Jak si vánočně vyzdobit dům podle vlastních představ
Fotografie od Lynda Hinton z Unsplash

Jak si vánočně vyzdobit dům podle vlastních představ

Rady a tipy

Vánoce. Čím déle se nacházíme v této době, tím častěji inklinujeme k různým svátkům a dnům volna, protože chceme jednoduše klid. Za mě jsou Vánoce něco tak výjimečného, že bychom si měli uvědomit, jak s nimi zacházet a doslova si užívat každý den, který běží v období Vánoc a adventu.

Nejen, že tvoříme pouta s rodinou a přáteli, ale také pečeme cukroví, zdobíme stoly, celý dům, balkony, kupujeme vůně spojené s Vánoci a spoustu dalšího, co v nás tyto svátky evokují. Možná letos je právě ten čas na to se zastavit a doopravdy si Vánoce užít tak, jak by se měly slavit každý rok bez ohledu na situaci kolem. Jsou to svátky klidu a rodinných kruhů, tak na to zkuste pamatovat.

Jednou z nejzákladnějších klasik patří ozdoby a různé světelné dekorace po celém domě či bytě. Jakmile se začnou vyndávat světélka z pod postelí či sklepů, značí to jediné, Vánoce se pomalu, ale jistě blíží a je potřeba být důkladně připraven. Dekorování a zútulnění je přeci krásné, a přesně proto je to něco, na čem bychom si měli dát záležet.

 

ADVENTNÍ VĚNEC
Ať už věnec kupujete nebo si ho vyrobíte sami, zvolte takové barvy, které se vám následně budou hodit k ostatním dekoracím na stromku, k vánočnímu stolu a dalším dekoracím. Adventní věnec si můžete případně poskládat, jak chcete, zvolit si živý nebo umělý, či snad zcela jiný styl adventních věnců. Sbírejte inspirace, koukejte se na obrázky nebo choďte do zahradnictví a užijte si fakt, že na sebe můžete nechat dýchnout vánoční atmosféru.
Nezapomeňte správně poskládat svíčky a následně je taky tak zapalovat. Má to svůj smysl! Základním pravidlem je, že svíčky byste měli zapalovat proti směru hodinových ručiček, tak na to vzpomeňte s přizpůsobte tomu své svíčky, jestliže je máte podle velikosti.

OKNA JSOU ZÁKLAD
Okna jsou základem každého zdobení. Děti vesele nalepují různé nálepky či stříkají skrze šablony vločky, sněhuláky atd. Dospělí jej doplňují svícny nebo dalšími dekoracemi. Využijte okna k tomu, abyste si doma vytvořili atmosféru nejen pro sebe, ale také pro ty, kteří okolo vás chodí a rádi se pozastaví a podívají se, jak hezky vyzdobený dům či byt máte.

ÚTULNO A POHODA PŘEDEVŠÍM
K Vánocům neodmyslitelně patří útulnost a pohoda, která by měla v prosinci plout v každé rodině. I když se to někdy zdá jako nedosažitelný úkol, ve finále stačí málo. Jeden člověk zvládne hodně a možná to jste letos vy, kdo má onu pohodu konečně přinést. Abyste svůj domov zútulnili, zaměřte se na dekorační polštářky, barvy svíček, vůně, vánoční ubrousky, prostírání, hrnečky a skleničky. Vše, co vás napadne využijte a udělejte si vánoční atmosféru, jak se patří.

VÁNOČNÍ STROMEK
Co by to bylo za Vánoce bez vánočního stromečku. Ať už jste tým živých nebo umělých, zdobení prožíváme všichni stejně. Někteří tradičně zdobí až 24.prosince ráno, jiní si chtějí užít stromeček déle a začínají už prvním adventem. Po roce opět vytahujeme ozdoby, světelné řetězy a nemůžeme se dočkat, až bude vše připraveno a hotovo a následně se budeme moci radovat z toho, jak dobrou práci jsme odvedli. Všechno má svůj čas, ale jakmile na to dojde, užijte si každou minutu.
Jako malý tip pro ty, kteří mají živý strom, kromě stojanu s vodou doporučuji i stromek občas postříkat rozprašovačem, drží si následně svou barvu a větve zůstávají přirozeně stát.

VĚNCE NA DVEŘE
Jak já miluji věnce na dveře. A dokonce i svítící! Vytvořit si adventní věnec je věc jedna, ovšem zaměřit se na věnec na dveře je kapitola sama pro sebe. Vidět vchodové dveře do domu či bytu s krásným vánočním věncem je taková krása, která ani nejde popsat. Evokuje to ve mně klid, radost a sdílení tohoto krásného období.

NAJDĚTE SI 1-2 BARVY NA DEKORACI
I přes to, že máme na výběr barev spoustu, vyberte si 1-2 barvy, kterých se budete držet při zdobení. Zvolte kombinaci, která se bude hodit k dalšímu vybavení domácnosti, nebo naopak je typická pro barvy Vánoc. Jestliže nechcete udělat ze svého domova cirkus, doporučuji ony, již zmiňované, 2 barvy, které splní svůj účel.

 

Věnujme se společně letos dekoracím, kreativitě a zútulnění domova. Trávíme v něm poslední roky dost času na to, abychom se tam rádi vraceli a měli ten pocit bezpečí a pohody, který nám má domov poskytovat. Jestliže jste si přáli letos udělat něco jinak nebo se zaměřit více na vánoční dekoraci, máte nejvyšší čas sbírat inspiraci a následně tvořit. Je to potom pocit k nezaplacení, který nám dopřávají tyto maličkosti v podobě vánoční výzdoby.

 

Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.