Jak úspěšně složit maturitní zkoušku
Fotografie od Dmitry Ratushny z Unsplash

Jak úspěšně složit maturitní zkoušku

Rady a tipy

Maturita. Můj strašák už od prvního nástupu na střední. Bála jsem se maturity jako malé dítě, které má před sebou svojí první noční bojovku. Doslova jsem se od prváku až do toho konce stresovala. Na jednu stranu jsem chtěla, aby to bylo už za mnou, ale na druhou jsem nechápala, co už dělám ve čtvrťáku a maturita klepala na dveře již od září.

První roky na střední jsou hodně opakující s přídavnými vědomostmi, které časem skládáte do mozaiky a souvislostí. Více se zaměřujete na to, jaký typ školy jste si vybrali, ale čtvrťák je v podstatě stejný všude. Všichni strašáci v podobě učitelů vás nervují ještě víc, než potřebujete a snaží se vám dát jasně najevo, že maturita je pomalu za týden, přitom jste teprve přišli po prázdninách do školy.


Maturita je sama o sobě docela těžká, ale pouze z důvodu, že na takovou zkoušku nejste do té doby vůbec zvyklí. Ano, několik testů a zkoušení vás čekalo ve škole za jeden den spoustu, ale nebylo to v takovém množství a za relativně krátký čas. Máte se naučit za minimum času hrozně věcí a nevíte co s tím. Já jsem myslela, že to není možné, ale nakonec je. Chce to píli, disciplínu a odhodlání.

Sepsala jsem vám pár tipů, které by vám mohly pomoci v přípravě. Já jsem osobně hodně svědomitá, tudíž jsem se snažila připravit, jak to šlo. Dnešní výhodu vidím pro maturanty takovou, že se mohou připravovat mnohem lépe a déle. Ano, chce se zakousnout, ale věřte mi, že kdybych měla já v té době, co jsem maturovala, možnost být doma, učím se mnohem víc a déle. Zpětně jsem si jistá, že by výsledky dopadly ještě lépe, protože si všechno můžete rozložit, jste doma, nemusíte řešit cestování do školy a domu. Nevýhodou je jistá komunikace s učiteli, ale dá se to zvládnout. Podkladů máte spoustu, tudíž využijte svojí vlastní motivace a píle a pusťte se do učení, ať u maturity pořádně zazáříte!

 

PŘEČTĚTE VŠECHNY KNÍŽKY
Jestli si myslíte, že nebudete muset číst povinnou četbu na maturitu a jen si někde najdete rozbor, podle kterého se to naučíte, tak mi věřte, že to není úplně nejlepší cesta. Když jsem si sama dělala svůj rozpis děl, které si zařadím do četby, tak jsem měla celkem jasno. Větší problém mi dělala poezie, proto jsem si dala klasiku v podobě Máchy a Erbena. Všechny knížky jsem poctivě četla, ale na Erbena jsem nějak neměla čas. Moje svědomí mi ale nedalo a poslední týden před ústní maturitou jsem ještě po večerech přeci jen Kytici přečetla.
Co se nestalo. Moje losování před komisí proběhlo vesele, ovšem do doby, co jsem si vytáhla Kytici od Erbena. V tu chvíli jsem děkovala sama sobě, že jsem si knížku přečetla. Tudíž radím, přečtěte si je opravdu všechny. Znáte zákon schválnosti, vyberete si tu, kterou jste nečetli. Jestli jedete styl, že nepřečtete ani jednu, tak ano, pak si určitě vyberete tu, kterou jste nečetli. :-D Ale doporučuji být trošku víc zodpovědnější. Vyplatí se vám to.

DĚLEJTE SI MATURITNÍ OTÁZKY SAMI
I když se vám zdá, že nemáte šanci všechno stihnout a psát si každou otázku sami, zkuste se na to podívat trochu z jiného úhlu. Jakmile si budete zpracovávat otázky sami, učíte se tím. Je sice super, že si to od někoho z již odmaturovaných koupíte nebo okopírujete, ale bude vám dělat problém se to učit, protože to přeci jen tvořil někdo pro sebe a podle svého stylu. Jestliže chcete být lépe připravený a pamatovat si víc, udělejte si otázky sami.  

NAJDĚTE SI POMŮCKY – VIDEA, PŘÍBĚHY, FILMY, SERIÁLY
Je jasné, že už vás nebude pořád bavit se dívat do stejných papírů a ve finále se vám začne všechno slévat dohromady. Poslední dny před maturitou jsou vždycky náročné, proto jestliže víte, že nějaké téma nemáte úplně chycené a víte, že byste o něm nic neřekli, najděte si edukaci v něčem jiném. Najděte si film k danému tématu nebo knížce. Pomůže vám to nejen si chvíli odpočinout, ale i se skrze jinou formu něco naučit. Mně osobně při učení se na dějepis pomohly historické filmy a seriály.

UDĚLEJTE SI MATURITU NANEČISTO
Tento bod mi dost pomohl. Dělala jsem si vždycky jednou do týdne o svaťáku, že jsem si vytáhla náhodně otázku, šla na potítko a připravuji se, potom jsem si sedla a povídala jsem o tom.
 Super bylo, že nás naše učitelka na češtinu zkoušela ve škole jako u maturity. Museli jsme vždy splnit za měsíc to, že jsme si zapisovali knížky do seznamu, který měla u sebe ona a vždycky si jednoho či dva studenty vytáhla na začátku hodiny a zkoušela z knížek. Bylo to teda náročné k tomu všemu okolo, ale ve finále jsme se všichni shodli, jak nám to pomohlo a díky tomu jsme se tolik ústní z češtiny nebáli. Jestli tento typ zkoušení neprovozujete na škole, zkuste se třeba zeptat svého učitele/učitelky a přijít s tímto nápadem, že by vám to mohlo pomoci.

NASTAVTE SI REŽIM
Jestliže chcete opravdu něčeho dosáhnout a dobře se připravit, tak doporučuji ráno vstát, dát si snídani a jít se učit. Udělejte si režim podle toho, jak vám bude vyhovovat, ale opravdu ho dodržujte. Je to náročné, já to vím. Sama jsem už to několikrát chtěla všechno z toho stolu shodit, ale zase mi věřte, že ten pocit po maturitě je k nezaplacení. Pak to právě už shodit můžete a užívat si ten skvělý pocit.

PŘEPISUJTE, KARTIČKY NA PAMATOVÁNÍ, MYŠLENKOVÉ MAPY
Jakmile máte zpracovanou otázku, je fajn si z ní tahat míň a míň, abyste toho měli na učení co nejmíň a dokázali z pár poznámek, které si následně napíšete na potítku, povídat na dané téma či okruh. Kamarádce třeba pomáhaly myšlenkové mapy, které mi osobně vůbec nezabíraly. Já si našla systém v bodech, přepisování a kartičkách. Vyzkoušejte, co se dá a následně vám něco z toho sedne a ulehčí vám to, než 10 popsaných stránek.

PŘESTÁVKY A OFFLINE SVĚT JE ZÁKLAD
I přes to, že si myslíte, že se budete od 8 rána do půlnoci učit a pojedete takto třeba 3 týdny v kuse, tak vám rovnou říkám, že to je naprostá blbost. Sama jsem takhle jela asi 4 dny a byla jsem totálně hotová. Skoro nic jsem si nepamatovala a akorát mě to odradilo. Je dobré si nastavit pár přestávek, kdy si opravdu dáte pauzu a třeba se protáhnete nebo půjdete na krátkou procházku, abyste své hlavě trochu ulevili. Na druhou stranu není úplně dobré si lehat, protože vás to vyhodí z kopýtek a zbytek dne budete nepoužitelní, protože jste tělu dali až moc najevo, že může vypnout. Projíždění sociálních sítí taky moc nedoporučuji, protože u nich strávíte víc času, než byste chtěli. Ideální je cvičení, hudba nebo procházka.

NECHTE SE VYZKOUŠET
Vždycky je lepší, když zapojíte všechny smyly a opravdu se naučíte i mluvit. Poproste členy rodiny nebo kamaráda, ať vám věnuje chvíli a zkuste se nechat vyzkoušet. Budete jistí ve chvíli, kdy vám nebude dělat problém na dané téma mluvit a nebudete muset pátrat v paměti a nebudete mít absolutně ponětí, o čem máte u této otázky mluvit. Tahle pomůcka v podobě zkoušení je super v tom, že nebudete podvádět. Navíc si srovnáte, o čem chcete mluvit, a to vás připraví na vaši premiéru před komisí.

 

Maturita zní jako hodně náročná a strašidelná zkouška, které se bojí i ten největší frajer. Je to hodně psychicky náročné bych řekla já. Za krátký čas se naučit to, co jste se učili pomalu celou střední a v jeden den všechno podat na skvělé úrovni. Říkám vám, že jestliže na těch pár týdnů zatnete pěsti a budete se opravdu soustředit na učení, nemusíte se bát. Učitelé jsou i hodně nápomocní a nemají potřebu vás potopit, jestliže se jim nebudete vysmívat. Nervy udělají dost, tudíž se spíše zaměřte na to, ať jste víc v pohodě a toho docílíte tak, že se budete snažit připravit, jak jen to půjde.
I když je to velký strašák v poli, stále je to zkouška a ty jsou od toho, aby se zkusily, tudíž se zase chronicky nestresujte, znáte, co dokáže udělat s člověkem stres a nervy.


Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.