ve velmi úsporném režimu, většinou doma nebo v práci či ve škole, téměř nulové sluneční paprsky a útlum fyzické aktivity. To vše vede k jednoznačnému cíli, celkové oslabení.

Všichni známe dny, dokonce i dnes se s nimi potýkáme, kdy v noci a ráno mrzne, ovšem přes den se teploty vyšplhají o něco výš a vyskytne se nám i sem tam ony paprsky slunce. Zároveň víme, že zanedlouho bude opět změna času, což pro lidský organismus je další zátěží.

 

Existuje vůbec prevence?
Prevencí jsme na prvním místě my sami. Jestliže se nevydáte cestou medvěda, který stráví zimní období ve velmi klidovém režimu, může se stát, že budete tohoto jarního šoku lehce ušetřeni. Jestliže si i přes zimní dny budete užívat pobyt v přírodě, přemýšlet nad jídelníčkem a tolik se nestresovat, můžete svému tělu dopřát lehčí přechod.

 

STRAVOVÁNÍ
Jak ráda opakuji, pestrá a odlehčená strava je klíčem proti únavě. Můžete také přispět vitamíny, které jsou nejen v potravě, ale i jako doplněk stravy.

HYDRATACE
Pohlídejte si nejen to, co jíte, ale také dostatečný přísun tekutin. Nejlepší je voda, neslazené čaje nebo také ovocné freshe, které si ale dávejte spíše výjimečně.

POHYB
Jak jistě víte, chůze je nejvíce přirozený pohyb, který můžete tělu dopřát. Je to i skvělý bojovník proti jarní únavě, tudíž neváhejte a vyrazte klidně každý den alespoň na hodinu. Okysličí se vám mozek, prospívá celkové regeneraci, odstraní přebytečný stres a prohlubuje kvalitu spánku.

SLUNCE
Jestliže bude slunečný den, o to větší je důvod vyrazit ven. Procházejte se, nastavte svou tvář slunci a zhluboka se nadechněte. Vitamínu D je po dlouhé zimě opravdu potřeba.

ODPOČINEK A DUŠEVNÍ HYGIENA
Dopřejte si dostatek času na to, abyste se po zimě zregenerovali. Spěte, odpočívejte a naučte se spěchat pomalu, nejlépe nespěchat vůbec. Skvělé je, když se dokážete mentálně oprostit od povinností a starostí, které vás zatěžují každým dnem. Věnujte se zábavě, koníčkům, pěstujte rodinné či přátelské tradice ve formě například procházek, sportu atd.

 

Bonus:

PLÁNOVÁNÍ LETNÍCH DOVOLENÉ
Když víte, že není cesty zpět a vy se točíte v kruhu únavy a starostí, naplánujte si letní dovolenou. Nejen, že to zabaví vaši hlavu, ale budete mít bod, na který se zaměříte a budete se soustředit na plánování, těšení se a tím nebude na další stresy místo.

 

Únavu neberte na lehkou váhu. I přes to, že se jedná “jen o únavu“, je třeba naslouchat svému tělu. Dopřejte mu to, po čem touží. Chcete si udělat výlet? Zajít do bazénu? Na masáž? Nebo jen tak si užít válecí den s knížkou nebo u filmu? Udělejte si jeden den přesně na tyto chtíče a požadavky od vašeho těla. Dbejte na pravidelnost a uvidíte, jak se po měsíci v novém módu budete cítit.

 

Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.