Jak si vybudovat disciplínu
Fotografie od Brett Jordan z Unsplash

Jak si vybudovat disciplínu

Rady a tipy

Disciplína. Jakmile se řekne tohle slovo, okamžitě se mi začnou vybavovat slova jako je náročnost, píle, obětování, překonání sama sebe, tvrdohlavost, a hlavně žádná šance k prohře. Přijde mi, jako kdyby se za tímto slovem nikdy neobjevily i trochu pozitivnější slova než jen ve zkratce velká dřina, omezování se a hodně ústupů téměř ve všem. Ano, je to svým způsobem vystoupení ze své komfortní zóny, ale za to za tím může stát hodně úspěchů a dobrého pocitu ze sebe.

Zrovna píšu tenhle článek, je pomalu půlnoc a já přemýšlím, že proč jsem si raději nevzala knížku a nešla se pomalu ukládat k spánku. Duševní hygiena je dost podstatnou součástí našich životů a nemá smysl pracovat a nonstop přemýšlet 15 hodin denně. Není to prospěšné pro nás, ani pro naše tělo. Snažím se svému tělu dávat odpočinek a regeneraci, aby bylo svěží na další den. Ovšem zrovna dneska jsem vyhodnotila, že než raději koukat do knížky nebo na nějaký film, napíšu článek.

Má to dost velkou spojitost s tím, co nese právě název tohoto článku. Vybudování disciplíny se může přesměrovat do různých odvětví. Je jedno, jestli jste podnikatel, sportovec či obyčejný člověk, který chce jen začít například vstávat ráno dřív, aby ho neměl tak hektické a tím měl víc času sám na sebe a na lepší start dne. Je ale nutno podotknout, že jakmile se rozhodnete pro budování oné již zmiňované disciplíny, chce to čas a opravdové zakousnutí se.

DISCIPLÍNU SI ZAJISTÍTE POUZE VY SAMI
Můžete si číst nebo poslouchat stovky různých rad, jak být disciplinovaný a velmi uvědomělý člověk. Jestliže si chcete vybudovat sami v sobě disciplinovanost, je potřeba říct, že kořeny započínají právě ve vás. Jestliže už přemýšlíte o tom, že chcete mít více řádu ve svém životě nebo chcete něco změnit, už tohle je velký krok ke správné cestě. Jakmile si to uvědomíte v hlavě, máte napůl vyhráno.

ŘEKNI SI, PROČ JSI ZAČAL A CO TI TO MŮŽE DÁT
Lehce se o tom mluví, ale hůře dělá. To známe asi všichni. Jsou situace, kdy se vám opravdu nechce nebo máte k něčemu odpor, ale disciplínu svým způsobem potřebujete, abyste danou věc dotáhli do konce, nebo ji vůbec začali. V takových případech je skvělé, když si sami v sobě řeknete, co vám to může dát a následně hodit v budoucnu. Nebaví vás se učit na maturitu nebo nechcete jít běhat, protože zkrátka nemáte už náladu? Začali jste hubnout, ale neustálé hlídání se a všelijaké omezovací diety vám lezou krkem? Přemístěte se do bodu, kdy a proč jste se odhodlali s tímto úkonem začít. Odhodlání je vždycky těžké, ale jakmile přeskočíte tento kritický bod, vaše disciplína sílí.

NAUČTE SE VIDĚT VE VĚCECH PŘÍNOS
Častokrát jsem měla problém, že jsem se nedokázala k něčemu dokopat, i když jsem buď musela nebo chtěla. Chtěla jsem už být za tím vším a jen si vychutnávat ten dobrý pocit. Ano, mohla jsem se na to vykašlat a jít se dívat nebo jen tak brouzdat po internetu. Oči mě za celý den pálí, ale já tu sedím a píšu článek pro vás. Vidím v tom smysl a přínos, kterou doprovází dobrý pocit nejen ze sebe, ale i ze samotného faktu, že tím můžu někomu pomoci, kdo právě hledá svou cestu za disciplínou. I když si to třeba nemyslíte, každá věc má smysl a věřte mi, že jestliže se zakousnete teď, za pár let budete vděčni sami sobě, že jste se překonali a vybudovali si svou cestu za úspěchem.

Sama jsem typ člověka, který je někdy na pokraji sil a přijde mi, že jakékoliv snažení je v tu danou chvíli zbytečné. Pak se ale zastavím, zpětně se podívám na to, co jsem už zvládla a nakopne mě to dál a uvědomím si, jak jsem šťastná za to, že jsem to tenkrát nevzdala. A přesně do tohoto bodu dojdete i vy, jestliže začnete pracovat na sobě ne proto, abyste se předvedli nebo si jen řekli, že jste disciplinovaní. Dokažte, že v sobě máte sílu pokračovat, protože jste přeci kvůli něčemu začali ne? A ten hlavní důvod byste měli být právě vy sami.

Vše, co děláte, byste měli dělat pro sebe nebo pro své okolí. Jestliže chcete zvýšit svou výkonnost, přestaňte se vymlouvat na prokrastinaci a dělejte pro to něco. Říkat je jedna věc, ale konat je věc druhá. Mějte vytyčený cíl, za kterým jdete, a bude se vám dařit. Jakmile jdete bezradně za něčím, co jste viděli na internetu nebo vám někdo poradil, nikdy u toho nevydržíte tak, jako když to budete dělat za sebe. Tímto stylem se opět ponoříte do nekončících kruhů lenosti, prokrastinace a neustálého kňučení, které vás povedou velkou oklikou k vaší vysněné disciplíně.

Zatněte zuby teď, budoucnost vám poděkuje. I když to někdy může být těžké, jedině tímto stylem dokážete v sobě probudit chtíč, radost a opravdovou „zažranost“, se kterou vám disciplína půjde zcela sama. A když se dostanete do bodu, kdy jste na pokraji, nadechněte se a uvědomte si, jaká slast vás čeká po tom všem.

 

Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.