Jak si užít dovolenou bez zbytečných útrat
Fotografie od Ethan Robertson z Unsplash

Jak si užít dovolenou bez zbytečných útrat

Rady a tipy

Na dovolenou se těšíme celý rok, častokrát i po několika letech, kdy se dostaneme do bodu, kdy konečně můžeme vyrazit někam jinam, než jen na chatu nebo na prodloužený víkend ke známým. Pár dnů dovolené by se mělo stát pravidlem, které budete dodržovat i kdybyste měli jen chodit po městě nebo do přírody. Je to součást osobní i pracovní hygieny, proto si udělejte jednou za čas volno od všeho a jednoduše vypněte. Ovšem nevypínejte zatím při čtení tohoto článku a pojďme se podívat na tipy, jak si užít dovolenou bez zbytečných útrat.

 

Nutno podotknout, že hraje roli mnoho faktorů – místo, počet osob, typ dovolené, cesta, dny, strava atd. Ovšem pár obecních tipů se dá použít všude.

 

KDYŽ TO JDE, JDĚTE BUĎ DO POLOPENZE NEBO ALL INCLUSIVE
Strava je na dovolených velmi spornou záležitostí, kterou řešíme ihned po destinaci jako druhý „problém“. Já osobně doporučuji jít buď do polopenze nebo rovnou do all inclusive. Nebudete muset řešit kdy a kde si co dáte, jednoduše budete jasně vědět, že máte zaplacené jídlo, v dalším případě i pití, a tak ušetříte na kupování zásob na pokoj. Jestliže jedete na dovolenou do hor, je fajn s sebou mít pití na cesty a nějaké svačiny, ale jinak neutratíte většinou nic, protože víte, že na vás čeká pokrm při návratu. Dovolená bez stravy s sebou nese menší negativa v podobě neustálého nakupování jídla a vaření. Samozřejmě ne vždycky to jde, ale doporučuji alespoň polopenzi, kdy budete mít určitou jistotu.

KAPESNÉ MĚJTE PROMYŠLENÉ
Hodně lidí mi odvětí, že přeci když jsem na dovolené, tak se nebudu nijak omezovat a užiji si to ve velkém. S tím souhlasím a je jasné, že jakmile člověk upustí stres a hodí všechno za hlavu, tak mu přijde, že může cokoliv. Je to hodně podmíněné psychikou, kdy máme potřebu koupit všechno a všude, co většinou ani nepotřebujeme. Neřešte, jestli jste si koupili jednu či pět zmrzlin u stánku, spíše jestli opravdu máte chuť a nedáváte si ji jen proto, že jste přeci na dovolené.

SUVENÝRY V ROZUMNÉM MNOŽSTVÍ
Rádi si dovezeme magnet, náramek či další maličkosti z dovolené na památku. Já sama si vždy něco přivezu, co mi přijde jako spojení k danému místu a při podívání se na to si vzpomenu. V naší rodině se celá léta vozí magnety, které jsou do stylu daného místa a mají na sobě vymalované či vytesané město či zemi, odkud je. Lednici máme sice plnou magnetů, ale při pohledu si uvědomíme, jak vděční jsme za to, že jsme mohli procestovat to, co jsme procestovali. Je to maličkost, která vám ale udělá vetší radost než tuny suvenýrů, které nemáte ve finále z důvodu plných kufrů kam dát. Udělejte si radost, kupte si něco památečního, ale nevykupujte obchody.

KUPTE SI TO, CO OPRAVDU SNÍTE
V případě, že jste si vybrali dovolenou bez jídla a rozhodli jste si vařit sami, dávejte pozor na kupování zbytečností, které nemáte za daný úsek spotřebovat. Nakupování v supermarketech v jiných zemí je mnohdy velké lákadlo, kdy máte potřebu vyzkoušet všechno. Buďte při smyslech a nakupte s rozumem. Základní potraviny, u kterých více, že je spotřebujete a jsou tzv. neutrální. V případě, kdy si chcete zpestřit svůj pobyt, najděte si lokální dobrou restauraci a jděte ochutnat i něco netradičního, co v naší zemi nepoznáte. Například ulovenou rybu přímo z moře.

VYVARUJTE SE ZBYTEČNÝM ATRAKCÍM A VÝLETŮM ZA NESMYSLNÉ CENY
Mějte na paměti, že dané destinace žijí většinou z peněz turistů. Výlety za korály, poznávací výlety a další rozumné a zajímavé akce jsou samozřejmě vítány, ale několik jízd na banánu nebo se nechat tahat za člunem celý den je přeci jen trochu zbytečné. Je to skvělá příležitost, když si chcete opravdu užít adrenalin a finance pro vás nejsou problém, ovšem vzhledem k popisku článku si promyslete, jestli jsou tyto aktivity opravdu výhodné.

 

Je nutno podotknout, že typů dovolených je opravdu hodně, tudíž univerzální návod na útratu je potřeba nastavit tak, aby vyhovoval zrovna vámi zvolenému typu dovolené. Sami poznáte, co a jak se vyplatí, a i přes to si dovolenou užili na maximum. Nemějte špatný pocit, že jste si dali o jednu zmrzlinu víc, než jste měli a tím pádem budete mít výpadek v rozpočtu. Tak se stresu opravdu nezbavíte. Spíše jednejte podle své intuice a dbejte na to, ať dovolená stojí za to, co jste tomu věnovali a můžete si na konci říct, jak dobrá dovolená to byla. Nemějte ovšem spojenou dovolenou pouze s obžerstvím a zbytečnými útratami, které byste za normálních okolností nedělali či nekupovali. Užijte si ji tak, abyste si odpočinuli, a zároveň si tím odnesli ten nejlepší suvenýr v podobě vzpomínek.

 

Mějte se krásně a užijte si dovolenou!

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.